Hej. Znów nadeszła ta chwila, abym mógł wymienić swojego starego robocika na nowego. Hehehehe, jak zapewne wiesz lub nie, ostatni model, czyli Viomi SE wytrwał ze mną aż 3 miesiące. Nie było tak, że nie chciałem z nim pozostać, ale na mojej drodze pojawił się nowiusieńki Viomi S9 wraz z bazą ssącą lub jak kto woli stacją opróżniającą a jak dla mnie to wypróżniającą 😉

UPDATE!!! Nowy firmware viomi s9 1.6.5_2254 przynosi komunikaty głosowe w języku polskim.

Gadżecik oprócz super hiper bazy w której jestem zakochany, posiada dużą siłę ssącą bo aż 2700 Pa (japoński bezszczotkowy silnik Nidec), co wystarcza na wszelakie powierzchnie i nieczystości, ma nowy, ulepszony system laserowego skanowania, obsługę do 5 map, z multifloor (piętra), mopowanie na jodełkę czyli na Y (zacieranie/wycieranie). Oprócz tego posiada smart harmonogramy dla konkretnego pokoju, gdzie ustawiasz konkretną moc odkurzania, opcję mopowania wraz z ilością wylewki wody. Bez problemu radzi sobie przez progi oraz pracuje długona jednym ładowaniu. Jest i bardzo cichy gdy sprząta domek 🙂 No same ochy i achy ale czy tak jest?

Aha posiada certyfikaty CE i RoHS.

No dobra zacznij czytanko bo trochę tego jest.

Paczka

Ja swojego Viomi S9 kupiłem w Oficjalnym sklepie Viomi na AliExpress z polskiego magazynu. Od zamówienia do odbioru minęło trzy dni. Dostawcą okazała się firma DPD. Robot zapakowany był w dodatkowy, ochronny, oryginalny szary karton. Spory.

EDIT: Kolor czarny już dostępny <KLIK>

A w środku

Po wyjęciu z szarego kartonu, w środku był już ten docelowy.

No dobra otwieram dalej.

(otwiera się na nowej zakładce)”>Instrukcję po polsku możesz pobrać stąd jeśli chcesz <KLIK>

W tym kartoniku pniżej były worki 3l x 2 oraz szmatki do mopa, jednorazowe 10 szt (nakładamy zielonym na tackę).

Była też tacka do mopowania wraz z szmatką w ilości 1.

Dale mamy robota i bazę.

Na samym dole była dodatkowa zamiatarka boczna.

Tak wygląda cały zestaw.

Jedziemy dalej. Tak się prezentuje S9.

Kolor biały (taki sam jak przy SE) wraz z „złotymi dodatkami”. W sprzedaży dostępny będzie później też kolor czarny. Chyba będzie ładniejszy 😉

przyciski on/off oraz Home (powrót do bazy), ciekawe że nie są funkcyjne jak sprzątanie strefowe chociażby 🙁
wieża laserowa 🙂
tu jest „lekki” przycisk resetu, Reset „mocny” robisz przez przytrzymanie przez 10 sekund dwóch przycisków jednocześnie – otrzymasz komunikat o sukcesie tego procesu

Z tyłu jest podajnik do brudu 2 w 1 wraz z pojemnikiem na wodę oraz do niego od dołu przychodzi tacka na szmatkę do mopowania. Czyli tym razem nie otwieramy go od góry a tylko z tyłu.

pamiętaj, że tu jest taki przycisk, wciąż o nim zapominam 🙂

Podajnik 2 w 1. Chyba najbardziej rozbudowany w funkcję jaki widziałem. Co ciekawe, nigdzie w instrukcji nie znalazłem jaką pojemność ma zbiornik na brud, jedynie info o wodzie – 250 ml.

Tu jest filtr. O nim poczytasz w dziale Filtry na dole recenzji.

O dołu robocik wygląda tak. Kółka są wysoko postawione, więc podejrzewam, że bez problemu poradzi sobie z progami lub wjeżdżając na dywany.

Fajnie że jest gruba szczotka główna (włosie). Z boku jest rozkręcana, dzięki czemu można wyjąć resztki.

No i baza. O niej szczegółowo we wpisie dalej.

Aha, kabel od bazy ma 140 cm długości.

Aplikacja Xiaomi Home

UPDATE. Viomi S9 jest już widoczny w Xiaomi Home na lokalizacji Polska 🙂

Na wstępie tego zagadnienia muszę poinformować Cię, że jako przedsprzedaż, którą zrobiłem 15 grudnia nie pozwalała na dodanie produktu do aplikacji Xiaomi Home. Produkt jest bardzo nowy i aby u mnie zadziałał, musiałem przekazać do Viomi swój ID Xiaomi Home. Wcześniej tak samo musiałem zrobić aby zadziałał Viomi SE. Teraz, gdy to czytasz, możesz śmiało kupować, ponieważ jest już dodany do aplikacji. Może nie być widoczny na liście produktowej, ale wystarczy że go włączysz, zrobisz wyszukiwanie produktów po Wi-Fi (klikając + po praej w XH). Dodatkowo proponuję przytrzymać dwa klawiszy na obudowie przez 10 sekund aby produkt się zresetował i po chwili powinien się pojawić.

TIP. Nie chcesz dodawać odkurzacza do XH? No problem, możesz używać go z klawiszy na obudowie. Włączanie/Pauza działa poprzez wciśnięcie przycisku ON/OFF. Powrót do bazy poprzez wciśnięcie „domku”.

Ja dodawałem moją S9 do lokalizacji na Polskę (w oryginalnej apce z Google Play) za pierwszym razem aby sprawdzić czy działa już whitelist. Okazało się że tak. Po chwili usunąłem robota i dodałem go już na lokalizacji China w modowanej apce (którą opisywałem tutaj https://miboy.pl/2020/10/30/aplikacja-mod-xiaomi-home/) ponieważ mam wiele produktów, które powinny działać i w EU i na China.

Po włączeniu robota i wykonaniu resetu do ustawień fabrycznych (przytrzymaj 2 klawisze przez 10 sekund) oraz resetu Wi-Fi (przytrzymaj 2 klawisze na około 3-5 sekund) udało mi się go dodać.

Wi-Fi to 2,4G.

No i jest Marta 🙂

Odkurzanie

Ciągnie, oj ciągnie 🙂 Moc w nowym modelu wzrosła aż do 2700Pa vs mojego byłego SE, dzięki czemu nie straszne są wszelakie zanieczyszczenia oraz brud na dywanach. I nie jest głośno.

Ogólnie tryb silny (opisany dalej w recenzji) przeznaczony jest głównie na dywany. Nie ma potrzeby ustawiać go na regularne czyszczenie.

Ja w większości posiadam płytki oraz panele. Mam tylko jeden dywan. Czyli przez 90% pracy, Marta jeździ po „łatwym” terenie.

Jak sprząta zobaczysz w dziale Film poniżej w recenzji.

Fajnie, że po skończonej pracy, włącza się tryb „super silent”. Bardzo, bardzo cichutko wraca do bazy.

Sierść? Ja mam dwa koty w domu, więc pozostawiają swoje włosy. Nie ma problemu z ich zebraniem przez odkurzacz.

Zwiększanie mocy na dywanach. Nie zauważyłem, przełączyłem na tryb średni ale nie zwiększył mocy na tryb silny. Jedynie zaczął inaczej odkurzać, przeznaczał więcej czasu po prostu. Może przyjdzie ta opcja w aktualizacji. Na filmie zobaczysz jak to robi.

Mopowanie

UPDATE!!! Dzięki koledze z zaprzyjaźnionego forum udało się dograć dodatkową funkcję, która dopiero pojawi się w przyszłych aktualizacjach a mianowicie opcję no mop zone. Jest to ficzer, dzięki któremu możesz na mapie zaznaczyć strefę, gdzie nie ma mopować. Teraz takie miejsce jak np. dywan zaznaczasz strefą (jak ja poniżej) i tam robot pojedzie odkurzać ale nie będzie mopował. Elegancko 🙂 Plik dostępny jest u mnie.

Jednakże, ten dodatek jest w fazie beta i działa tak, że gdy włączę mu sprzątanie z mopowaniem to strefę no – mop robot zinterpretuje, że tam w ogóle nie pojedzie. Myślałem, że wjedzie na dywan, odkurzy go ale nie będzie używał mopa.

Zacznę od tego, że producent zabrania dolewania wszelkiego rodzaju płynów do mycia podłóg, zamiast wody. Nie rozlewaj też płynu na podłogę, po której ma mopować odkurzacz. Jeśli jednak już musisz używać płynu, to chyba najlepiej aby zmoczyć nim szmatkę. Napisałem chyba, ponieważ ja nie używam od lat takich płynów, gdy pracuje odkurzacz. Jak zapewne wiesz, lub nie, mam też w domu taki elektryczny mop, i tutaj się nie paćkam gdy raz na jakiś czas odświeżę podłogi.

Robot ma sprawdzony system mopowania na Y. Ja od ponad roku mam z nim do czynienia i dlatego nie wybieram robotów marki Roborock, ponieważ jak dla mnie odkurzacz musi posiadać tę funkcję. Ja widzę różnicę pomiędzy mopowaniem standard a właśnie „jodełkowym”. Może dla kogoś to nie jest ważne ale dla mnie tak. Zbiornik na wodę ma 250 ml.

Gdy wlejesz wodę a robot obok Ciebie pracuje, to z tyłu widać jej poziom.

Im większa moc odkurzania i większa opcja dozowania wody tym szybciej będzie się kończyła.

woda na poziomie 3

Ja zalecam używać wylewki na 2 poziomie, bo po prostu nie starczy wody na całe mieszkanie/poziom gdy jest level 3.

Tutaj moje dane gdy ustawiłem na 3 poziom wylewki wody. Woda skończyła się gdy robot odkurzał (tryb silny) i mopował na 37 m2. Minus – brak powiadomienia push, że skończyła się woda.

Zgadzam się z fotką powyżej. Nie zauważyłem aby woda nie była równomiernie wylewana.

Szmatki szmatkami, ale jednorazowe do mnie nie przemawiają, wolałbym w zestawie otrzymać wielokrotnego użytku.

Z minusów. Aby dolać wodę, trzeba odsunąć odkurzacz od bazy i wyjąć pojemnik aby wlać wodę. W innym robotach, jest to trochę inaczej przemyślane.

Znalazłem też taki błąd firmware, że gdy chcesz go włączyć „z palca” a wcześniej w ustawieniach masz wybraną opcję mopowanie i odkurzanie to gdy nie zainstalujesz tacki na mopa to odkurzacz nie rozpocznie pracy.

Bateria

Niby ulepszona względem modelu V3, jak w przypadku SE. Chociaż pojemność ma 5200 mAh ma po prostu lepiej i dłużej działać aniżeli te z poprzednich modeli jak V2, V2 Pro i V3.

Po posprzątaniu dołu, miała jeszcze baterię aby zrobić odkurzanie z myciem na górze. Tutaj 48m2 odkurzania na średnim poziomie wraz z mopowaniem na poziomie 2. Jak widzisz „zeszło” tylko 22% i pracował 66 minut. Dla mnie to super wynik 🙂

Ale gdy już zmieniłem na tryb silny oraz dałem mopowanie level 3 to bateria zaczęła dużo szybciej schodzić. Posprzątał 48m2, stracił na to aż 80 minut (większa moc – opcja ta jest na dywany) i stracił aż 66% baterii.

Wniosek jest jeden. Albo mega moc albo ustawienia pośrednie. Ja pozostanę przy odkurzaniu w średnim zakresie oraz mopowaniu Y na poziomie 2.

Ładowanie trochę trwa, bo jest przecież duża bateria. Aha jak przy każdym innym smart odkurzaczu, producent zaleca by był w bazie po zakończonej pracy i był włączony (baza w gniazdku). Spokojnie, gdy ładowanie dojdzie do 100% nie będzie pobierał aż tyle baterii. Mam to sprawdzone przy innych smart robocikach. A tutaj info z FAQ.

Według moich obliczeń, ładowanie 1% baterii to 3 minuty. Czyli na full w około 5h.

Dywany

Według instrukcji ma zwiększać moc gdy wykryje, że jest na dywanie.

Testowo ustawiłem na średni poziom i ….włączyłem na dywanie. Wygląda jednak na to, że nie słychać zwiększoną moc a jedynie inny rodzaj odkurzania. Viomi po prostu robi więcej okrężnych ruchów aby dokładniej wyczyścić dywan.

Najlepiej na dywanie odłączyć mopa i wybrać tylko odkurzanie. Tacka na mopa po prostu przeszkadza w sprzątaniu.

Co ciekawe również. Gdy mam podłączonego mopa to zdarzyło mu się w kilku miejscach na dywanie, że były mokre ślady.

Progi

Radzi sobie bez problemu z progami do 2 cm. Przejeżdża przez nie bardzo sprawnie.

Czujniki

Take a look. One są widoczne będąc w bazie. Ten ukazany to Detektor PSD – optyczny detektor położenia.

Ogólnie ma ich wiele po bokach oraz od dołu. Pokazywałem na zdjęciach wyżej.

Producent opisał że są również kolizyjne oraz od dołu posiada krawędziowe aby po prostu nie spadł, gdy na drodze sprzątania napotka na schody.

Są bardzo czułe. Tu nie występuje „obijanie” przedmiotów. Zdarza się, że czasami jest muśnie ale w większości tylko do nich podjeżdża. Czyli nie martwisz się o poobijane nóżki od stołu.

Sprzątanie w rogach/kątach

Jak każdy robocik z jedną boczną zamiatarką, nie zawsze idealnie pozbędzie się brudu. Może gdyby producent dodał dwie zamiatarki to byłoby lepiej. Jednakże bardzo fajnie zbliża się do rogów i tam odkurza.

Skanowanie LDS

Ma być lepiej i szybciej. I tak jest 🙂 Nie miałem problemu już przy pierwszym skanowaniu domku. Pierwsza mapa okazała się już tą którą widzisz w recenzji (po przemianowaniu). W porównaniu do poprzednich odkurzaczy które miałem, to duży plusik.

Baza ssąco – opróżniająca

A teraz najważniejszy dodatek S9 🙂 Przeczytaj co ma. Na rycinie poniżej widać że system opróżniania 1.0 tyczy się marki iRobot. ma dużą moc bo aż 950W.

O dołu jest widoczny i dostępny „przewód” do odprowadzania brudu. Jakby co, producent napisał, że można go odkręcić i wyczyścić jakby coś się tam zaklinowało.

Serio, to działa !!! Wypróżnianie czy tam opróżnianie hehehe.

WAŻNE. Pamiętaj, aby baza miała trochę miejsca po bokach, tak aby robocik mógł bez problemu do niej podjechać. Oprócz tego nie trzymaj bazy obok takich długich firan. S9 będzie myślał że to jest przeszkoda i nie będzie mógł wrócić do bazy.

Pamiętaj też, że lepiej postawić go obok bazy i wcisnąć „HOME” aniżeli samemu próbować trafić idealnie w szczelinę w bazie.

Fajnie to wygląda na żywo.

Tak wygląda wewnątrz. Tutaj znalazła się „zagubione” czyścidełko do czyszczenia głównej szczotki.

A tu jest ta „dziurka” gdzie wlatuje ku.. tzn brud.

Tu info jak wymienić worek. Jest na klapce bazy od wewnątrz.

Opróżnianie jest najgłośniejszym odgłosem jaki wydobywa się z S9.

Inne funkcje w app Xiaomi Home

Spójrz na pierwszą rycinę poniżej (automatyczne rozpoznywanie pomieszczeń). Powiem szczerze to nie wiem jak to ma działać. Nie spotkałem się jeszcze z taką funkcją w trakcie sprzątania. Może to ma zostać dodane później w nowym firmware? Poniższe opcje z z ryciny opisałem poniżej w Mapach.

Głośność

Moje wyniki mogą się różnić trochę, ponieważ nie wiem czy dobrze mam skonfigurowany/skalibrowany przyrząd. Apka w telefonie pokazywała mi o 10 dB mniej.

Poniżej tryb: cichy.

Jeśli się mylę to sorki i mnie popraw. Dla mnie nie jest głośny.

Aplikacja Viomi Robot

Jest dostępna w GPlay. Jednak z niej nie korzystałem, ponieważ nie jest aktualizowana od dłuższego czasu.

Powiadomienia

Są dostępne w języku polskim. Działają i z połączonym domowym Wi-Fi oraz na danych komórkowych. Przychodzą w formie push, czyli od razu na Twój pulpit smartfona. Informują o zakończeniu pracy, błędach – gdy robot zostanie zablokowany lub o tym, że robot nie jest bazie i się wyłączy. Powinny również się pojawić powiadomienia o wyjęciu mopa po zakończonej pracy itp.

Są i powiadomienia w APP jak to poniżej.

Google Home

EDIT. Na lokalizacji Polska jest już widoczny w Google Home. Możesz już nim sterować głosowo 🙂

Pulpit i Mapy

Marta bardzo dobrze i szybko skanuje pomieszczenie. Dzięki temu masz całe mieszkanie/dom wprowadzony do systemu a dzięki temu możesz kontrolować jego pracę.

Po zakończonym odkurzaniu dostaniesz zapytanie o zapisanie mapy.

Tak wygląda pulpit. Sprzątanie strefowe oraz wirtualne ściany działają. Po prawej wciskasz daną opcję i możesz na mapie wprowadzić zmiany.

Dodaj po prostu strefę zakazaną lub wirtualną ścianę.

Redakcja regionalna. Jest to po prostu podział na pokoje wraz z uwzględnieniem poszczególnych pokoi, którym możesz pozmieniać nazwę, łączyć je i dzielić. Wszystko robi się w mig. I to dobra wiadomość, ponieważ w poprzednich produktach miałem czasami problem, ponieważ ładowało się ładowało….

Pulpit główny. Tu zmieniasz funkcje oraz uruchamiasz robota. U góry po prawej są trzy kropki – wejście do ustawień. Poniżej opiszę co i jak.

Od lewej na dole – opcje do wyboru jak moda a wciskając niżej: Zamiatanie (zwykłe sprzątanie), Zamiatanie i przeciągnięcie (odkurzanie i mopowanie) oraz Pojedyncze przeciągnięcie (samo mopowanie).

Na środku masz ssanie, tutaj wybierasz opcję cicho, standard, średni zakres i Silny.

Później masz Objętość wody, tutaj ustawiasz poziom wylewki wody w zakresie od 1 do 3.

Idąc dalej po lewej na samym dole jest: ikonka ładowania – tutaj wciskasz gdy robot ma jechać do bazy. Dalej – na dole – środkowy największy przycisk to Początek lub Pauza. Wiadomo o co chodzi. Po prawej masz Zarządzanie mapy. Co już czytałeś wyżej.

Natomiast wchodząc w trzy kropki, u góry o prawej masz dostęp do menu.

Czyszczenie wzdłuż krawędzi – robot posprząta w pierwszej kolejności same obrysy mapy.

Czyszczenie wtórne – ponownie odkurzy zaplanowaną pracę.

tryb pojedynczego przeciągania i przeciągania – wybierasz mopowanie S – czyli standard, lub Y czyli wycieranie podłogi – ja mam oczywiście tę opcję wybraną – zawsze 🙂

Następną extra fajną funkcją jest to, że ma opcję sprzątania w każdym pokoju osobno. Nie możesz tego ustawić na panelu głównym jako szybką pracę. Musisz to ustawić w harmonogramach – w app nazywa się to: Umówić się na czyszczenie. Pamiętaj aby mieć już ponazywane pokoje, aby było łatwiej przy wyborze opcji.

Teraz możesz pod każdy pokój ustawić wybraną godzinę sprzątania, dzień, moc, mopowanie/odkurzanie. Oczywiście ta funkcja działa, testowałem i miałem ustawiony nasz polski czas a odkurzacz się włączył i zaczął pracę.

Nie przeszkadzaj – ustawiasz kiedy nie ma pracować (zakres godzinowy).

Przełącznik odpylacza – nie wiem szczerze co to jest, nie znalazłem odpowiedzi 🙂

Lista map – twoje zapisane mapy – wybierasz aktualną lub zmieniasz – opisane poniżej w następnym akapicie w obsłudze pięter.

Zespół głosowy – wybór języka (EN, CN, DE).

Przełącznik głosu – komunikaty głosowe on/off.

regulacja głośności – % głośność.

Statystyki materiałów eksploatacyjnych – tu widzisz co musisz wkrótce wymienić.

Szukanie zamiatarki – jak klikniesz to odezwie się robocik, gdzie jest.

pilot – możesz sterować ręcznie robotem, nawet na danych komórkowych.

Kalibracja urządzenia – zrób ją na początku – dzięki czemu będzie lepiej pracował na powierzchniach płaskich.

Nazwa urządzenia – możesz zmienić nazwę na własną.

Zarządzaj lokalizacjami – dodaj do innego własnego pokoju w Xiaomi Home.

Udostępnianie urządzenia – możesz go udostępnić innej osobie posiadającej Xiaomi Home do sterowania swoim robotem.

Automatyzacja – możesz połączyć go z innymi smart urządzeniami które posiadasz w app, tworząc smart sceny.

Aktualizacja oprogramowania sprzętowe – tutaj sprawdzasz czy jest nowy firmware.

Pomoc – FAQ po polsku.

Usunąć urządzenie – usuń je z apki.

Dodatkowe ustawienia – tu masz dane jak poniżej.

Obsługa pięter

Tak jest i działa. Ale w formie przełączania map. Sam nie wykryje, że został zaniesiony na piętro. Brak zapewne jakiegoś czujnika który byłby odpowiedzialny, za to że sam wykryje gdy jest wyżej. Nie przeszkadza to jednak w szybkim zmianie mapy.

Jednakże aby zadziałała obsługa pięter, trzeba przeprowadzić jednorazowo taki zabieg jak poniżej.

Musisz zabrać na piętro odkurzacz oraz bazę. Teraz w ustawieniach w app robota, musisz wybrać opcję dodaj nową mapę (ewentualnie dodaj ją po zakończeniu pracy – ale tu miałem błędy, więc lepiej zrób przed). Podłącz bazę do gniazdka a w niej niech będzie robot. Włącz odkurzanie/mopowanie. Robocik zacznie skanować nowe pomieszczenia. Po zakończeniu odkurzania/mopowania poczekaj aż wróci do bazy i się wypróżni 😉 Wtedy w app pojawi się nowa mapa pytanie o jej zapis. Zrób to.

Od teraz, zanosząc go na piętro musisz za każdym razem w app robota, przełączać mapę na tę z piętrem. Dzięki czemu możesz ustawić harmonogram pracy lub pomieszczeń itp. Baza może zostać na dole. Nie jest już potrzebna.

Oczywiście możesz też puścić go „z ręki” zanosząc na górę, jednakże pamiętaj, że będzie rysował nową mapę, więc po zakończeniu jej nie zapisuj. Możesz mieć 5 map.

Co ciekawe. Po „zabiegu” sprzątania z ręki na górze zaniosłem go na dół. Postawiłem obok bazy. Wcisnąłem guzik „HOME” na obudowie i sam od razu znalazł bazę. Nie zdążyłem nawet przełączyć map. Oczywiście po chwili się wypróżnił 🙂

Język Polski

W tej chwili nie ma obsługi naszego języka w sensie mówienia do nas. Dostępne w app są trzy języki: chiński, niemiecki i angielski. Ja mam ustawiony po EN.

Odkurzacz bardzo często coś od nas chce. Gada gdy wyjmiesz pojemnik, że zaczął sprzątać, że masz wymienić szmatkę, że to i tamto.

Wiem, że wkrótce mają być udostępnione inne języki, w tym nasz rodzimy 🙂

Kilka informacji na jego temat z obsługi

Diody na obudowie. Gdy jest w bazie, to wciąż świeci. Gdy jest wyjęty podajnik 2 w 1 to dioda świeci na czerwono. Gdy się ładuje to dioda od „Home” miga na pomarańczowo.

Sama obudowa jest biała jak pisałem, przez co może się trochę brudzić. Jednak z pomocą przychodzą jednorazowe, mokre chusteczki. Chwila pracy i już nie widać nic na gumowej obwódce.

Worki jednorazowe. Jest ich w zestawie 2 szt + 1 w bazie, co powinno starczyć na kilka miesięcy zbierania brudu. Pytanie jest czy chcesz aby „syfek” w bazie wciąż się znajdował?

Nie wyłączaj robota przyciskiem, gdy to zrobisz to w Xiaomi Home stanie się offline i trzeba znów go dodać do aplikacji, poprzez skanowanie Wi-Fi. Zapewne to błąd firmware.

Filtry

W robocie jest 3-warstwowy Hepa ale inny niż te które miałem dotychczas. Nie znalazłam ich jeszcze w sprzedaży aby móc dokupić i do robota i do bazy. Na szczęście ten od robota można wyjąć i umyć oraz ponownie zamontować bo wyschnięciu. Nie znalazłem informacji o tym w bazie.

Czy pasują części od innych robotów marki Viomi?

I tu niespodzianka. Liczyłem że tak. A okazało się że nic nie pasuje. Jest to całkowicie inny model niż były dotychczas. Poczynając od filtra, który jest w pojemniku. Nie pasuje też pojemnik 2 w 1, szczotka główna, oraz jej nakładka. Inaczej wygląda tacka na mopa, ba nawet szmatki są innej wielkości, niż od SE, V2, V2 Pro albo V3 oraz podobnego STYJ02YM lub Mijia Mop Pro. No chyba jedynie boczna jest podobna, ale mam tylko jedną inną z jakiegoś modelu do weryfikacji, ale patrząc na nią z bliska to ma inne mocowanie.

Podsumowując. Nic nie jest kompatybilne 🙁

inne mocowanie
tu też inne mocowanie

Film

Dane

Specyfikacja
Marka: Viomi
Model: S9
Moc: 50 W
Pojemność baterii: 5200 mAh
Napięcie przy zasilaniu z baterii: 14,4 V
Moc ssania: maks. 2700 paskali
Pojemność pojemnika na kurz: 3 litry (baza ssąca)
Pojemność zbiornika na wodę: 0,25 litra
Czas ładowania: 5 godzin
Czas sprzątania: 220 minut
Masa produktu: 3,8 kg
Rozmiar produktu (dł. x szer. x wys.): 35 x 35 x 9,8 cm

Opakowanie zawiera
1 x odkurzacz
1 x automatyczna stacja ssąca
1 x zbiornik na kurz i wodę 2 w 1
2 x szczotka boczna
10 x mop jednorazowy
1 x mop
3 x worek na kurz

Akcesoria

Tutaj przeczytasz o akcesoriach do tego odkurzacza: https://miboy.pl/2021/07/09/oryginalne-akcesoria-do-viomi-s9-alpha-s9-alpha-uv/

Link

Ja go kupiłem w Oficjalnym sklepie Viomi na AliExpress z wysyłką z Polski – ale teraz jest taniej na allegro tutaj :)

Moim zdaniem

Jestem bardzo pozytywnie nastawiony na tego robocika. Duża moc, smart skanowanie, podział na mapy/piętra. Dobre zarządzanie wylewką wody. Mopowanie na Y. Mega dobre zarządzanie baterią. No i najważniejsze. Kibelek 🙂 „Opróżnianie” jest super. Bardzo ułatwia życie. Po prostu taki must have dla osób, którym nie chce się co chwila biegać i sprzątać po swojej zabawce. Oczywiście gdy nie odkurzasz przez dłuższy czas, to i tak musisz posprzątać/wyczyścić szczotkę, nalać wody i zmienić szmatkę na mopa. Ale szczerze napiszę, że wciąż nie opróżniłem go z brudu, który się zebrał 🙂 Po prostu nie chcę mi się, bo wiem, że tę czynność mam z głowy i kiedyś się tym zajmę.

Ok, to były plusy ale są też i minusy. Brakuje mi automatycznego wykrywania poziomu, gdy zaniosę go na piętro. Ale jak się nie da tego zamontować w robotach to trudno. Dodatkowo, że w zestawie nie ma więcej standardowych szmatek do mopa. Brak na tę chwilę języka polskiego. Na tym firmware, trzykrotnie mi ukazało odkurzacz offline. Trzeba było go zrestartować. Kilka błędów w tłumaczeniu w app też się znalazło, ale takkie już też były przy SE. Ale ogólnie, jakiś dużych wad nie znalazłem.

Aha, chciałbym kiedyś w przyszłości aby producenci jeszcze dodali taki duży, stojący pojemnik na wodę, zintegrowany z bazą….może kiedyś 🙂

Ogólnie bardzo polecam a wiesz, że nie nigdy nie pisałem o czymś dobrze czego sam nie pochwalam. Za około 2400-2500 zł z tymi funkcjami oraz bazą ssącą to naprawdę bardzo dobry produkt. Jak dla mnie to nie zależy mi na jakiś wbudowanych kamerach jak ma Roborock albo gadżety typu sterylizacja UV w innych odkurzaczach. Mi po prostu najbardziej na tych funkcjach zależy, ale każdy jest inny i każdy ma inne potrzeby.

P.S. Viomi SE już dawno sprzedany, jak wszystkie inne poprzednie robociki (nawet Mijia 1C) A o 1C pisałem, że zostaje u mnie bo na piętrze nie da się dobrze odkurzać. Zmieniłem jednak zdanie. Da się. Viomi S9 pozostanie ze mną na bardzo długo. Serio 🙂

Marta została testowana na systemie Android.

Sprawdź wpis na temat Viomi SE https://miboy.pl/2020/09/27/viomi-se/

Sprawdź wpis na temat Xiaomi Mijia STYJ02YM https://miboy.pl/2019/12/24/xiaomi-mijia-styj02ym/

Sprawdź wpis na temat Xiaomi Mijia 1C https://miboy.pl/2020/02/18/xiaomi-mijia-1c/


40 Komentarzy

MaXeN · 10 stycznia 2021 o 01:22

Warto dodać też, że ten model S9 (VKVC11) wychodzi także w wersji z dodatkową lampą UV (VXVC11) 🙂

Jarek · 30 stycznia 2021 o 18:10

Dziekuję za recenzję. Nie zrozumiałem tylko Twojego pomiaru głośności – zaniżony jest pomiar o 10db? To b. dużo ponieważ głoność jest w skali logarytmicznej. Ile właściwie db wydaje ten robot – 50 , 60 czy 70?

  miboy · 30 stycznia 2021 o 20:00

  Wszystko zależy od trybu który używasz. Im większy tym głośniejszy. Ten najniższy jest bardzo cichy.

Patryk · 2 lutego 2021 o 17:22

Fajne recenzje! Dzięki za kawał dobrej roboty 🙂
Planujesz testować Roborocka S7 jak będzie dostępny w sprzedaży?

  miboy · 2 lutego 2021 o 19:19

  Dzięki 😉
  Planuje, jednakże działa to tak, że kupuję i sprzedaje odkurzacze po recenzji. A że teraz mam dwie sztuki to czekam na ich odsprzedaż dalej 😉

ppp · 23 lutego 2021 o 09:59

Trafiłem tu bo zastanawiałem się nad wersją UV. Czy to w ogóle jest to bezpieczne? Jest wiele ostrzeżeń przed promieniowaniem UV nie mówiąc już o tym że UV generuje ozon który też jest niebezpieczny. Nie mogę jednak znaleźć opisu jak to działa i czy nie zginę podobnie jak te bakterie.

  miboy · 23 lutego 2021 o 11:04

  UV w tym zakresie działa na powierzchnię pod odkurzaczem w momencie odkurzania. Będzie to krótka fala. Nawet mam taki ręczny i z niego korzystam. Mam też stacjonarny z czujką wykrywająca ruch. W opisie jest informacja aby nie przebywać w jego zasięgu w czasie pracy, jednakże on działa na otwartym terenie, że tak napiszę. Ten w Viomi jak wspomniałem będzie ma skierowaną lampę na powierzchnię. Zastanawiam się nad jego testem również.

Jane · 27 lutego 2021 o 08:40

Ja znalazłam fajną promocję z kodzikiem ZL8QVK i wysyłką z magazynów w Polsce i Niemczech, dodatkowo można płacić przez PayPal
https://bit.ly/2ZIeEkU

Julia · 4 marca 2021 o 13:00

Dzięki za super artykuł! Chciałabym dopytać jeszcze o takie sprawy:
– czy są jakieś znaczące różnice pomiędzy Roombą S9 ze stacją, a Viomi S9? (Oprócz ceny:D)
– czy jest jakiś rysunek/dokładne wymiary jak maksymalnie można zabudować stację żeby powrót robota był nadal możliwy? Chciałabym zabudować stację szafką i np. zostawić tylko otwór dołem na wyjazd samego odkurzacza – czy taka opcja byłaby w ogóle możliwa?
– wyliczając z proporcji ile zeszło baterii na odkurzenie 48 m2 wychodzi, że przy tych pośrednich ustawieniach jestem w stanie na jednej baterii odkurzyć cały parter domu około 112 m2 i zostanie jej jeszcze około połowy – zgadza się?
– co jaki czas mniej więcej czyści się stację ? Zakładając powyższe – 112 m2, pośrednie ustawienia, odkurzanie np. co dwa dni
– nie widzę go dostępnego nadal na polskiej stronie ☹(?)

  miboy · 4 marca 2021 o 13:45

  Hej,
  dzięki 😉
  ad1 – w Roomba masz „starsze” rozwiązanie odnośnie bazy i opróżniania, zasysane jest od dołu przez co może być mniej wydajne, dlatego Viomi na grafice sugeruje się wersją opróżniania 2.0 😉
  ad2 – możesz tak zrobić ale pamiętaj, że góra musi być wolna na wyjęcie worka z brudem, czyli gdy się otwiera to odchyla się na około 4 cm
  baza 35,6 wysokość na 25 cm szerokość od lewej do prawej na 19,3 cm – w poprzek
  link: https://robostofzuigers.nl/wp-content/uploads/2020/12/Handleiding-S9-Engels.pdf
  dodatkowo powinieneś mieć około po 25 cm po bokach dla odkurzacza, ja mam po 15-16 cm 😉
  ad3 – wszystko zależy od wybranego trybu, dajmy na to że odkurza codziennie lub co 2 dni, to możesz na najniższym więc bez problemu da radę, ja używam wraz z mopowaniem na Y więc schodzi dużo więcej baterii, jest duża i dobrze zoptymalizowana, po zakończeniu dołu zanoszę go na piętro do drugiej roboty
  ad4 – stację opróżniasz gdy wskaże ikonka, wszystko zależy jaki masz stan w domu 😀 ja ze względu na recenzję innych odkurzaczy jak ostatnio Dreame nawet jeszcze nie wymieniałem worka a mam już kupione na żaś
  ad5 – jeśli nie chcesz kupować na aliexpress to możesz czekać aż się pojawi na naszej stronie lub kupić w geekbuying, który oficjalnie prowadzi sprzedaż Viomi jako ich partner i ma normalnie 2 lata gwarancji w Polsce co jest opisane na stronie – czarny widzę że jest w promocji za 2500 zł tu masz link https://fas.st/KB6OwF

   Julia · 4 marca 2021 o 14:42

   Super! Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź!:) W takim razie jeśli planuje się kupno tego rodzaju odkurzacza to chyba nie ma się co zastanawiać nad innymi opcjami tylko ten model to jest jest właśnie to ! Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam ciepło:)

Piotr · 31 marca 2021 o 15:43

Hej Miboy. Dzięki Twojej recenzji stałem sie posiadaczem Viomi S9. Ba, nawet język Polski juz mam 🙂 Ale nie potrafię zeskanowanej przez robota mapy podzielić na pomieszczenia, kolory itp. Jak to zrobić? Możesz mnie trochę nakierować? Bo aplikacje chyba przeryłem wzdłuż i wszerz a nadal nie wiem jak

  miboy · 31 marca 2021 o 18:18

  Hej,
  Fajnie że pomogłem 😉
  Podział na pomieszczenia to na mapie na dole wciskasz Zarządzanie mapy, później Redakcja regionalna, naciskasz na nazwę danego pokoju i wciskasz łączenie lub przemianowanie.

   Piotr · 31 marca 2021 o 18:49

   No właśnie jest jakis problem bo jak tam wchodze to mam info „Aktualna mapa brak informacji o pokojach. Przejdź do strony szczegółów mapy aby odswiezyc mape lub wykonaj pełne czyszczenie i spróbuj ponownie po pomyslnym naładowaniu” Strona szczegółów mapy? Robiłem gdzies tam resetowanie. Ciagle nie mam pokojów. Chyba musze zrobic to pełne czyszczenie. Zobaczymy.

    miboy · 31 marca 2021 o 19:52

    Tak, zrób raz jeszcze pełne czyszczenie ale najpierw usuń mapę jeśli jest w pamięci.

     Piotr · 2 kwietnia 2021 o 11:41

     Jeszcze troche pomarudzę 🙂 OK. mam całą mapę, podzielił sobie sam , pokolorował. Ale w jednym miejscu połączył mi w jedno łazienkę z przedpokojem. Jest funkcja podziału. Wchodze w to, zaznaczam palcem na granicy, robią sie czerwone kreski i co dalej? Wyjscie nic nie daje, nie ma funkcji podziel teraz czy coś. Czy znasz ten temat ?

miboy · 2 kwietnia 2021 o 15:42

Najpierw wciskasz jaki pokój, robisz kreskę od ściany do ściany, zatwierdzasz po prawej „ptaszkiem”

  Oldzi · 19 kwietnia 2021 o 19:18

  Mnie tez ten odkurzacz zdecydowanie przekonuje. Znalazlam nawet na ali expres z wysylka z Polski za 1999zl wiec bralabym od razu! Ale masz jakis pomysl co jesli bedzie jakas awaria? Bo wtedy gwarancji brak, prawda? Z gory dzieki za pomoc

Staszek · 30 czerwca 2021 o 18:41

Słuchajcie kłopot mam… kupiłem S9 dosłownie kilka dni temu… Jeździ, mapę robi, odsysa się – wszystko super… Tylko z mopowaniem bieda… Trybów ilości wody 1 i 2 wogóle nie ma sensu używać… Na trybie nr 3 – najwięcej wody), coś tam pokapie, ale ślad zostawia półsuchy… Pomaga namoczenie szmatki wcześniej – ale wtey pierwsze kilka m2 jest przetarte, a reszta w mazy i ciapki…
A w recenzjach które czytałem – pisało że tryb 3 to już sporo wody, żeby raczej nie na panelach bo zbyt mokro… Ja mam kafle więc nie problem.. ale wody na prawde na lekarstwo jest… Podłoga ma 54m2 (część myta) – zrobiłem eksperyment… Wody w zbiorniczku wystarczyło na ponad 4 mycia… czyli 1 zbiorniczek na ponad 200 metrów kwadratowych… Co jest nie tak ?? Miał ktoś taki problem ?

  miboy · 30 czerwca 2021 o 18:56

  U mnie na 2 leci dużo wody i zawsze używam na tym trybie. Sprawdź oprogramowanie. Włącz samo mopowanie. Jeśli to nic nie da to może błąd czujnika podawania wody. Wlewałeś płyn czy samą wodę?

Staszek · 30 czerwca 2021 o 23:13

Wlewałem oczyiście wyłącznie wodę – w domu mam centralny zmiękczacz z filtrami, więc to na pewno nie kamień – zresztą na kamień za wcześnie… Próbowałem zarówno samego mopa jak i mopa z odkurzaniem – zawsze ten sam efekt… woda leci, ale zdecydowanie za mało… Oprogramowanie ma aktualne – pierwsze co zrobił po wyjęciu z pudełka to powiedział ze musi się zaktualizować.

  miboy · 1 lipca 2021 o 07:12

  Spróbuj jeszcze kilka razy wyjąć podajnik i włożyć i uruchamiać tylko mopowanie. Jeśli dalej tak samo będzie to albo czujnik albo podajnik. Aha, używasz oryginalnego mopa? Bo w recenzji S9 UV pisałem że po kilku miesiącach testów S9 największym problemem było właśnie używanie zamiennika, który jest grubszy i bardzo mało „daje” wody. Musiałem kupić oryginalny i woda leci idealnie.

  Lucyna · 25 września 2021 o 18:29

  Czy rozwiązałeś problem z podawaniem wody? Bo mam S9 od dwóch dni i też nie pobiera wody przy mocowaniu.

Staszek · 1 lipca 2021 o 09:21

Tak, całość jest nowa, ma może z tydzień od zakupu, szmatki orginalne – tak samo jest i na jednorazowej i na tej którą można prać…

  miboy · 1 lipca 2021 o 09:44

  No to więcej pomysłów nie mam, musisz reklamować. U mnie był tylko problem ze szmatkami. Tutaj możesz zobaczyć jak u mnie mopuje https://vimeo.com/494064536

  Lucyna · 25 września 2021 o 19:04

  Jaka była przyczyna nie pobierania wody?

Staszek · 1 lipca 2021 o 13:50

Jeszcze jedna rzecz którą zaobserwowałem, a w żadnej recenzji nie było o tym mowy…:)
Co się stanie, gdy odkurzacz jest na bazie, ładuje się, a w domu braknie prądu ??:) U mnie ostatnio dość czesto, ze względu na burze i ulewy… Otórz, w momencie braku zasilania, odkurzacz wyjeżdza z bazy, i jeździ po domu bez ładu i składu (tylko jazda, bez odkurzania, ale jak mop jest podpięty to ciągnie za sobą ślad) i… szuka bazy.. po czym po kilku minutach z przykrością informuje że bazy nie znalazł… Oczywiście najczęściej wtedy zatrzymuje się na środku pokoju pod nogami, lub głęboko pod szafą…:)

Jola · 2 sierpnia 2021 o 21:37

Skopiowałam napisany problem przez pana Piotra, dotyczący podziału na pomieszczenia, nie ukazuje mi się informacja o redakcji regionalnej ( nie mam tego), podobnie jak pan Piotr:
„No właśnie jest jakiś problem bo jak tam wchodzę to mam info “Aktualna mapa brak informacji o pokojach. Przejdź do strony szczegółów mapy aby odświeżyć mapę lub wykonaj pełne czyszczenie i spróbuj ponownie po pomyślnym naładowaniu”.
Co to jest i gdzie jest ta strona szczegółów mapy, następnie na czym polega pełne czyszczenie? Czytałam, że można zresetować ( czy to jest pełne czyszczenie?), które polega na przytrzymaniu przez 10 sekund dwóch głównych przycisków, czy można to wykonać gdy odkurzacz jest w bazie ładującej?

  miboy · 2 sierpnia 2021 o 22:11

  Aby można było robić podziały na mapie to trzeba wykonać pełne czyszczenie wraz z powrotem do bazy i potwierdzenie jej zapisania.
  Przytrzymanie przycisków to ustawienia fabryczne lub ustawienia wifi, nie pamiętam ale chyba o tym pisałem.

Jola · 3 sierpnia 2021 o 08:45

Czy pełne czyszczenie polega na wyczyszczeniu tylko map, które wcześniej robił, czy na czymś innym, bo nie rozumiem pojęcia pełne czyszczenie? Nie mogę sobie z tym poradzić.

Jola · 3 sierpnia 2021 o 08:59

Chodzi pewnie o pełne czyszczenie obszaru, który odkurzacz widzi?

  miboy · 3 sierpnia 2021 o 09:14

  Pełne czyszczenie oznacza puszczenie robota z bazy i jego powrót do bazy i zapisanie mapy.

Jola · 3 sierpnia 2021 o 10:15

Jakby co to sobie już poradziłam, cały czas myślałam, że wystarczy mieć kontury mieszkania, aby aplikacja wyznaczyła pokoje. Dziękuję za naprowadzenie mnie na właściwe myślenie.

Karolina · 1 września 2021 o 15:22

Kupiłam ten odkurzacz rodzicom na rocznice i chyba trochę się zawiodłam. Najgorzej że spora część komunikatów jest po angielsku a moi rodzice to starsi ludzie i języka nie znają do tego jak sprząta to w danym miejscu tylko raz przejeżdża i nie wraca się by jeszcze raz odkurzyć tym samym nie zbierając wszystkich śmieci.

  miboy · 14 września 2021 o 06:44

  Hej. Zrób aktualizacje i zmień w app język na pl. Wszystko od ponad miesiąca jest po polsku.

   Kasia · 21 września 2021 o 14:37

   Aktualizacja aktualizacją, ale jednak instrukcja obsługi się nie zaktualizuje i to też jest słabe…

    miboy · 21 września 2021 o 19:25

    O jaką instrukcję Tobie chodzi?

     Kasia · 28 września 2021 o 16:11

     Instrukcję obsługi, czyli papierowa wersja dołączona do sprzętu. Sam zauważ że jest pisane trochę po polsku, trochę po angielsku lub łamaną polszczyzną.

     miboy · 28 września 2021 o 19:35

     Kurczę, ja nawet nie patrzę, za dużo robotów 😉
     Zerknij i pobierz tę. Może jest bardziej ok.
     https://viomi-polska.pl/wp-content/uploads/2021/02/Viomi-S9.pdf

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *