Masz cokolwiek w domku ze smart urządzeń z bramką BLE? To wpis dla Ciebie. A jak nie masz to możesz pomyśleć nad zakupem.

W domu posiadam trochę urządzeń z ekosystemu Xiaomi. Ale nie o tym dziś.

Szybko, jasno i na temat. W kuchni posiadam lampę Yeelight 320 z BLE (klik) oraz lampę nad stół Yeelight Meteorite z BLE (klik) jak i smart gniazdka Xiaomi (klik). Zamysłem było to, że wchodząc do kuchni chciałem aby zapalały się na ruch i świeciły przez określony czas.

Oczywiście rozwiązaniem jest zakup smart sensora starego typu (klik) lub nowszego od Aqara (klik). Ten drugi ma dodatkową opcję pomiaru natężenia światła. Dzięki temu można ustawić poziom lux-ów a dzięki któremu załączy się scena, a dzięki temu lampy.

Oba sensory są fajne, jednakże mają mały minus. Musisz posiadać bramkę Gateway v2 taką (klik), lub taką (klik) a wiadomo, że są osoby które tworzą smart home, lub po prostu nie potrzebują/nie chcą aż tak dużo urządzeń smart w swoim domku.

Wiele osób mnie pytało o taką opcję. Kupuję 1 smart żarówkę i chcę taką opcję aby po zakupie jakiegoś smart sensora, ów żarówka się załączała gdy wykryje ruch. Moją odpowiedzią było to, że trzeba zakupić bramkę Gateway.

I teraz to się zmieniło, nie do końca jest wymagana bramka ale jest inne rozwiązanie. Testowo kupiłem ten sensor Xiaomi Qingping (klik), który nie potrzebuje już bramki Gateway!!

Jedyny wymóg to zakupić jakiś produkt z wbudowaną już bramką BLE, czyli np. nawilżacz Smartmi, lampy Yeelight, grzejnik Smartmi (global), wiatrak Smartmi lub Oczyszczacz 3C/3H (musi być mod xiaomi home), smart gniazdo Mijia z BLE, który są w zasięgu tego sensora.

Wbudowana bramka BLE już sama prześle dane z sensora Qingping do chmury Xiaomi, dzięki czemu będziesz mógł automatyzować wszystkie urządzenia na swoim koncie.

TIP. Nie chcesz Qingping? Wolisz taki z nóżką? Wybierz wersję sensora Mijia na bluetooth 🙂

Ewentualnie, jeśli nie masz żadnego produktu z wbudowanym BLE to możesz na przyszłość zakupić sobie taką mini bramkę qingping (w wersji Global), wtedy możesz dodać też więcej czujników, jak np. sensory qingping otwarcia/zamykania drzwi 🙂

Lub inaczej. Kupiłeś sobie oczyszczacz Xiaomi 3C,3H, kupujesz smart żarówkę i kupujesz teraz sensor Qingping. Już możesz robić smart scenę na ruch 🙂

Wystarczy dodać do Xiaomi Home i utworzyć scenę, gdzie ruch lub ilość lux-ów będzie aktywował włączanie smart żarówki od Yeelight (klik) lub Xiaomi (klik). Fajne co? 🙂

Tak sprawdzisz w APP Xiaomi Home czy masz działające urządzenia z bramką BLE

Dzięki koledze rezmus, który utworzył dla mnie specjalny plik oraz Kaudii, który go ciut zmodyfikował mam teraz opcję uruchomienia smart sceny w mojej kuchni, gdy sensor wyczuje ruch i aktywuje załączanie tylko w przypadku, gdy określiłem ilość lux-ów.

Na polskie 🙂 Nie muszę ustawiać sceny na określony ruch w określonych godzinach. Wcześniej miałem tak, że scena była załączona od 17.00 do 07.00 rano. Ale przecież robi się coraz jaśniej i wkurzało mnie, że muszę co rusz przestawiać godziny, bo po co mi włączanie światła gdy jest jasno.

Od teraz już tak nie robię. Mam ustawioną scenę na cały dzień, ale określiłem lux-y i wykrycie ruchu. Dzięki czemu wchodząc do kuchni, gdy robi się ciemniej to lampy się załączają. Nie włączają się gdy jest jasno. Dodatkowo sensor nie musi być dodany do bramki więc mi jej nie blokuje na maksymalną ilość dodawanych urządzeń.

Według mnie to są same plusy 🙂

Podsumowując i pisząc raz jeszcze. Masz w domu coś z BLE, dokupujesz smart żarówkę i kupujesz ten nowy sensor. Ustawiasz scenę i masz automatyczne włączanie i wyłączanie gdy wykryje/zaniknie ruch. I to wszystko bez dodatkowej, płatnej bramki 🙂

Chciałem wcześniej kupić taki smart czujnik sensor oświetlenia od Xiaomi (klik) ale do niego trzeba dokupić nową bramkę …..

Tak to wygląda

Przychodzi z 2 bateriami. W zestawie instrukcja i taśma do naklejenia. Baza jest magnetyczna, ruchoma we wszystkich kierunkach.

Dodawanie i scena

Przekręcasz na open. Usuwasz pasek od baterii. Włączasz apkę Xiaomi Home i dodajesz +.

Linki, gdzie kupisz te gadżety 🙂

Tutaj kupisz sensor Qingpinq na aliexpress.

Tutaj kupisz mini bramkę BLE Qingping (Global) na aliexpress.

Tutaj kupisz smart gniazdko Mijia z BLE na aliexpress.

Tutaj kupisz smart czujnik 2 na Bluetooth od Mijia na aliexpress.

Tutaj kupisz smart czujnik drzwi/okien na aliexpress.

Tutaj kupisz cyfrowy BLE5.0 termometr i higrometr na aliexpress.

Tutaj kupisz smart czujnik od Aqara na aliexpress.

Tutaj kupisz smart czujnik od Xiaomi starego typu na aliexpress.

Tutaj kupisz bramkę Xiaomi v2 ( z lampką nocną) na aliexpress.

Tutaj kupisz bramkę Xiaomi v3 na aliexpress.

Testowane na mod Xiaomi Home na Android.

Dane

Powyższy wpis powstał dla osób, które nie są wymagające z smart home produktami. Jeśli chcesz mieć więcej produktów smart, musisz zainwestować w bramkę – że tak napiszę „normalną”.