Hej,

znów powracam do serii budżetowej, takiej gdzie możesz wydać około 1000 zł. Wcześniej już testowałem model SE a teraz jest dostępna nowa wersja na 2021 rok, gdzie otrzymujesz kilka udogodnień. Opiszę poniżej co i jak.

VIOMI

Nasza firma powstała w 2015 roku i zajmuje się tworzeniem rozwiązań IoT na potrzeby gospodarstwa domowego. Produkujemy inteligentne urządzenia, które współpracują ze sobą, aby zwiększyć Twój komfort życia. Aktywnie angażujemy się w transformację tradycyjnego przemysłu AGD, wykorzystując najnowsze technologie internetowe. Wdrażając platformę IoT @ Home, zapewniamy możliwość integracji naszych produktów z siecią. Dzięki temu z łatwością stworzysz swoje własne, inteligentne mieszkanie i będziesz cieszyć się wygodną, prostą obsługą różnego rodzaju urządzeń. Wszystko to składa się na naszą ideę domu przyszłości, który oferuje lepszą jakość życia.

Dzięki współpracy z Xiaomi zyskaliśmy nowe grono użytkowników, a także dostęp do ogromnej ilości danych oraz technologicznego wsparcia. Jednocześnie nasze inwestycje w badania, rozwój i innowacje wzbogacają ofertę Xiaomi, co skutkuje udaną współpracą, która okazuje się owocna dla obu stron. Wszystko to sprawia, że możemy zaoferować naszym klientom jeszcze więcej możliwości.

źródło

Produkt

Jak wspomniałem wyżej, odkurzacz zyskał nowe funkcje. Pojawił się język polski i obsługa przez Google Home w naszym ojczystym języku. Reszta nie została zmieniona. Mamy wydajny procesor do ustalania algorytmu sprzątania, mopowanie na S i Y, baterię 3200 mAh i podstawowe czujniki do jego prawidłowej pracy.

Mój model kupiłem z Oficjalnego Sklepu Viomi na Aliexpress, czyli głównego dystrybutora na rynek EU. Ten sklep właśnie go wprowadził do sprzedaży. Tu jest link prowadzący do odkurzacza.

Paczka

Przychodzi w takim standardowym opakowaniu. Dostarcza mi go kurier DPD. Kupowałem w poniedziałek po południu i w środę rano miałem go u siebie.

Otwieram więc zobacz na co składa się zestaw.

Instrukcja jest po polsku.

Tacka ze szmatką.

Robocik

Tutaj są przyciski. Domek oznacza powrót do bazy. Klawisz włączania również pełni funkcję pauzy.

Jeśli przytrzymasz przycisk domek na kilka sekund to nastąpi przywrócenie do ustawień fabrycznych. Przytrzymanie jednocześnie Domek i Start to zacznie się wyszukiwanie Wi-Fi. Samo przytrzymanie Start wyłączy robota.

Przyciski są podświetlane w różnych kolorach. Niebieski – oznacza pracę urządzenia. Migający pomarańczowy jego powrót do bazy lub ładowanie a czerwony to napotkany błąd – jak np. zablokowanie się robota gdy sprząta.

Mała baza oraz ładowarka z wtyczką naszą.

Pamiętaj umieścić bazę tak, aby miał min 0,5 metra po bokach.

Jest i dodatkowa szmatka do mopowania. Jest ona ciut inna niż podstawowa, ma mniej dawać wody na powierzchnie.

Dwie zamiatarki boczne są pod odkurzaczem. Jedną tylko używasz, druga jest zapasowa.

Czujnik przedni jest tylko jeden, nie ma innych po bokach jak w VIOMI S9/S9 UV opisywanych na mojej stronie.

Centrum skanowania 😉 Wieżyczka ma wysokość 2 cm, więc weź pod uwagę czy zmieści Ci się pod szafki itp.

Po podniesieniu klapki mamy zbiornik 2 w 1. Czyli na brud i wodę.

Jest i czyścik.

Po wyjęciu pojemnika 2 w 1 tak wygląda. Są dziurki do odprowadzania wody. Jest i szczelina przez którą wlatują nieczystości do pojemnika.

Pojemnik 2 w 1. Ma 300 ml na brud i 200 ml na wodę. Poniżej widać gdzie wlewasz wodę.

Filtr HEPA

Czujniki od dołu

Zamiatarka boczna

Od dołu – szczotka główna. Nie ma tak grubego włosia jak w wyższych modelach od VIOMI.

Ruchome kółka po to aby wjeżdżać na przeszkody.

Z tyłu „pasy” do ładowania.

Gumka wokół obudowy – aby nie obijał się za bardzo 😉

A tak wygląda z tacką na mopa.

Sam on.

Startujemy

Podłącz bazę do gniazdka. Przysuń robota. Jeśli nic nie powie po angielsku to go włącz. Zmianę języka opiszę później na dole.

Aplikacja

W instrukcji jest informacja, że dedykowana apka to Xiaomi Home na Android lub iOS. Nie ma już poprzedniej czyli Viomi Robot.

Xiaomi Home pobierzesz ze swojego sklepu z aplikacjami.

Aha Wi-Fi używane to 2,4 Ghz.

Włącz apkę, włącz robota, przytrzymaj klawisz aby zaczął wyszukiwać WiFi. Pokaże się jak poniżej. Wciśnij na niego. Podaj hasło i poczekaj, zaraz się doda. Pozostaw nazwę lub zmień na własną.

Po dodaniu pokaże się jak poniżej. Klikając w trzy kropeczki u góry masz dostęp do ustawień. Zmień na własne wg potrzeb.

Język polski

Apka jest po polsku, teraz czas na komendy. Wejdź po prostu w Pakiet głosowy, wybierz Polski, nastąpi pobieranie i gotowe. Masz już nasz ojczysty język.

Asystent Google oraz Alexa

Możesz sterować robotem głosowo wprost z każdego miejsca. Wystarczy że masz Google Home w smartfonie. Po poprawnym dodaniu do Xiaomi Home, przejdź do Google Home. Jeśli nie masz żadnych urządzeń od ekosystemu Xiaomi to najpierw musisz połączyć usługę.

Jak widzisz ja mam połączone już Mi Home więc ty wyszukaj i je dodaj. Później poczekaj chwilę, odświeżając na pulpicie w Dom (palcem na dół). Jeśli wciąż się nie pokaże to dodaj też Viomi Mihome.

Później będziesz miał tak.

Komendy ukazane poniżej. Mówisz do smartfona Ok, Google i dodajesz włącz xxxx (gdzie x to nazwa robota), to samo z wyłącz jak i naładuj się. Możesz też użyć wyrazów start i stop.

Łatwe? No jasne że tak.

Odnośnie Amazon Alexa. Ze względu na to, że wciąż trzeba mówić do niej po angielsku uważam, że na chwilę obecną nie ma co tego testować.

Obsługa bez aplikacji

Nie musisz bawić się podłączanie i takie tam. Możesz też włączyć go z palca. Ale jak ustawisz mu moc, tryb itp?

Pulpit

Tak u mnie wygląda pulpit XH na lokalizacji Polska. Ogólnie 83 urządzenia mam na China ale większość z kupujących doda go na Polskę.

Klikając na ikonę robota, przenosi nas na jego pulpit główny. Nie ma mapy ponieważ nie było jeszcze sprzątania. Na dole masz tryby, które użyjesz przy jego pracy. Są zrozumiałe więc nie będę ich opisywał. Ale jak chcesz to Edytuj obszar – zarządzasz pokojami, nazwami. Dalej tworzysz wirtualne ściany, strefy czyszczenia i wyznaczone miejsca. Wszystko jest łatwe do ustawienia.

Odkurzanie

Zaczyna pracę wzdłuż krawędzi. A później przechodzi do konkretnego pomieszczenia. Ale nie zawsze. Czasami pozostawi sobie jakieś pomieszczenia i na koniec je odwiedzi.

Włosy, sierść, resztki jedzenia kotów – suche (tak mam dwa koty), papierki i inne małe przedmioty nie robią na nim wrażenia. Zasysa i ich nie widać.

Sprząta poprawnie. Oczywiście nie jest demonem mocy ale do codziennych prac nada się dobrze.

Sam ustalasz moc sprzątania wybierając jego moc. Proponuje aby pracował kilka razy w tygodniu, po to abyś nie uruchamiał trybu silnego.

Mopowanie

Pamiętaj, że producent nie zaleca dodawania płynów do zbiornika. Chcesz odświeżać podłogę to rób to częściej lub dodaj kilka kropel płynu na mopkę.

Producent pozwala na umycia filtra od wodą. Po osuszeniu możesz go ponownie użyć przy sprzątaniu.

Testowo, przy ustawionym trybie 2 wylewki, zmopował około 50m2 pomieszczeń. Musisz sam ustalić sobie jak ma to wyglądać u Ciebie.

Czy pozostawia smugi? Nie, ja używam go na białych płytkach i mopowanie na Y nie pozostawia śladów. Może gdybym używał standardowego mopowania.

Omijanie przeszkód

Jestem pod wrażeniem nowego systemu do skanowania. Oczywiście robot nie ma kamery 3D, jednakże wg mnie średnio-dobrze sobie radzi. Testowo postawiłem mu butelki, karton i miskę.

Samą miskę „ganiał” po pokoju, jedną butelkę też trochę poprzesuwał, kartonik już mniej. Ale później zapamiętał gdzie one są i omijał je.

Zobacz na filmie.

Głośność

Testy – pomiar około metr od odkurzacza, tryb średni, wylewka wody – poziom 2.

Funkcje

Zapamiętuje do 5 map.

Możesz ustawić do 7 harmonogramów pracy, na konkretny dzień, czas a nawet pokój.

Podział na pokoje.

Ustaw strefy bez sprzątania.

Będąc na domowym Wi-Fi pobaw się nim jak pilotem xD.

Są i multimapy, czyli możesz działać na piętrze. Ale najpierw musisz zanieść go z baza i wejdź w ustawienia – Lista map – utwórz nową mapę. Włącz sprzątanie i poczekaj aż skończy i wróci do bazy. Zapisz mapę.

Wygląda to tak:

Po powrocie do bazy.

Tutaj córka wywaliła go z pokoju 🙂 dlatego taki zapis 😉

To jest dziwne, że nie można używać polskich znaków. Wcześniej mogłem, może jakiś tymczasowy błąd. Dodatkowo, w Edycji map poniżej można wybrać np. z zdefiniowanych nazwę pomieszczenia z polską czcionką.

I później w Lista map możesz sobie zmieniać na aktualną do sprzątania.

Edycja Map

A tak to wygląda w realu, na podstawie jednej mapy – testowo:

Po całkowitym posprzątaniu pokaże Ci się zmieniona mapa wraz z pomieszczeniami. Oczywiście możesz je edytować tak jak chcesz.

Najpierw wciśnij Zarządzanie mapą i Edytuj obszar. Zmień nazwy pomieszczeń najeżdżając na nie. Mogą być te z listy lub własne.

Możesz też podzielić lub połączyć pokoje.

Następnie z pulpitu wybierz Wirtualna ściana/Strefa zakazana, Wyznaczone czyszczenie lub Czyszczenie strefy. Wskazuj zapisuj tak jak chcesz.

LDS laser

Dzięki niemu widzisz całą pracę robota online w apce.

Skanowanie jest potrzebne, wszystko pokaże się na mapie. Szkoda jedynie że nie ma kamerki 3D ale to inna półka.

Dywany

Zmartwię Cię. Ten model nie ma zainstalowanej opcji wykrywania dywanów. Po prostu nie ta półka cenowa. Sam też nie wyłącza mopowania gdy na na nich pracuje. Jest wyczuwalnie mniej dawkowanej wody ale nie jest w pełni wyłączane.

Ale za to je „lubi”. Poświęca dużo czasu nad ich czyszczeniem.

Testowo jeździł na takim oraz takim.

Pierwszy jest wysoki ale nie było problemu aby na niego wjeżdżał. Czarny też nie robił na nim wrażenia.

Ale może się zdarzyć, że całkowicie czarny zablokuje jego pracę. Nie mam takiego więc nie sprawdzę. Natomiast z czarnymi płytkami nie miał żadnych problemów.

Progi, rogi i krawędzie

Bez problemu radzi sobie z wysokością do 2 cm.

Odnośnie czujnika krawędziowego, to nie miej obaw, nie spadnie.

Sprzątanie w rogach też nie jest złe. Mi nie pozostawia np. suchej karmy po kotach.

Czujniki

Jest ich naście. Odpowiadają że różne podzespołu. Oczywiście im więcej tym lepiej.

Bateria

Ma tylko 3200 mAh ale od Ciebie zależy na jaki czas sprzątania starczy. Twój wybór mocy czyszczenia, mopowania a nawet trybu mopowania (S i Y) oraz np. dywanów, progów ma wpływ na jego energię.

Ja poniżej mam ustawiony tryb średni i mopowanie na Y. Jest 57 minut pracy i bateria 52%.

Poniżej widać, że na trybie średni i mopowaniu na Y jeszcze nie odwiedził 2 pomieszczeń a bateria jest na poziomie 27%. I inaczej już wygląda bateria vs czas pracy.

Idąc dalej. Prawie kończy, bateria 15%, czas 85 minut i wyczyszczone 51m2.

Teraz wygląda to tak. Z głosowej informacji wynika, że pojechał się podładować ale nie wiem czy wróci bo nie widze gdzie ma jeszcze jechać 🙂

Gdy dojechał do bazy, to napis u góry jest – pracuje – co oznacza, że jeszcze powróci do roboty 😉

Ok, podładował się do 60% i wrócił do roboty 🙂

Hahaha pojechał chwilkę i koniec roboty xD.

Powiadomienia

Na duży plus że są szybkie, w sensie robot się zatrzyma i po maks 2 sekundach widzisz powiadomienie na swoim smartfonie.

Jednak nie zakomunikował mi w formie powiadomienia, że skończyła się bateria do pracy i robot powróci aby się podładować. Informacji na temat skończonej wody w pojemniku też nie zaznasz.

Kompatybilność

Należy do grupy robotów jak Mijia STYJ02YM oraz Xiaomi Mop PRO, więc możesz korzystać z ich części jak tacka, mopki i podajniki na brud oraz na wodę lub 2 w 1. Wszystkie te dodatki możesz kupić nawet w Polsce.

Różnica pomiędzy starą wersją SE a Upgraded

Tak naprawdę, specyfikacja, moc ssąca, wyposażenie jest takie same. Po prostu nowa odsłona oferuje:

 • język polski jako głos robota
 • w pełni działającą obsługę Asystenta Google
 • obsługę Amazon Alexa
 • lepsze parametry sprzątania
 • ma wyłączać wylewkę wody gdy powróci do bazy

Czyli oprogramowanie zostało zmienione aby efektywniej pracował i był bardziej przyjazny użytkownikowi.

Osoby które już posiadają SE nie zostaną pominięte. Aktualizacja firmware jest dostępna również dla nich. To akurat fajne posunięcie ze strony VIOMI.

Gwarancja

Przytoczę to co pisałem tutaj https://miboy.pl/2021/06/21/viomi-se-2021-upgraded-version-prezentacja/.

Aby zapewnić lepsze wsparcie posprzedażowe, oficjalny sklep VIOMI Aliexpress utworzył centrum obsługi technicznej w dzielnicy przemysłowej Bruchsal, Badenia-Wirtembergia w Niemczech, z własnym magazynem o powierzchni 3000 metrów kwadratowych i biurem o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Poza tym dwa inne centra serwisowe, odpowiednio w Niemczech i Polsce, zapewniają natychmiastową reakcję na zgłoszenia naprawcze klientów w Europie.

Oficjalny sklep VIOMI na Aliexpress obiecuje zapewnić konsumentom bezproblemową obsługę posprzedażną w krajach europejskich. M oferować informacje techniczne, porady i wskazówki w czasie rzeczywistym. Ponadto gwarantowana jest bezpłatna wymiana na nowego robot odkurzającego, gdy nie będzie możliwości jego naprawy tylko wtedy, gdy zamówienia będą realizowane z oficjalnego sklepu VIOMI na Aliexpress. Gwarancja dostępna jest aż do 5 lat w zależności od usterki (info poniżej).

Więcej informacji tutaj na stronie VIOMI sklepu na Aliexpress.

Film

Którego robota kupić?

W podobnym budżecie masz np. Dreame D9. ma większą moc, wykrywanie dywanów ale nie ma mopowania na Y. Xiaomi MOP Pro nie ma multimap i ma ciut mniejszą siłę ssącą bo 2100 Pa oraz kosztuje około 30% więcej. Chińska wersja MOP Pro, czyli STYJ02YM nie ma języka polskiego ani Asystenta Google. Trouver Finder dostępny w chińskich sklepach ma mniejszą moc i też nie posiada mopowania na Y. Mijia 1C albo Essential oraz Dreame F9 nie posiadają skanowania laserowego, przez co ciut inaczej wygląda ich odkurzanie i mopowanie. Po prostu lepiej mieć laser niż nie, takie moje zdanie.

Dlatego wszystko zależy czego oczekujesz od smart robota odkurzającego.

Moim zdaniem

Powtórzę się, SE przejął wszystkie najlepsze funkcje od swoich braci. Względem wersji chińskiej ma obsługę głosową przez asystenta oraz język polski. Natomiast posiada działające multimapy vs odkurzacza Xiaomi Mop Pro, który ma je zablokowane.

Dodatkowo w nim jest ulepszony pojemnik 2 w 1. Wcześniej w recenzji STYJ02YM opisywałem problem dawkowania wody w przypadku starego pojemnika. Nowy ma dłuższe kanaliki, przez co woda idealnie dochodzi do tacki. W poprzedniej wersji ona zostawała na niej i mogło dojść do uszkodzenia procesora odpowiedzialnego za wylewkę wody.

Jeśli masz problem ze swoim robotem, to zgłoś się do mnie po rozwiązanie.

W kilku zdaniach. Ulepszona systemowo wersja może być dobrym wyborem do mieszkania. Nie polecam go do dużych domów, ponieważ bateria nie jest do nich adekwatna. Po prostu jej zabraknie w trakcie pracy. No chyba że nie liczy się czas dla Ciebie i poczekasz aż robot wróci do bazy i się podładuje, po czym znów wznowi pracę.

W cenie do tysiąca otrzymujesz dobrze działającego robocika, z komendami po polsku, mega łatwą obsługą z apki i asystenta głosowego lub nawet tak zwanej obsługi z palca.

Dla mnie to taki mały fighter, lubie patrzeć jak walczy na dywanie i nie odpuszcza.

Wiadomo, że nie jest najlepszy, ponieważ to nie jego półka cenowa. Producenci nie dają nam czegoś za pół ceny.

Dla mnie najlepsze w nim jest po prostu mopowanie na jodełkę i niech tak pozostanie.

A na koniec ciekawostka. Ani razu mnie nie rozłączył, nie połączył się itp. Klikając w apce na robota zawsze był dostępny a robiłem to setki razy. Duży plusik się na należy dla VIOMI.

Gdzie kupisz?

Już nie widzę aby był dostępny w sklepie Viomi na aliexpress ale teraz jest dostępny wszędzie w polskich sklepach jak na allegro, ceneo lub innych stacjonarnych.

Specyfikacja

Robot testowany z systemem Android.


3 Komentarze

Rafal · 19 sierpnia 2021 o 16:16

Witam,

Wspomnialeś o aktualizacji firmware dla starszej wersji. Jaki numer ma nowy firmware i czy jest już dostępny?

Pozdrawiam.

  miboy · 27 sierpnia 2021 o 09:45

  Hej,
  nowy firmware powinien być ten sam dla wersji Upgraded oraz poprzedniej czyli 4.0.9_0012.

Witek · 4 października 2021 o 09:54

Witam, jak skontaktować się z tym centrum serwisowym, padł mi lidar i nijak nie mogę się dobić ani do Niemiec, ani do Polski, żadnych adresów, numerów telefonów, jedynie maile, które nie działają, przynajmniej w te w Niemczech. Proszę o pomoc.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *