Hej,

dziś coś innego. Coraz bardziej przekonuję się do gadżetów z obsługą Google Home. Chciałem sprawdzić czy te produkty marki SwitchBot mogą nam pomóc w codziennym życiu.

O to historia marki SwitchBot.

Pewnej nocy, czytając przed snem w swoim łóżku, nasz CEO zdał sobie sprawę, że nie może wyłączyć światła i zaciągnąć zasłony na łóżku. W jego głowie pojawiła się myśl o lokaju-robocie.

Jednak rzeczywistość jest taka, że pomimo lat nie widział prawdziwego robota w domach ludzi. Tym samym utworzył zespół i rozpoczął przygodę tworzenia użytecznego, prostego i wygodnego bota.

Po ocenie wszelkiego rodzaju inteligentnych przełączników i kurtyn dostępnych na rynku, SwitchBot powstał jako owoc naszej pracy.

Od wielu lat nieustannie wprowadzamy innowacje i rozszerzamy naszą linię produktów, aby służyła jako prosty robot lokaj w inteligentnym domu.

źródło

W 2016 roku SwitchBot wystartował na Kickstarter ze swoim smart włącznikiem. Później zostały dodane nowe produkty. W chwili obecnej możesz kupić smart gadżety takie jak: włącznik, hub mini z obsługą urządzeń na podczerwień, czujnik ruchu, czujnik drzwi/okien, smart kurtyny, termometr, nawilżacz, kamerę, panele słoneczne, pilot do urządzeń. Możesz zobaczyć je tutaj na stronie switch-bot.com.

No dobrze zaczynamy.

Tak wyglądają wszystkie produkty. Mają w zestawie baterie, naklejki 3M a nawet wkręty. Aha, bramka w zestawie nie posiada ładowarki.

Bramka i centrum sterowania pilotami.

Czujnik drzwi/okien.

Czujnik ruchu. Ruchomy, magnetyczna stópka.

SwitchBot.

Smart

To co najważniejsze w tych produktach. Mamy tu obsługę Alexa, Google, Siri, IFTTT, SmartThings oraz CLOVA. Ja postaram się sprawdzić z Asystentem Google. Ale działa też z IFTTT, choć nie korzystam.

Google Home. Aby zadziałało musisz w każdym produkcie przełączyć suwak i dodać konto GH.

W GH dodaj konto Switchbot Smart (po rejestracji APP).

Później będzie tak.

IFTTT.

Aplikacja

Do zabawy z urządzeniami pobieramy apkę SwitchBot ze sklepu Google dla Android oraz ze sklepu App Store dla iOS. Jest po angielsku.

Włącz app. Zarejestruj się. Dodaj plusikiem po prawej, sparuj produkty.

Później będziesz miał tak.

Ważne. Pamiętaj aby od razu zrobić update firmware wszystkich urządzeń aby mieć wszystkie dostępne funkcje.

Funkcje do zmiany. Co ciekawe, nie znalazłem jak zmienić nazwę produktu. W GH mi się normalnie udało zmienić a tutaj nie mogę.

Dostawa

Gadżety kupiłem na stronie producenta lub na amazon. Fajnie że jest PayPal na stronie switchbot 😉 I co ciekawe, mają swój magazyn w Świecku, więc spokojnie otrzymasz gadżety bez dodatkowych opłat.

Ceny

Ogólnie produkty nie są bardzo tanie, obsługa wielu systemów zapewne kosztuje. Dodatkowo to nie jest duża firma więc nie mają tysięcy produktów i niskich cen, jako plus możesz wziąć pod uwagę, że ważna jest jakość. Im mniej wytwarzanych produktów tym producent przykłada większa uwagę nad ich wytworzeniem i rozwojem. Przynajmniej ja tak uważam. Strona producenta.

SwitchBot Hub Mini

Do działania urządzeń, które opisze poniżej, potrzebna jest centralka. To ona zbiera dane i wysyła do Ciebie i właśnie taką funkcję pełni Hub Mini. Czyli urządzenia aby były ze sobą połączone potrzebują właśnie tej bramki. Coś a’la Xiaomi Gateway. Ale fajne jest to, że kupując ją masz od razu zestaw do sterowania swoimi innymi urządzeniami jak piloty IR.

Szkoda jedynie że nie dodali ładowarki.

Jak pisałem wyżej, oprócz tego jest inteligentnym pilotem. W skrócie, posiadamy w domu wiele urządzeń na pilota na podczerwień ale możemy je zamienić na takie przez obsługę dzięki domowemu Wi-Fi.

W aplikacji mamy tysiące kompatybilnych urządzeń. Wybieramy daną markę i podkładamy do bramki pilota. Teraz wciskamy klawisz i potwierdzamy. Następnie już możemy sterować przez aplikacje swoim smartfonem, dzięki Wi-Fi.

No i steruj pilotem przez Wi-Fi.

Oprócz tego ma też funkcję obsługi głosowej. Mówimy do smartfona Ok, google i włącz Tv Samsung Niebieski. Wtedy telewizor się włączy 🙂

Marka‎SwitchBot
Producent‎WonderLabs
Numer modelu‎W0202200
Numer części‎W0202200
Napięcie‎5 Wolty
Baterie w zestawie‎Nie
Wymagane baterie‎Nie
Typ złącza‎Infrarot, WLAN
Includes Rechargable Battery‎Tak
Producent‎WonderLabs
Numer modelu‎W0202200
Wymiary produktu‎6.5 x 6.5 x 2 cm; 84.7 gr
ASIN‎B07TTH5TMW

Dostępny jest tutaj.

SwitchBot Bot

Jest to małe smart urządzonko, które możesz zainstalować przy produktach takich jak włącznik do ekspresu, klimatyzacji, wyłączenie budzika, włączenie sprzętu Hi-Fi, w sumie jakikolwiek włącznik on/off.

Działa na zasadzie BLE a zasięg jego to do 80 metrów (otwarta przestrzeń).

U mnie zainstalowany jest właśnie na ekspresie do kawy.

Funkcje pracy. Działa w dwóch trybach. Wciskanym i przełączanym ON/OFF.

Wciskany.

Aby zadziałał wciskasz przycisk w APP lub uruchamiasz głosowo.

Wciskany. Ten tryb nie wiem jak wykorzystać. Nie posiadam takich włączników. Może Ty znajdziesz zastosowanie, to podziel się w komentarzu.

Aby uruchomić to wciskamy ON/OFF w apce lub głosowo.

U mnie na ekspresie.

Możesz też ustawić harmonogramy, czas itp.

SwitchBot Smart Switch Button Pusher - Wireless App&Bluetooth connected or Timer Control. Remote button presser robot. Best selling Smart home gadget, add SwitchBot Hub compatible with Google Home, Alexa, HomePod, IFTTT
Marka‎SwitchBot
Producent‎SwitchBot
Numer modelu‎Switchbot S1
Numer części‎SWITCHBOT-S1
Kompatybilne urządzenia‎Android phones
Funkcje specjalne‎Otwarte API dla majsterkowiczów i producentów
Web Browser Included‎Nie
Napięcie‎3 Wolty
Opis baterii‎CR2
Średni czas pracy na akumulatorze‎600 Dni
Baterie w zestawie‎Tak
Wymagane baterie‎Tak
Budowa akumulatora‎Litowo-jonowa z tlenkiem manganu
Battery Power Rating‎850
Typ bezprzewodowy‎Bluetooth
Typ materiału‎Plastik
Includes Rechargable Battery‎Nie
Producent‎SwitchBot
Numer modelu‎Switchbot S1
Wymiary produktu‎4.25 x 3.65 x 2.4 cm; 39 gr

Dostępny jest tutaj.

SwitchBot Czujnik Ruchu

Ogólnie służy do monitorowania ruchu. Przekazuje informacje, gdy ktoś znajdzie się w jego zasięgu i wysyła powiadomienia. Możesz go też połączyć np. z Botem i dzięki temu stworzyć smart scenę. Przykład. Wstajesz rano z łóżka, w przedpokoju lub w rogu sypialni i gdy wykryje ruch to włączy przycisk od ekspresu do kawy. Aby zapobiec włączaniu przypadkowo, jeśli w nocy byś wstawał na toaletę, to możesz ustawić harmonogramy czasowe jego działania. Albo ustawiasz czas pracy wieczorny i gdy wchodzisz do sypialni następuje jego aktywacja i informacja do Bot-a który załączy lampę nocną. I tak dalej i dalej.

Powiadomienia działają.

Widać też dokładny czas.

Ja mam zamontowany tak. I co najlepsze. Jest około 25 metrów od bramki. Wcześniej chciałem zamontować od xiaomi ale zasięg był za duży. Teraz mam powiadomienia o które mi chodziło 🙂

Specyfikacja techniczna
Czujnik ruchu PIR do wykrywania ruchu człowieka + czujnik światła do wykrywania jasności
Kompatybilny z Alexa i Asystentem Google
Powiadomienia push (np. przybycie/wyjście człowieka z domu, otwarte/zamknięte drzwi/pozostanie otwarte).
Dzienniki zdarzeń
Odpinana podstawa magnetyczna
3-letnia żywotność baterii
Rozmiar: 2,1 cala x 2,1 cala x 1,2 cala (czujnik ruchu); 1,8 cala x 1,8 cala x 1,3 cala (podstawa)
Zasilanie : x2 baterie AAA
Odległość wykrywania: do 9 metrów
Zakres wykrywania: 110 ° w poziomie i 55 ° w pionie

Dostępny jest tutaj.

SwitchBot Czujnik Otwarcia

Najlepiej sprawdza się wg mnie jako zabezpieczenie w domu. Montujesz na drzwiach wejściowych i dostajesz online powiadomienie gdy zostaną one otwarte/zamknięte. Albo np. montujesz na drzwiach balkonowych lub oknie i wtedy zamontowany masz też Bot włącznik przy klimatyzacji. Otwierając okno/balkon idzie informacja do Bot-a aby włączył/wyłączył przycisk klimy. Możesz nakleić na drzwi lodówki, wtedy sprawdzisz ile razy w ciągu dnia została otwarta.

Dla mnie fajne wykorzystanie to szafka barku. Pozostawiasz dzieciaki w domu a wiadomo, że mają różne pomysły, więc montujesz wewnątrz barku, nastąpi otwarcie i cyk powiadomienie już do Ciebie leci 🙂 I tak właśnie zamontuje ten czujnik.

Możesz ustawić takie opcje powiadomień.

I są oczywiście powiadomienia.

U mnie jest w szafce. Ustawienie trochę trwało. Ale działa.

W apce masz info, czy jest otwarte czy zamknięte (online – działa bardzo szybko). Masz też logi i możesz zrobić automatyzację, że np. gdy się otworzy to switchbot zrobi to i tamto.

Ale są i też inne pomysły które możesz zobaczyć na filmiku 🙂

Specyfikacja

3-letnia żywotność baterii
Rozmiar: 2,8 cala x 1 cal x 0,9 cala (czujnik); 1,4 cala x 0,5 cala x 0,5 cala (magnes)
Zasilanie: x2 baterie AAA
Zakres wykrywania: 90 ° w poziomie i 55 ° w pionie

Dostępny jest tutaj.

Film

https://youtu.be/RxeviI-xn14

Wi-Fi/BLE

Sama bramka działa na Wi-Fi a te moje produkty łączą się z nią i pomiędzy sobą poprzez BLE.

Inne

Są dostępne jeszcze smart kurtyny ale musiałbym kupić dwie sztuki bo ma w połowie karnisza podtrzymanie i wtedy by nie odsłoniła mi na całości drzwi balkonowych. Jest i kamera wewnętrzna, ale mam ich kilka więc nie chciałem kupować.

Grupy społeczniościowe

Na facebooku, tutaj masz dostęp do grupy osób, które użytkują te produkty. Jest wsparcie, pomoc, zapytania. Jest ponad 6,5 aktywnych członków więc grupa nie jest mała.

Gwarancja

Jest roczna na produkty. Rozmawiając z botem na stronie otrzymałem informację, że gdy coś przestanie działać to wyślą nową sztukę za darmo. Fajnie.

Moim zdaniem

Inne, fajne gadżety, które działają. Obsługa głosowa i przez apke bezproblemowo. Na stronie producenta, że pojawia się coraz więcej urządzeń, jednakże ja wybrałem takie, które mi są potrzebne. Tak, są droższe niż te z systemem Tuya albo od Xiaomi. Ale wszystko zależy czy chcesz aby zawsze działało, czy miało tymczasowe problemy, jeśli wiesz o co chodzi 😉

Dlatego podjąłem jakiś czas temu decyzję, że będę ukazywał inne rozwiązania dostępne na rynku a nie tylko od ksiajomi 🙂

Testowane na systemie Android. Dane mobilne oraz Wi-Fi.