Hej, dziś krótko ponieważ jest okazja. Ale po kolei.

W domku korzystam wciąż z modelu S9, którego opisywałem tutaj https://miboy.pl/2021/01/07/viomi-s9-robot-samojezdny-wraz-z-baza-ssaca/

a tego testowałem ostatnio ale ktoś mi go wydarł 😉 https://miboy.pl/2021/06/08/viomi-s9-alpha-uv-smart-odkurzacz-z-baza-ssaca/

Od początku mojej „zabawy” z odkurzaczami używałem części zamiennych takich jak: zamiatarki boczne, szmatki, filtry, worki.

Na początku kupowałem tylko oryginalne akcesoria, które są droższe a później testowałem zamienniki.

Zauważyłem, że jakość materiałowa bocznych zamiatarek – zamienników jest inna niż oryginał – i już do nich nie wróciłem. Tak samo jak z filtrami, miałem problem z wykrywaniem ich przez odkurzacz (inni użytkownicy też), jakość była też ciut inna. To samo tyczyło się szmatek do mopa.

Testowałem te dodati w przeciągu 4 lat i doszedłem do wniosku, że wolę wydać te klika/naście zł więcej a mieć spokój. Nie wkurzać się, że szybciej się zużywają itp. Sprawdzałem w wielu modelach jak Xiaomi v1, Roborock S5, S6, Mijia itp.

Szmatki dla VIOMI

Po prostu nie oszczędzaj na nich. Sprzedawcy na aliexpress oferują zamienniki, które są ciut większe, grubsze i mają inną strukturę pochłaniania wody. Wiem coś o tym, bo pół roku temu kupiłem zamiennie, ponieważ nie były dostępne w oficjalnym sklepie na aliexpress.

Przez to że mają inną strukturę szybciej wylatywała woda i samo mopowanie nie starczało mi na nawet na parter. Dlatego nie polecam!

Jak chcesz to też tutaj dostępne są oryginalne jednorazowe szmatki w ilości 30 szt za 20$.

Tu kupisz

Teraz Oficjalny Sklep VIOMI obniżył cenę o połowę 🙂 i możesz je kupić tutaj za około 20$ za cały zestaw a masz w nim:

  • 6 x worek na śmieci
  • 2 x oryginalna mopka
  • 2 x boczna zamiatarka
  • 2 x filtr, który wkładasz do pojemnika na brud, tego w odkurzaczu

Taki zestaw starczy Ci na długo. Same worki na brud to jakieś minimum pół roku za 6 szt.

Tutaj kupisz do innych odkurzaczy

W sklepie VIOMI masz też dostępne akcesoria dla VIOMI SE, który jest bliźniakiem modelu Xiaomi MOP Pro/ STYJ02YM więc dodatki będą pasować.

Oryginał a zamiennik

Poniżej fotki jak wygląda oryginał (ten u góry) vs zamiennik.

Ma całkowicie inną „nakładkę” górną, tzn ten pasek. Oprócz tego jest cieńsza i ma mniejsze wymiary.

Oprócz wylewki wody co pisałem wyżej, zamiennik jest tak gruby i ma te górne większe „uszka”, i przez to mój odkurzacz miał problem aby podjechać do bazy aby się wypróżnić…

Ale ale 🙂

Jeśli szybciej skończą Ci się worki do brudu.

Wtedy możesz bez problemu kupić zamienniki, dostępne normalnie w polskich sklepach jak tutaj, wtedy wystarczy że obrysujesz wzór oryginału, dotniesz i gotowe. Pasują bez problemu.

Oryginalne nie mają żadnego „czujnika” więc te zamienne są normalnie wykrywane przez bazę.

Tak to wygląda. Koszt to 20 zł za 4szt, czyli 5 zł za sztukę 🙂

Moim zdaniem

To są tylko i wyłącznie moje wnioski z użytkowania odkurzaczy. Oczywiście możesz mieć inne zdanie i to rozumiem. Jeśli ci wszystko pasuje/działa to dobrze. Może trafiłeś na prawie idealne zamienniki. Fajnie, że Ci się udało. Ja nie miałem szczęścia. Trafiałem na słabe więc moja decyzja odnośnie zamienników jest niezmienna.

Nie namawiam Cię na zmianę a jedynie dałem przykład odnośnie marki VIOMI, może dla Roborocka, Mijia, Dreame, Xiaomi masz i używasz i jesteś zadowolony albo po prostu nie widzisz różnicy a więcej kaski masz w kieszeni 🙂