Hej,

Covid-19 wciąż z nami…….Ja już jestem po szczepionce i w APP mObywatel mam już wygenerowany kod QR oraz informację, że szczepionka jest ważna na rok… Czyli trzeba wciąż być czujnym, bo zło się czai za rogiem.

Dla bezpieczeństwa nas wszystkich, marka Viomi właśnie wprowadziła na rynek Europy nowy model S9 UV, czyli z extra lampą UV. Jak zapewne wiesz, posiadam już od pewnego czasu model S9 (opisywany tutaj – https://miboy.pl/2021/01/07/viomi-s9-robot-samojezdny-wraz-z-baza-ssaca/ )

Używam go jako robota głównego, z podziałem na piętra. Wciąż go testuję i w sumie jestem zadowolony. Jednakże, chciałem sprawdzić, czy nowa upgreadowana wersja jest warta zakupu vs S9.

S9 UV jest dostępny na magazynie polska z aliexpress, z oficjalnego sklepu Viomi na rynek EU. A tutaj z polskich sklepów na ceneo. Jest i na allegro.

Robot ma kilka ficzerów więcej aniżeli S9 więc jest okazja 😉 Różnice pomiędzy nimi to właśnie lampa UV, obsługa Asystenta Google, ale wszystko postaram się opisać poniżej.

Viomi

Chcesz dowiedzieć się więcej o marce? Zerknij tutaj czym się zajmują. Oraz tutaj. Możesz też obejrzeć ich oficjalną stronę w Polsce.

Produkt

Mój model jest dostępny w oficjalnym sklepie Viomi na AliExpress. Ten sklep, jest głównym dystrybutorem produktów do polskich elektro marketów. W chwili obecnej ma najniższą, dostępną cenę na rynku (klik). Zapewne w przyszłości pokażą się też dostępne niższe oferty w polskich sklepach, więc będziesz miał(a) wybór odnośnie zakupu.

Paczka

Zamówienie dostarczone w 3 dni, dlatego że magazyn jest w Polsce. Kurier DPD dostarczył pod samiuśkie drzwi.

Co w środku

Otrzymujemy robota, bazę z wtyczką EU. Tackę na mopa, szmatkę, dwa worki do bazy, dodatkową zamiatarkę oraz 10 jednorazowych mopek. Zobacz poniżej.

Robot. Z przodu i po bokach czujniki a poniżej gumowa osłonka.

Wewnątrz kartonu jest dodatkowa zamiatarka.

Baza.

Wtyczka EU.

Wewnątrz bazy jest pojemnik na brud oraz filtr. Zamontuj go. Jest i czyścik do rolki.

Z tyłu jest pojemnik na brud i wodę – 2 w 1.

Tak on wygląda. Wewnątrz jest filtr, który można wyminić.

Tutaj wlewasz wodę.

Tacka z mopem.

Szczotka główna, gruba z włosia, nie gumowa. Otwierana z każdej strony, dzięki czemu możesz usunąć włosy.

Lampa UV.

Instrukcja jest po polsku.

Full set – wraz z 10 mopkami jednorazowymi.

Pierwsze włączenie

W bazie pod workiem jest filtr. Wsadź go na miejsce. Usuń ograniczniki po bokach robota. Podłącz bazę do gniazdka. Wsuń tyłem robota do otworu ssącego w bazie. Włącz odkurzacz przyciskiem na przodzie. Przytrzymaj krótko.

Powinno ukazać się pomarańczowa dioda ładowania w przycisku domek i głos po angielsku, że się ładuje.

Teraz niech posiedzi w bazie i się podładuje bo potrzeba trochę % do aktualizacji firmware.

Aha, wyszukiwanie Wi-Fi to przytrzymanie przez kilka sek włącznika aż usłyszysz głos panienki.

Po dodaniu masz go na pulpicie (tutaj lokalizacja Polska).

Aplikacja Xiaomi Home + Viomi Robot + Ustawienia + Asystent Google

Testowane na systemie Android.

Najlepiej użyć aplikacji Xiaomi Home, dostępnej w sklepie Google lub App Store. Ta od Viomi, czyli Viomi Robot nie chciała znaleźć mi odkurzacza. Nie wiem czemu…ale ok.

Pobrałeś, ok. Rejestrujemy się lub logujemy na lokalizacji Polska (tam go dodałem później aby był Asystent Google). Proces jest łatwy i przyjemny, ukazany na filmie. W samej aplikacji od razu wyskoczyło info o nowej aktualizacji firmware robota.

Pulpit. Na dole ładowanie – czyli powrót do bazy. Start i Pauza ( w trakcie pracy). A te trzy kropeczki u góry to ustawienia.

W ustawieniach na pulpicie głównym możesz poustawiać sobie co tylko chcesz. Odkurzanie wzdłuż krawędzi, powtórne, tryby pracy S lub Y, zapis odkurzania – ta masz info o pracy robocika, harmonogramy, mapy, łączenie z innymi smart produktami, głosy, pilot – ręczne sterowanie smartfonem, kalibracja – zrób ją na równej powierzchni itp. Sprawdzisz aktualizację, ogólnie twój pulpit zarządzania.

Na początku sparowałem go z XH na lokalizacji China, bo tam mam prawie wszystkie swoje produkty, jednakże okazało się że nie mogę dodać odkurzacz do Asystenta Google. Trochę dziwnie, bo inne moje produkty Google Home znalazł na China. Póbowałem połączyć konto Viomi w XH ale też się nie dało. Summa summarum chcesz mieć Asystenta Google to dodaj robocika na lokalizacji Polska.

Tutaj screeny że działa z Google.

Komendy głosowe robota po polsku

W samej APP Xiaomi Home jest wszystko spolszczone. Jednakże głosu polskiego jako komend wydawanych przez robota nie ma na tę chwilę w opcjach wyboru. Oficjalnie ma się pokazać wkrótce. Dla modelu SE trwało to około pół roku. Jeśli nie chcesz czekać to możesz zamówić odpłatnie u kolegi @Kaudii, ponieważ ma on pobrane dźwięki od modelu S9, które bezproblemowo pasują do S9 UV. Wiem co piszę, ponieważ ich używam zarówno w S9 jak i tym nowym S9 UV 🙂 Tutaj się zgłoś do kolegi @Kaudii. Lub znajdziesz go tutaj na FB.

Obsługa bez APP

Jasne da się. Klawiszami na panelu robota zrobisz włączanie/wyłączanie oraz Start/Pauza i powrót do bazy. Ominiesz wtedy wszystkie smart funkcje jakie posiada robot.

Aha, z tyłu urządzenia jakby co jest dziurka na Reset. Tak w razie w jakby coś się wieszał na oprogramowaniu bez update 😉

Odkurzanie

Ok, masz już go w app. Możesz pobawić się w zmienianie ustawień ale ja zalecam włączyć go z palca, niech sobie zeskanuje pomieszczenia. Póżniej gdy będzie już gotowa mapa to można się pobawić w funkcję, które opiszę poniżej.

Ogólnie masz 4 tryby mocy. Ustawiasz sobie w apce w zależności jaki masz „porządek” w domku. Zapewne zdał(a)eś sobie sprawę ile dziennego syfu jest wśród nas….

Ja używam standard lub średnie. Nie mam potrzeby włączać silny.

Siła ssąca to 2700Pa. Jest wystarczająca aby czyścić podłogi oraz dywany. Ja sam osobiście najczęściej używam opcji standard lub średniej. Dużej w ogóle nie włączam, bo nie mam aż takiego „syfu” w domu 😉

Oprócz domowników z długimi włosami mam też dwa koty.

Mopowanie

Pojemnik jest typu dwa w jednym. Wlewasz po prostu wodę do niego. Producent nie zaleca aby dodawać jakiś płynów. Oczywiście w sprzedaży są dostępne specyfiki, które niby nie niszczą pojemnik, wylewkę itp ale ja ich nie używam. Aby zapewnić „miły zapach podłogi” możesz np. zwilżyć szmatkę jakimś płynem do podłogi 😉

Odkurzacz mopuje w dwóch trybach. Czyli standardowe S oraz Y. To drugie to tak zwna mopowanie na jodełkę. Charakteryzuje się tym, że wygląda jak zacieranie/wcieranie. Jest dużo bardziej efektywne, aniżeli standardowe. Ja je używam już od modelu SE.

Ilość wylewki wody wybierasz z trzech poziomów. Wylewka kontrolowana jest elektronicznie.

Pamiętaj również o każdorazowym wyjęciu i opróżnieniu pojemnika z wody. Nie muszą ale mogą pojawić się po jakimś czasie kropelki wody i jeśli masz panele to mogą je zniszczyć. Nie piszę tu o takiej sytuacji, że wieczorem to ogarniesz, ale takiej jakby woda i mokra szmatka miała tam być kilka dni.

Producent nie przewidział maty na wodę pod odkurzacz.

Głośność

Poniżej dane z APP, w odległości 1 metra, przy włączonej opcji średniej z mopowaniem.

A tutaj samo mopowanie.

Bazę usłyszysz na końcu filmu xD.

Lampa UV

Dodatkowy gadżet w odkurzaczu. Działa gdy odkurzacz pracuje w trybie samego odkurzania, samego mopowania jak i mixa. Załącza się automatycznie. Lampa ustawiona jest tak, że nie wpływa na nasze zdrowie. Jest bezpiecznie. Lampa zabija do 99.99% bakterii. Na filmie zobaczysz jak to działa.

Po co ona? Ano po to, że powierzchnie płaskie mają duże pole, że tak to określę. Mając małe dzieci, które siedzą na podłodze i bawią się swoimi zabawkami mogą mieć kontakt z wirusem, a tym samym Ty i inni. Napiszę tak. Lepiej mieć niż nie mieć i być dodatkowo zabezpieczonym, a że wciąż pojawiają się nowe wersje wirusa, to czemu ni skorzystać z tej opcji.

Baza ssąca

Korzystam z tego bajeru już pół roku i nie będę szukał innego odkurzacza bez tej funkcji. Do dziś się śmieje jak dochodzi do opróżniania, bo małżonka zawsze pyta o jej co się dzieje xD. Jest po prostu głośno, jakby odpalony został silnik samolotu. No dobra przesadzam. Na filmie usłyszysz oryginał nagrania.

Baza pokazuje Ci, gdy jest już zapełniony zbiornik, przypomni o jego opróżnieniu oraz wskazuje naładowanie samego odkurzacza. Wszystko na pięknej grafice w bazie. Serio 🙂

Użyty został sprawdzony system opróżniania w wersji 2.0. Co to oznacza dla Ciebie? Po prostu jest szybsza i łatwiejsza droga, jaką muszą pokonać nieczystości z odkurzacza.

Zapomnij o opróżnianiu wciąż pojemnika na brud 🙂 Worek ma dużą pojemność, mi starcza na około miesiąc – dwa nawet. Pamiętaj, że możesz dokupić uniwersalne worki w większości polskich sklepów, dociąć, zamontować i normalnie są wykrywane przez bazę. Opisywałem to przy recenzji Viomi S9 tutaj.

Mapy i obsługa pięter

W app możesz trochę się pobawić.

Na pulpicie głównym apce wciskasz Zarządzanie mapą. I jest tam Edytuj obszar, wirtualna ściana/strefa zakazana, Wyznaczone czyszcenie i Czyszczenie strefy. I np. po prostu wskazujesz, ustawiasz linię wirtualnej ściany lub wskazujesz miejsce jako strefę zakazaną, potwierdzasz i za moment masz je już na mapie.

Możesz edytować nazwę pomieszczenia, łączyć pokoje lub je rozdzielać. Wskaż na pokój i zrób co chcesz. Zatwierdź.

Odnośnie funkcji Strefa bez wycierania. Nie działa poprawnie wg mnie. Zrobiłem tak, że puściłem robota dwa razy. Raz odkurzanie z mopowaniem – start czyszczenia a drugi wskazane miejsce strefowe. Zaznaczyłem na mapie miejsce – bez wycierania. Tak naprawdę w jednym pokoju zablokowałem dojazd do drugiego miejsca, miał je przejechał, wyłączywszy w międzyczasie mop a dalej odkurzać.

Test nr 1. Próba nie udana. Nie chciał dojechać w to miejsce. Sprzątanie ustawione na odkurzanie + mopowanie.

Test nr 2. Próba nie udana. Czyszczenie strefowe w ogóle się nie zaczęło, ponieważ był komunikat że robot nie może tam podążyć. Tutaj zmieniłem sprzątanie na samo mopowanie.

Czyli wg mnie. Jeśli masz jakieś miejsce, które chciał(a)byś aby robot nie mopował, jak dywan itp ale miał możliwość dojazdu w inne miejsca, to ta funkcja się sprawdzi. Szkoda, bo myślałem że będzie to inaczej rozwiązane. Jeśli się mylę to napisz w komentarzu jak Ty sobie z tym radzisz, bo może ja coś robię źle.

Co do obsługi pięter. Wciśnij nowa mapa – w listach map. Funkcja działa, jednakże musisz pierwszy raz zanieść bazę na piętro, puścić robota aby zakończył pracę i wrócił do bazy. Później na parter – to samo, wziąć bazę, puścić, poczekać aby zakończył. Wtedy masz dwie mapy.

Robot nie wykryje na jakim jest piętrze. Musisz w APP przełączyć mu na docelową mapę.

Możesz zmienić im nazwy.

Czy można ustawić wirtualną ścianę w trakcie pracy robota? Można, robot na chwilę zatrzyma pracę i wznowi ją gdy zaznaczysz i potwierdzasz ją na mapie.

Skanowanie

W chwili obecnej jedna z najlepszych metod skanowania pomieszczeń. Wersja 2.0 była już dostępna w poprzednich modelach. Nie sprawia kłopotu, dobrze mapuje przestrzeń. Nie ma jej nic do zarzucenia.

Dywany

Jest zaimplementowana opcja wykrywania dywanów. Dzięki tej funkcji, gdy robot wykryje dywan to zwiększa moc. Czyli gdy usłyszysz głośniejszą pracę odkurzacza to już wiesz że zwiększyła się moc. Nie zadziała oczywiście na trybie najwyższym.

I odpowiedź na nurtujące pytania. Czy wyczyści dywan? Tak, ale pod warunkiem, że będziesz włączał(a) robota co 1-2 dni. Jeśli raz na tydzień to sorki ale wgniatasz brud w dywan.

Czy ma problem z czarnymi dywanami? Nie wiem, nie mam takich, mam jedynie czarne płytki w kuchni i nie ma z nimi problemu.

Czy wjedzie na mój dywan? Nie wiem jaki masz w domku, ogólnie powinien poradzić sobie z takimi co mają maks 2 cm wysokości.

Czy ciągnie, roluje dywanik? Tak, to robi. Jeśli dywanik nie jest podklejony od spodu to „atakując” go może się wciągnąć, przesunąć itp. Ja wolę te mniejsze wytrzepać, nawet na podłogę, odłożyć i włączyć robocika.

Progi

Walczy do wysokości 2 cm. Jeśli masz więcej, to zrób rampę dla niego. U mnie nawet zabiera się za suszarkę do ubrań i po prostu przejeżdża po tych nóżkach.

Czujniki

Dla większości osób najważniejsze są dwie rzeczy, mając już takiego robota. Czy spadnie ze schodów (o ile je masz) i czy nie obija krzeseł/szafek/stołu itp. Odpowiadając na pierwsze pytanko. Tak ma czujniki krawędziowe i nie spada. Odnośnie czujników zbliżeniowych. Ma ich trzy. Z przodu oraz po bokach. Nie będę owijał w bawełnę pisząc że nigdy w nic nie uderza. Są sytuacje że trąci meble. Jednakże ma z przodu ruchomą część, która gdy styka się z innym przedmiotem to się „cofa”. Oprócz tego jest guma wokół robota.

Sprzątanie w rogach/kątach

Jest jedna zamiatarka boczna. Radzi sobie dobrze ale nie idealnie. Robot podjeżdża do rogu, zamiatarka chodzi. Zaciąga nieczystości w głąb robota. Jednakże zauważyłem, że mając miskę dla kotów z suchym prowiantem a obok w kącie porozrzucane kawałki to nie zawsze wszystkie posprząta. Alternatywą na takie przypadki jest włączenie opcji podwójnego czyszczenia po krawędziach na początku sprzątania – ustawiamy to w APP.

Bateria

5200mAh. Lepiej niż 3200mAh w tańszych i słabszych ciut modelach.

Poniżej zobaczysz jak traci moc vs m2. Ja ogólnie jestem zadowolony, ponieważ najczęściej wybieram odkurzanie w trybie standard/średnim oraz zawsze mopowanie na Y. I zawsze starcza jemu bateryjki aby posprzątać cały parter a nawet piętro (podstawowe – korytarz – łazienka – 1 sypialnia). Nie musi się doładowywać, przynajmniej u mnie a ma taką opcję (powrót do bazy – ładowanie – dalsza praca) jakbyś miał(a) więcej aniżeli ja powierzchni do posprzątania.

Ogólnie czas pracy na baterii jest zależny od wybranego trybu odkurzania i mopowania (S czy Y). I nie patrz co pisze producent.

Czy zalecane jest wyłączanie bazy i odkurzacza, gdy się nie sprząta? Nie, nie ma takiej potrzeby. Nie pobiera prawie żadnych % gdy „śpi”.

Poniżej zrzuty z pracy na baterii.

Powiadomienia

Tak są dostępne w języku polskim. Ukazują się na ekranie urządzenia z którego korzystasz. Głosowo też występują jednocześnie z tymi w trybie push.

Kompatybilność

Jeśli chodzi o części zamienne jak szmatki, tacka, filtry. Pasują od modelu S9, nie możesz użyć od Roborock, Mijia, Xiaomi ale możesz też poszukać u innych producentów odkurzaczy, bo widziałem że filtry są podobne. Oczywiście na własne ryzyko 😉

Film

Dane

Aha, są certyfikaty CE i i inne.

Co mi brakuje

Dwie opcje, które chciałbym aby były do perfekcyjnego odkurzacza. Mianowicie aby otrzymał dodatkową kamerkę 3D, do omijania przeszkód jak kable, zabawki, butelki z wodą oraz chciałbym aby w przyszłości baza ssąca była również pojemnikiem na wodę. Wiem, wiem, jestem leniem bo chwilkę zajmuje ta czynność ale zawsze byłoby to na plus 😉 Może kiedyś pojawi się w ofercie producenta. Jak zapewne wiesz, Roborock S7 ma mieć taką właśnie bazę – na tę chwilę jeszcze jej nie ma ale ponoć ma kosztować więcej niż 1 tyś zł…..

Moim zdaniem

Czarny jest piękny 🙂 Ale to nie tylko jego zaleta. Jest wg mnie fajnym pomagierem. Odkurza, mopuje i jest smart. Ale do tego idealnego jak dla mnie trochę mu brakuje.

Nie zawiedziesz się z jego funkcji. Po prostu te najważniejsze ma. W tym przedziale cenowym masz inne modele na polskim jak i zagranicznym rynku. Wszystko zależy czego i za ile potrzebujesz w swoim domu. A zaufaj mi, odkurzacza musisz mieć.

W momencie gdy to piszę to nie zawiesił się, działał prawidłowo, nie miał wycieków z pojemnika na wodę. Nie pracował jakoś dziwnie głośno, skanował prawidłowo. Powiadomienia też działały. Ogólnie nie mogę się do niczego przyczepić.

Aha widać na nim kurz 🙂

Gdzie kupisz

Ja kupowałem z oficjalnego sklepu Viomi na aliexpress Możesz dokupić roczną gwarancję serwisową w kraju, albo skorzystać z tej sklepowej, gdzie w razie czego zostaną Tobie wysłane części do samodzielnej naprawy.

Teraz w Polsce taniej niż na aliexpress bo tam + VAT 🙂 Czyli na allegro masz oferty na biały (tutaj) oraz tutaj. Na czarny jak mój masz tutaj.

Akcesoria

Tutaj przeczytasz o akcesoriach do tego odkurzacza: https://miboy.pl/2021/07/09/oryginalne-akcesoria-do-viomi-s9-alpha-s9-alpha-uv/

Linki do innych moich testowanych i używanych odkurzaczy samojezdnych i ręcznych

Viomi S9 (klik)

Dreame D9 (klik)

Viomi A9 (klik)

Viomi SE (klik)

Xiaomi Mijia 1C (klik)

Xiaomi Mijia STYJ02YM (klik)

Roborock S6 (klik)

Roidmi F8 (klik)

Xiaomi Vacuum ver 1 (klik)

Roborock S50 (klik)

Podoba Ci się moja praca? Wspomóż opłatę serwera: PayPal paypal.me/BBarczak lub BANK PKO BP 31102014620000780201253707

#miboy #miboytestuje #viomi #se #v2pro #v3 #s9 #s9uv #uv #aliexpress #roborock #s6 #s7 #odkurzacz #robot #smart #xiaomi #mijia #styj02ym #mop #woda #hepa #chiny #miboy.pl