To już moje czwarte podejście w przeciągu prawie 3 lat do wyboru idealnego smart odkurzacza autonomicznego, czy jak wolisz aby nie pisać, że takiego ze sztuczną inteligencją, która nas kiedyś wyprze a samojezdnego. Tak, lubię Matrixa 🙂

No dobrze, przecież jakieś 4 miesiące temu opisywałem przecież najwyższy model od Xiaomi. Tak, Roborock S6 to ich produkt i nie będę się znów rozpisywał na temat ekosystemu, wierzę że czytałeś poprzednie wpisy a jeśli nie to masz okazję nadrobić co nie co w tym temacie.

I co, nie mam już S6, poszedł dalej, że tak to określę. A na serio, ja jestem osobą, która lubi nowinki. I ten właśnie model ma ich kilka. Ot, co, został po prostu zastąpiony. Oczywiście żonka nie jest szczęśliwa z tego faktu, ale cóż, ten dział “zabawek” należy do mnie 😀

Naszły mnie wspomnienia, pamiętam jak dziś, jak testowałem wersję 1. Bodajże, z naście osób w Polsce go wtedy miało. Wpis, który jest na miboy.pl, wcześniej był podpięty gdzie indziej, dawno temu i nieprawda. Wtedy apka Mi Home była całkowicie po chińsku, wszystkie produkty były z obsługą po chińsku a teraz….kilka klików i masz PL nawet.

Dlaczego o tym piszę. Ponieważ model STYJ02YM przypomina mi ciut właśnie jedynkę. Na początku jest trudny, nie wiadomo jak “go ogarnąć”. Zabawa apką też jakaś inna. Inaczej niż w 1, S5 a nawet S6. Dziwne, że nie ma jednej wspólnej, tzn jest w Mi Home ale nie do końca jest taka sama. Nie miałem oczywiście u siebie modelu 1S, więc może on ma identyczne zarządzanie z panelu, nie wiem.

Właśnie, nie wybrałem 1S, bo chciałem mieć wersję z mopem, dlatego nie został on “wpisany na listę” A dlaczego wybrałem z mopem? Odsyłam do recenzji Roborocka S6.

Dodatkowo firmware w nowej Mijia nie jest jeszcze dopracowany. Widzę, że pojawiają się lub nie 😉 nowe update-y, które dodadzą nowe funkcje. Ale nie jest idealny na start. Sorki, teraz przerywasz czytanie i mówisz sobie, łe tragedia, nie chcę…. Dobrze, jedynka po chyba 1,5 roku rozkwitła, Roborock jest już prawie dwa lata na rynku i wciąż się super sprzedaje a nie tak dawno dostał wszystkie możliwe funkcje dla jego procesora. S6, cóż on jeszcze się rozkręca, więc nie bój nic, będzie tylko lepiej 🙂

No już, już, kończę. Zapraszam na wpis o czarnym diabełku lub diablicy ale o delikatnym sercu. jakby co jest i biały 😉

Paczka

Kupiłem w sklepie Banggood. Czemu nie na Aliexpress? Pisałem wiele razy, jak dla mnie i tylko dla mnie, a może dla Ciebie nie, kupowanie z alie produktów powyżej 20$ to nie to. Nie będę się dalej rozpisywał. Każdy wie gdzie mu najlepiej i gdzie wydawać ciężko zarobione złotówki 🙂

Od początku. Moja “dziewczynka” o imieniu Marta ( w recenzji też piszę raz ona a raz on, żeby było po równo), leciała najpierw samolotem aby później przejechać się tirem aby na końcu zwiedzić okolicę autem dostawczym firmy GLS i dotrzeć do mnie po 3 tygodniach bez żadnych dodatkowych opłat, bo przypomnę znów, że EU Priority Line to je to #najlepsze.

Tak wygląda

Zapakowany był w podwójny karton.

to jest pojemnik na wodę i kurz, 2 w 1
dodatkowy filtr HEPA gratis
dodatkowa szmatka, mniejsze mopowanie

TIP. Druga “ścierka” jest z wcięciem po środku, przez to mniej jest rozprowadzania wody. Do “pełnego, maksymalnego” mopowania użyj tej pierwszej, bez wcięcia.

fajnie, że są szare, nie widać tak brudu

w zestawie 2 szmatki mopujące
ładowarka jest chińska, trzeba dołożyć przejściówkę
instrukcja oczywiście chińska
nakładka mopująca
pola do ładowania są od tyłu, w S6 były od dołu
bardzo słaba bateria lub błąd – miga na czerwono
niski stan baterii

AKTUALIZACJA DOSTĘPNA!! Od teraz wybór zapisanych map, czyli można go zanieść na piętro (znane z Roborock S6) oraz nowa opcja mopowania S lub znane Y. I wg mnie ale nie podano, nastąpiło lepsze zarządzanie baterią. Teraz w opcji Silent + Woda maks, bez problemu starcza na cały dół, czyli jakieś 55m. Dodatkowo, gdy spadnie bateria poniżej 20% to jadać do bazy naładuje się do 60% i dokończy pracę a nie jak ostatnio do 80%.

Typ S oznacza znane mopowanie z serii Roborock S5 i S6. Czyli standardowe. Tak to wygląda “Live”

Sprzątanie

Jest dobrze. Ma wiele opcji. Możesz ustawić opcję samego odkurzania, odkurzania z mopowaniem lub samego mopowania. To duży plus. Są też opcje zwiększania mocy. Jest tryb cichy, normalny, Turbo i Max.

Robot jest inteligentny. Ma laser, dzięki czemu skanuje sobie pomieszczenie. Czujniki boczne nie pozwolą mu spaść jeśli masz tak jak ja schody w domku to przejścia do garażu. Nie jeździ w kółko. Wie gdzie był i tam już nie wraca. nie obija mebli, ma przecież ruchomy zderzak, gumowy de facto. Gdy podjedzie do przeszkody to lekko ją trąci. Nie przestawia krzeseł. Są dla niego za ciężkie. Jednak taką np. miskę z wodą dla kotów to już pcha przed siebie. 🙂 Ma dwa pojemniki. Gdy tylko odkurzasz to masz dużo więcej pojemności na nieczystości. Gdy mopujesz to masz dużo miejsca na wodę i mniej na brud. Ja używam jednak tego drugiego. Starcza bez problemu.

Odkurzanie

Na trybie cichym nie przeszkadza i nie słychać go tak bardzo. Po prostu sobie pracuje, gdzieś w tle. Jednak “odwali robotę”

Ciekawostką jest to, że zaczyna swoją pracę od “objechania” krawędzi danego pokoju. Dziwne natomiast jest to, bo z takim sposobem czyszczenia spotykam się pierwszy raz. Wcześniejsze modele zaczynały i kończyły inaczej. Jednakże efekt końcowy jest taki sam, czyli odkurzone pomieszczenia.

Dywany

Radzi sobie. Wyłącza tryb mopowania na nich, gdy go wykryje. To miał też S6. Nie pamiętam już czy S5 również.

Ogólnie gdy znajdzie dywan to z nim walczy 🙂 W sensie że krąży na nim i krąży. Widać że ma jakiś algorytm na nie aby je wyczyścić.

Jeśli nie masz dywanów to użyj tylko pojemnika z wodą. Jeśli natomiast nie korzystasz z tego typu ogrzewaczy stóp to włóż pojemnik na brud.

Ustaw scenę w Automatyzacji na taką a zacznie je wykrywać i włączać wysoką moc odkurzania. Później wciśnij Uruchom.

Mopowanie

Według mnie jest najlepsze w sensie najbardziej efektowne z jakim się spotkałem. Nie dość że masz czujnik wody, dzięki niemu możesz dobrać sobie poziom “wylewki” to dodatkowo sam pojemnik jest bardzo duży. Mi starcza na całe mopowanie dołu domu. Wcześniej taki S6 nie dawał rady. Samo mopowanie też różni się od poprzednich. Tutaj, ja tak nazywam kręci tyłkiem. Nie jest zauważalne organoleptycznie, jednakże widać w APP. Sam używam największej dawki wody i powiem szczerze, dużo jej “leje”. Ogólnie mamy trzy opcje podawania wody, małe, średnie i duże w zależności od rodzaju powierzchni w domu. Nie mogłem jednak lub nie znalazłem do tej pory aby dobrać jej wielkość do danego pokoju w domu a jedynie na całość sprzątania.

Tak wygląda “samba” Miji. Przód, tył, krok w bok i w bok. Śmiesznie na żywo 🙂

Mopowanie na dywanie nie występuje. Wyłącza tę funkcję (ustaw scenę). Może nie jest idealnie sucho, gdy sprawdzisz dłonią ale to przez to, że szmatka jest mokra.

Dzięki otworkom, wypływa więcej wody.

Google Home

Muszę Cię zawieźć. Nie jest widoczny w Google Home. Szkoda. Mijia 1 oraz S6 był. Dziwne bo V1 też był chińską wersją. V1 i S6 można je było włączyć głosowo a tego już nie. Trudno. Oczywiście jest szansa że pojawi się za jakiś czas. Tak samo jak w przypadku Mijia 1.

App Mi Home

Aplikację pobierasz ze sklepu Google lub sklepu na iOS. Wystarczy wpisać nazwę, zainstalować, podać dane i działa. Sam produkt musisz dodać tylko i wyłącznie na serwerze China. No w sumie jak chcesz to możesz użyć modowanej APP Mi Home (podany link w recenzji Roborock S6) i dodać go go serwera PL. Ale jak tego nie zrobisz to oficjalnie nie zadziała na Polskę, ponieważ to produkt dla tamtego rynku. Dla mnie tam spoko, ponieważ i tak wszystkie, około 80 produktów mam na tym serwerze.

Aplikacja Mi Home to jest ta jedyna do jego obsługi. Jest po polsku. Ustawienia robota są po polsku ale z małymi błędami tłumaczeń. Zalecam jej zainstalowanie, ze względu na możliwość ustawień, zmian, wprowadzenia harmonogramu itp. Wątpię, że ktoś kupuje Smart odkurzacz i z nich nie korzysta. Ok, może właśnie Ty tak chcesz zrobić. Jednak, ustaw chociaż podstawy a później włączaj “z palca” Da się oczywiście. Nawet uruchomisz z przycisku sprzątanie strefowe, jeśli sobie tego życzysz.

Oczywiście wszelakie Smart Sceny działają z nim. A jak nie wiesz co to, to szybko odpowiadam, że możesz np. mając inne smart produkty połączyć go z innymi. Czyli mając np. czujnik otwarcia drzwi połączyć go z nim. To tylko przykład ale ja używam Smart Switch-a, który znajduje się przy wyjściu i wychodząc z domu klikam go aby rozpocząć pracę robocika.

Poniżej min. to co jest w aplikacji:

Mapa

Na początku było ciężko. Oj ciężko. Znów poczułem się jak prekursor, żeglarz odkrywający nowe lądy, zdobywający dzikie miejsca na Ziemi… No dobra płynę za bardzo. Nie, nic nie palę 🙂 Chodzi mi o to, że najpierw kilka razy musiałem go puścić aby zapamiętał mapę. Nie działa to tak rewelacyjnie jak w S6 bo wiadomo, trzeba dopłacić extra 😉 ale działa. Na szczęście nie rysuje za każdym razem sobie jak w V1. A gdy już “narysował” sobie mapę to ją zapisał w pamięci. Mogłem podzielić pokoje na dole piętra. Od tego momentu działa to dobrze. Można puścić robota na sprzątanie całego “mieszkania” lub wybrać mu dany pokój. Wtedy zapindala tam gdzie wskazałeś. Ale gdy ustawię mu ręcznie, że ma jechać po całym dole wskazując mu po kolei, pokój po pokoju to i tak sprząta jak chce. Pewnie wina firmware jeszcze. No i gdy do przeniesiesz w inne miejsce, to nie zawsze trafi do bazy.

Piętro

Przez to, że ten jest tańszy niż S6, to opcja mapy jest tylko jedna. Gdy przeniesiesz go w nowe miejsce, czyli na górę lub do nowego pokoju to od nowa będzie rysował mapę i spyta Cię po zakończeniu pracy czy zastąpić tę aktualną. Po prostu tak jest zaprogramowany.

Bateria

Jest dużo mniejsza niż w S5 i S6 oraz 1S (5200mAh) vs 3200mAh. Przez to zdarza się gdy mam ustawioną moc na Full to nie posprząta całego dołu. Jednakże, gdy spadnie na poziom około 20% to Mijia 2 przestaje pracować o czym oznajmia wysłaniem powiadomienia i czym prędko ucieka do bazy. W sumie wykona swoją robotę ale czasami na dwa razy. Piszę czasami, ponieważ nie zawsze mam udostępnione wszystkie pokoje do pracy. Mój średni czas to około godzina i około do 40 metrów. Nie próbowałem ogólnie opcji samego odkurzania bez mopowania, może jak nie mopuje to nie traci aż tyle energii, więc wytrzyma tyle ile producent podaje, czyli do 110 minut. Może o to chodzi właśnie.

Strefy i wirtualne ściany

Można ustawić bez problemu miejsca gdzie ma jechać lub wykluczyć powierzchnie gdzie nie ma pracować. Wystarczy że zaznaczysz palcem na mapie. Możesz to robić za każdym razem jego czyszczenia lub ustawić na stałe. Ja mam właśnie wirtualną ścianę ustawioną pod szafką, ponieważ tam znajdują się kable a on/ona je lubi 😀

Głosy

Ogólnie robot mówi do nas po chińsku. Jeśli chcesz to zmienić to musisz stworzyć specjalną scenę, dzięki której, przemówi po angielsku. Nie działa na tę chwilę trik z podmianą głosów, znany z V1 i S5 (opisywałem na stronie jak). Po prostu jest blokada w firmware nie pozwalająca na tę zmianę. Oczywiście jak ktoś na to wpadnie, to zrobię oddzielny wpis.

Tu poniżej masz jak powinna wyglądać scena na zmianę głosu.

Ustaw scenę a Automatyzacji na tę i wciśnij Uruchom.

P.S. Po całkowitym wyłączeniu się robota, proces trzeba powtórzyć. Tzn wcisnąć na scenie uruchom 😉

Progi

W moim domku nie mam zbytnio takich przeszkód, jedyna to taka nóżka od suszarki. Ma prawie 3 cm więc miał problem. Zawisł i oznajmij błąd. Ogarnia takie do 2 cm.

A tego nie ogarnie.

Ale ogarnie takie cuda u mnie w domku, do około 2 cm.

Powiadomienia

Po aktualizacji, którą oczywiście zalecam jest ich dużo. A to że zaczął pracę, skończył, że gdzieś zaniemógł, że ma jakiś błąd a i że zapindala do bazy bo mu się bateryjka skończyła. Wszystkie pojawiają się natychmiast na wyświetlaczu urządzenia, tego na którym go dodałeś do Mi Home.

Części

Tu się ksajomi nie popisało. Szkoda. Nie pasuje szczotka główna ani pojemnik na wodę, szmatka ani najważniejsze filtr HEPA. Dziwne jest to, że pasuje od serii Viomi a konkretniej modelu V2 Pro. Nie wiem czemu robią sobie konkurencję tymi modelami, przecież to to samo. Ale nie zrozumie ich nikt, odkąd zaczął śledzić ilość wypuszczanych modeli smartfonów 😀

TIP. Filtr HEPA – nie można go myć.

inne wielkości filtrów

Walka!!!

Ja już spotkałem się kilka razy z tym, że nie mógł gdzieś wjechać lub przejechać. Nie martw się, będzie jak zdobywca. Nie podda się nawet gdyby to było kilka minut, będzie się obracał, zwiększał moc aż mu się uda. Chociaż zdarzyło mi się że walczył i nie dał rady. Dwa razy.

Mijia 1C vs STYJ02YM

Mijia v1 vs Mijia 1S vs STYJ02YM

Roborock S5 vs STYJ02YM

Film

Dane techniczne

Marka: XIAOMI Mijia
Model: STYJ02YM
Rodzaje akcesoriów: podkładka do mopa, szczotka boczna, zamiatarka, zbiornik na wodę
Materiał: ABS, metal
Funkcja: sterowanie ręczne i przez APP
Funkcja harmonogramu: Tak
Auto ładowanie: Tak
Możliwość pokonywania progów: 2 cm
Rodzaje podłóg: dywan, płytki ceramiczne, marmurowe podłogi, dywany shaggy, płytki podłogowe
Moc (W): 33 W – 2100 Pa
Waga produktu: 3,6000 kg
Waga paczki: 6,2000 kg
Rozmiar produktu (dł x szer x wys): 35,00 x 35,00 x 9,45 cm
Rozmiar paczki (dł x szer x wys): 40,00 x 40,00 x 13,00 cm
Zawartość opakowania 1 x robot czyszczący, 1 x instrukcja chińska, zbiornik na wodę 1 x 2 w 1, 2 x szczotka boczna,
1 x podstawka ładująca, 1 x zasilacz, 1 x wspornik mopa, 2 x szmatka

Główne cechy:
● Laserowy system nawigacji LDS, większa prędkość, większa dokładność, dokładniejsze mapowanie
● Obsługa 3 trybów, zamiatania i zmywania, zamiatania, zmywania
● Symulacja sztuczne mycie, dwukierunkowe wielokrotne wycieranie i dokładniejsze czyszczenie
● Inteligentny elektryczny zbiornik na wodę, nawet woda, chroni drewnianą podłogę
● 12 zestawów czujników, czujników o wysokiej dokładności, wspomagana nawigacja i wykrywanie otaczającego środowiska
● Kontrola APP, obsługa interakcji głosowych Xiaoai (jak znasz chiński)
● Wsparcie dla zaplanowanego czyszczenia, czyszczenia stałego, czyszczenia strefowego, automatycznego ładowania
● Podział na pokoje, które można scalić, podzielić i nazwać obszar
● Oprogramowanie pomocnicze do ustawiania wirtualnych ścian i ustawiania zakazanego obszaru sprzątania
● Wejście: 20 V / 1,2 A.
● Pojemność baterii: 3200 mAh

Moim zdaniem. Plusy i minusy.

Odkurzacz na pewno nie jest odpowiednikiem modelu Roborock S6. Nie ma wszystkich funkcji dodanych od tamtego modelu. Jednakże jest lepszy niż model S5, który już od dawna jest na rynku. Wygrywa wg mnie tym, że ma dużo lepsze mopowanie, większy pojemnik na wodę, więcej funkcji właśnie – zarządzania wodą.

Gdybym miał znów wybierać pomiędzy S5 (S50/55 – wersja CN) to oczywiście biorę Mijia 2. Z tego względu, że już w przeciągu miesiąca otrzymał kilka usprawnień, takich, na które musiałem czekać prawie dwa lata w przypadku modelu S5, w sensie o nich czytam.

Następnym jego + jest to, że bliźniaczy model Viomi V2 Pro kosztuje o ponad dwieście zł więcej.

Minusy. To jeszcze dziecko. Wciąż dochodzą nowe funkcje. Dodatkowo, to wersja na rynek chiński, więc trzeba zmienić język. Trzeba również ustawić opcję wykrywania dywanów. Jednak mam nadzieję że wkrótce te opcje będą normalnie dostępne wraz z nowym firmware. Oprócz tego kompatybilność z częściami. I dziwnie praca na baterii. Ale to zależy od ustawień mocy.

Suma sumarum. Ja wolałem dopłacić do Mija 2 i się trochę przemęczyć z nim, względem zakupu 1S. Ma ciut gorsze parametry ale mopowanie za dopłatę 150 zł jest wg mnie opłacalne. Robi robotę, choć nie jest idealny. Coś za coś. Tutaj cena jest wyznacznikiem porównując do do modelu S6. Jak dla mnie oferuje naprawdę dużo w cenie około 1200 zł. I żonka się cieszy bo dobrze mopuje ta Martusia. Warto ją mieć 🙂

Link Xiaomi Mijia STYJ02YM w dwóch kolorach kupisz tutaj z kodem dla Polski: BGSTYPL za 311 zielonych https://www.banggood.com/custlink/vDKKAjEaOs

o kupon zniżkowy pytaj https://www.facebook.com/gbkuponypolska/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange
Przejdź do paska narzędzi