Zastanawiasz się dlaczego robię wpis na temat produktów, które w nazwie nie mają Xiaomi, xiaomiyoupin lub nie należą do ekosystemu xiaomi ecological chain? Już odpowiadam.

Start na Expo to 16 marzec do 15 kwietnia sprawdź tutaj (klik) Tuya na Expo 2021

Jak wiesz, jestem fanem produktów od Lei Jun, dyrektora generalnego Xiaomi Corp. oraz tysięcy innych pracowników tej i współzależnych firm. Uważam, że tworzą i tworzyć będą użyteczne produkty dla każdego z nas, na każdą kieszeń.

Jednakże dochodzi do sytuacji, gdzie grono osób wybiera inne marki, bardziej przyjazne nam, Europejczykom. I tak się przyglądam marce Tuya. A dlaczego, postaram się ukazać w dalszej części wpisu.

Kilka słów o marce Tuya. Sprawdź ją na https://www.tuya.com/

Tuya Smart to międzynarodowa platforma skupiająca się na rozwoju rozwiązań AI i IoT. Platforma Tuya Smart zapewnia kompleksowe rozwiązania związane z wdrażaniem automatyki domowej, począwszy od zapewnienia aplikacji i dedykowanej chmury w której działa system, po wykonywanie modułów komunikacyjnych i pomoc we wdrożeniu ich do masowej produkcji.

Tuya Smart została założona w 2014 roku. Już w 2015 r. firma otrzymała dofinansowanie opiewające na 15 milionów dolarów pozwalające firmie stworzyć swój pierwszy moduł Wi-Fi, oraz uruchomić platformę IoT[1]. W kolejnych latach firma podjęła kolejne kroki rozpoczynając strategiczną współpracę z Google Home w 2017 roku, czy też dołączając w 2018 roku do stowarzyszenia Bluetooth SIG (2018). W tym samym roku Tuya Smart otrzymała również dofinansowanie dla Start-Upów opiewające na zawrotną kwotę 200 milionów dolarów, co uplasowało się jako jedno z największych dofinansowań powiązanych z usługami IoT w roku 2018[2]. Wtedy też Tuya Smart otworzyła swoją platformę dla deweloperów. Kolejne lata to dalszy rozwój firmy. W 2019 roku firma założyła kilka oddziałów swojej firmy na całym świecie – Indiach, Japonii, Niemczech i Kolumbii. Do zespołu Tuya dołączył również Jeff Immelt – wieloletni prezes firmy General Electric (GE), a firma nawiązała kolejne partnerstwo, tym razem z firmą Microsoft[1]. W 2020 roku firma weszła w skład Zigbee Alliance zrzeszającego firmy takie jak AmazonGoogleHuaweiSignify czy też IKEA[3].

Produkty Tuya Smart komunikują się ze sobą za pomocą bezprzewodowych protokołów transmisji danych. Wśród stosowanych urządzeń znajdują się protokoły takie jak[4]:

  1. Wi-Fi
  2. ZigBee
  3. Bluetooth Mesh
  4. NB-IoT
  5. GPRS
  6. LTE

Wszystkie żądania przetwarzane są w chmurze obliczeniowej Tuya Cloud, co sprawia, że większość urządzeń systemu nie potrzebuje dodatkowej centrali zarządzającej domem. Firma posiada serwery na całym świecie, co pozwala przetwarzać olbrzymią ilość informacji bez większych opóźnień. W 2018 roku, usługa przetwarzała dziennie 20 miliardów żądań ze strony urządzeń i 6 milionów interakcji AI[5].

Do końca 31 grudnia 2020 r. platforma programistyczna Tuya IoT obsługiwała ponad 262000 programistów na całym świecie i generowała ponad 122 miliony codziennych interakcji głosowych AI i ponad 84 miliardy żądań w chmurze dziennie. Platforma obsługuje inteligentnie ponad 252 000 jednostek SKU urządzeń. Teraz inteligentne urządzenia obsługiwane przez Tuya są dostępne w ponad 220 krajach i regionach w ponad 100 000 sklepów na całym świecie.

Powyższe dane są z wikipedia.pl.

W skrócie, tworzą i rozwijają się. Ale co to ma do Xiaomi Home. Ano w app Xiaomi Home można testowo, na dziś dzień połączyć platformę Tuya Smart.

Wygląda to tak, że najpierw instalujemy apkę Tuya Smart, dodajemy produkt, który mamy.

Później w app Xiaomi Home (lokalizacja China) dodajemy platformę, logujemy się na konto Tuya Smart.

Mamy widok naszych urządzeń – dzięki Rafał za podrzucenie screena. Jednakże na tę chwilę, po pierwsze – nie widać wszystkich urządzeń i nie mamy nad nimi kontroli.

Dlatego liczę na to, że może na EXPO ukażą większą integrację z Xiaomi Home App. Zobacz ile oferują produktów.

I co? Jest tego trochę 🙂 Kilka produktów właśnie brakuje mi do mojego domku a oni je oferują.

W Polsce możesz przeglądnąć produkty tutaj na ceneo.

Podsumowując.

Zrobiłem ten wpis bo jestem ciekawy czy już w przyszłym miesiącu firma Tuya poinformuję o większej integracji z moją macierzystą apką do smart urządzeń. Bardzo chciałbym aby można było z nich korzystać oraz ustawiać smart sceny z innymi moimi urządzeniami. Przykładem może być to, że wciąż czekam na smart czujnik od gazu propan – butan. W ofercie też widziałem klimatyzator przenośny, sterownik bramą garażową oraz inne fajne produkty. Gdyby tak można ustawić, że moje czujniki wskazują określoną temperaturę i klima się załączy albo otwieram apką bramę a załącza się kamerka IMILAB lub smart żarówka od Yeelight.

Nie będę na tę chwilę wszystkiego wymieniał po to tylko aby wejść w ten system, mi chodzi o współdziałanie. Dlatego trzymam kciuki aby moje i pewnie Twoje produkty, te co masz i te przyszłe móc kontrolować z jednej apki, z której korzystam praktycznie od początku 🙂

Dołącz już dziś (klik)