Jest to już mój trzeci smart zegarek od firmy Amazfit, która tworzy również wiele innych produktów smart i nie tylko dla Xiaomi. Tym razem skupię się na opisie wgrania języka polskiego do wersji chińskiej tego zegarka. Oczywiście jest możliwość wgrania na wersję US/EU 🙂

Ja swój kupiłem tutaj w sklepie GearBest <KLIK> o kupony na niego pytaj tutaj <KLIK>

Jednakże wersja chińska jest tańsza więc po co przepłacać 😉 Samo odblokowanie zegarka i wgranie języka PL jest bardzo proste. Oczywiście robisz to na swoją odpowiedzialność. Pytasz czy tracisz gwarancję? Cóż, Amazfit raz odpisuje że nie a raz że tak, więc to Ty decydujesz.

Po krótkim wstępie podziękowania do osób tworzących ROM, czyli :
Kaudii®

Saratoga79

pawelt z xiaomifans.pl

i osób z
https://unlockamazfit.com

Krok 1. App Amazfit

Pobierz i zainstaluj aplikację na telefon z zaprzyjaźnionego forum xiaomifans.pl <KLIK> wersję najnowszą z dostepnych , będzie już z językiem PL

Włącz zegarek, jeśli po chwili pokaże się kod QR to włącz również zainstalowaną apkę Amzfit PL.

Sparuj urządzenia – postępuj tak jak jest napisane na urządzeniach. Teraz na głównym pulpicie, zjedź belką na dół i po prawej masz “zębatkę”. Wciśnij ją, zjedź na sam dół, do ikonki i.

Musisz to zrobić aby odczytać wersję ROM zegarka do wprowadzenia aby odblokować Bootloader.

Gdzieś tak w połowie będą te dane.

Zapisz sobie te numer.

Krok 2 ADB Installer

Teraz na komputerze potrzebujesz oprogramowania do komunikacji z zegarkiem. To tak zwane ADB Installer v1.4.3

Pobierz sobie tą wersję poniżej – dostępną na XDA

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979

Zainstaluj na komputerze. Najlepiej na C. Sprawdź na tym właśnie dysku czy utworzył się folder adb. Jeśli tak to ok.

Krok 3. Rom PL

W międzyczasie gdy będziesz odblokowywał BL, to pobierz sobie ROM z językiem PL.

Jest od dostępny tutaj poniżej:

https://forum.xda-developers.com/smartwatch/amazfit/paceficator-project-verge-3-0-15-0-rom-t3887306

Na dole jest Downloads, pobierz najnowszy
Verge 3.0.22.0 ROM v0.7 Installer 

Niech się ściąga. Przyda się na koniec.

Krok 4. Dane do odblokowania Bootloadera

Jest to konieczne aby móc wgrywać inne niż firmowe Romy.

Teraz podłącz włączony zegarek do bazy a wejście USB do komputera. Powinno po chwili ukazać się na pasku że został podłączony.

Teraz musisz spisać jego dane, które trzeba wprowadzić na specjalnej stronce.

Ok. Wejdź w folder adb. Wciśnij:

lewy ctrl + shift + prawy klawisz myszy – Otwórz tutaj okno programu PowerShell (Windows 10)

jeśli masz inną wersję Windowsa to pojawi się Otwórz okno polecenia tutaj.
Możemy też użyć skrótu – będąc w adb na pasku (u góry folderu) wpisujemy cmd.

Gdy już pojawi nam się okno to wpisujemy: aha możesz kopiować

adb devices – dajemy ENTER

powinno nam się pokazać podobnie jak poniżej, oznacza to że jest widoczny zegarek – b92w302a device – to są moje dane zegarka (Ty możesz mieć inne)

teraz wpisz:

adb shell reboot bootloader               – dajemy ENTER

pojawi nam się FastBoot na zegarku

Teraz wpisujemy:

fastboot getvar all                                – dajemy ENTER

Pojawią nam się dane zegarka (poniżej moje)

teraz przechodzimy na stronę

https://unlockamazfit.com

wpisujemy dane :

I teraz czekaj na @ z kodem do odblokowania. Powinno przyjść maks do 2 dni. Ale sprawdzaj pocztę częściej bo czasami cuda się zdarzają 😉

Krok 5. Odblokowanie Bootloadera

Otrzymałeś maila z Amazfit.

Skopiuj tą sekwencję (zaznaczona na żółto, Ty będziesz miał inny nr)

Jeśli zegarek wciąż masz w trybie fastboot na wyświetlaczu (jeśli nie to
adb shell reboot bootloader ), to w programie wpisujesz tak jak poniżej:

Gotowe, łatwo? Łatwo 🙂

Teraz odłącz zegarek poprzez komendę
adb reboot – daj Enter

Jeśli nie zadziała to spoko też, odłącz z bazy i przyciskiem wyłącz. Nic się nie stanie.

Krok 6. Instalacja ROM-u z PL

No dobra pobrało się. Teraz czas na instalację.

Włącz zegarek, podłącz go do komputera poprzez bazę podłączoną do USB.

Uruchom ściągnięty program. Gdy się włączy zobaczysz taki obrazek i będzie grała muzyczka 🙂

Zaznacz z rozwijki język Polish (PL)

Teraz zobaczysz taki menu. Ja tu nic nie zmieniałem, tylko wcisnąłem Install Drivers.

Teraz zobaczysz takie Menu, ja też nic nie zmieniałem, zostawiłem jak jest. Aha, w tym podmenu zmień i ustaw jeśli masz ROM US/EU.

Jeśli masz taki jak ja, czyli chiński to taki właśnie ustaw. Teraz kliknij ROM Installation.

No i zacznie się tak jak poniżej. Wgrywa się ROM z PL 🙂

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie to wciśnij cokolwiek na klawiaturze. Zegarek się zrestartuje i nastąpi wgrywanie ROM-u. Później będzie Optymalizacja aplikacji. Trochę to potrwa.

I już, brawo TY!

Aha jest czcionka PL jakby co 🙂

Film z działania z językiem polskim

P.S.

Zegarek mam od 2 dni, a to był piątek i sobota więc za dużo go nie przetestowałem 😀


36 Komentarzy

Gref · 20 czerwca, 2019 o 3:44 pm

Pytanie moje dotyczy specyfikacji tego zegarka, szukałem w necie i są sprzeczne informacje. Czy posiada funkcję wysokościomierza?

guliwer114 · 30 czerwca, 2019 o 9:41 am

Witam, podczas wpisywania komendy “fastboot getvar all” przerywa mi połączenie zegarka z komputerem, a program podaje informację “oczekuje na połączenie”..

    miboy · 30 czerwca, 2019 o 6:06 pm

    Hej,
    Sprawdź połączenie z bazą – dociśnij ją i powinno wyskoczyć info w windows że wykryto urządzenie, lub zmień wejście USB

    Orkan Tornado · 20 lutego, 2020 o 3:18 am

    Czekam juz 5ty dzien i dalej niema email

      miboy · 20 lutego, 2020 o 5:08 am

      Mail przychodzi w kilka minut. Robisz coś źle.

target · 11 lipca, 2019 o 8:29 pm

Witam, podobnie po wprowadzeniu komendy fastboot getvar all mam

i nic się nie dzieje.

    miboy · 14 lipca, 2019 o 5:29 am

    Hej,
    spróbuj docisnąć bazę, podłącz na inne USB. Wgrywam średnio nowy Rom co 2-3 tygodnie i jest ok.

te_be · 20 lipca, 2019 o 7:15 am

A jak wygląda sprawa aktualizacji po tym zabiegu?

    miboy · 20 lipca, 2019 o 9:11 am

    Średnio co 2 tygodnie są wypuszczane nowe wersje z PL z chińskiego nowego ROMU.

      te_be · 20 lipca, 2019 o 10:37 am

      Dziekuję za odpowiedź. Pamiętasz może jak długo twarła optymalizacja aplikacji? U mnie juz chyba ponad dwie godziny ….

        miboy · 20 lipca, 2019 o 6:12 pm

        Hmm,
        wgraj raz jeszcze, powinna jakieś maks 10-15 minut

albi · 22 sierpnia, 2019 o 3:43 pm

Hej. Czy na verge lite tez będzie działać?

    miboy · 23 sierpnia, 2019 o 6:34 am

    Hej,
    obawiam się że nie.
    Nie widzę też na xda jakby był dostępny rom. Trzeba czekać. Tylko nie wiem w ogóle będzie dostępny.

dario · 27 sierpnia, 2019 o 7:22 pm

Hej, czy wiesz może czy coś się poprawiło z apką mi home w tym custom romie?

    miboy · 27 sierpnia, 2019 o 7:33 pm

    Hejka,
    nie mam już zegarka bo umarł… ale jak wgrywałem najnowsze wersje to i tak nie chciał się połączyć z Mi Home, ponieważ ta funkcja była udostępniona na rynek chiński jako obsługa głosowa a mój chiński wciąż nie jest tak dobry 😉
    A na poważnie, nie wiem czy udało się coś zmienić na wersję jak dla Stratosa, czyli dotykową. Próbowaliśmy z twórcą romu dla PL podmienić pliki ale nie udawało się. Musiało to być gdzieś głębiej zapisane.
    Musisz sprawdzić czy najnowszy pełny ROM od Saratoga79 ma pełne, dotykowe Mi Home.
    Najnowszy ROM to Verge 3.0.40.0 ROM v1.4 Installer

    Rr · 27 listopada, 2019 o 7:07 pm

    Zmieniamy jezyk w telefonie na wloski. Wchodzimy do apki mi fit, profil, zegarek, aktualizacja (lepiej sobie zapamiętać najpierw co gdzie bylo, chyba, ze znamy język włoski :)). Zegarek zacznie się aktualizować i się zrestartuje. Zmieniamy ponownie język w telefonie na polski. I voila są polskie znaki w powiadomieniach. Sprawdzone, działa na 100%

      miboy · 27 listopada, 2019 o 7:10 pm

      Ale to od początku było z wgraniem języka PL 😉 ostatnie zdjęcie we wpisie.
      Pewnie chodzi Ci o Amazfit GTR 42 i 47 mm co? Bo ten trik właśnie jest do nich.

        Rr · 27 listopada, 2019 o 8:48 pm

        A to nie zauważyłem. Ja zrobiłem to na Verge Lite i działa. Sądzę, ze na zwyklym Verge też zadziala.

          miboy · 28 listopada, 2019 o 5:03 am

          Dzięki za info, przyda się dla osób mających Lite 🙂

Dzetson · 20 września, 2019 o 5:32 pm

Dziś dostałem w prezencie taki zegarek i jestem zachwycony. Mam go w języku angielskim i nie przeszkadza mi to specjalnie ale brak polskich znaków już tak. Zastanawiam się nad skorzystaniem z tej instrukcji tylko obawiam się o gwarancję. Ktoś ma wiedzę czy ewentualnie ją stracę?

    miboy · 21 września, 2019 o 6:06 am

    Zadaj pytanie do Amazfit, ponieważ raz opdisują że nie a raz że tak.

jo · 26 września, 2019 o 4:27 pm

czy mogę wiedzieć czemu nie odblokowało mi bootloader
wspomne ,że kod otrzymałem od amazfit. ile razy można go wykorzystać

    miboy · 26 września, 2019 o 6:30 pm

    Powinno bez problemu. Sprawdź czy dokładnie wpisujesz skopiowany kod.

target · 28 września, 2019 o 8:53 pm

Hej, wiadomo coś o nowej aktualizacji, wgrałem rom .43 i zegarek wiesza się cały czas.
Pomaga dopiero hardreset

    miboy · 29 września, 2019 o 6:37 am

    Hej,
    nie mam już zegarka więc nie zweryfikuję. Na stronie masz inne wersje, może z tą jest problem jakiś.
    Latest version
    Verge 3.0.43.0 ROM v1.6 Installer | Mirror | More info

    Previous versions
    Verge 3.0.42.0 ROM v1.5 Installer | Mirror | More info
    Verge 3.0.40.0 ROM v1.4 Installer | More info
    Verge 3.0.35.0 ROM v1.3 Installer | More info
    Verge 3.0.33.0 ROM v1.2 Installer | More info
    Verge 3.0.31.0 ROM v1.1 Installer | More info
    Verge 3.0.29.0 ROM v1.0 Installer | Mirror | More info
    Verge 3.0.28.0 ROM v0.9 Installer | Mirror | More info
    Verge 3.0.25.0 ROM v0.8 Installer | Mirror | More info
    Verge 3.0.22.0 ROM v0.7 Installer | Mirror

      target · 29 września, 2019 o 9:29 am

      Po wgraniu innego ROM u oraz przywróceniu ustawień fabrycznych już się nie zacina ale nie ma tarczy zegara.

        miboy · 29 września, 2019 o 10:29 am

        Przed utopieniem go miałem bodajże Verge 3.0.35.0 ROM v1.3 Installer i wszystko było ok

          target · 29 września, 2019 o 11:43 am

          Wgrałem starsze wersje i tarcza zegara została przywrócona lecz po jakiejś chwili zegarek się wiesza z czarnym ekranem i nic po za restartem nie można zrobić.
          Zastanawiam się co teraz zrobić.
          Podnosiłem wersje ROM-u do 0.43 i po tej wersji zaczęło się tak dziać.
          Wcześniej operowałem na 0.33 i działał bez zarzutów.

          miboy · 29 września, 2019 o 5:46 pm

          Wygląda na to, że coś mogło się spindolić w 43 i dlatego. Kolega Kaudii, który tworzył romy dla Pace, Stratos i Verge już się nie zajmuje nimi, więc trzeba bezpośrednio pisać do twórcy tego romu, czyli do Saratoga79 lub na stronie wpisu.

lukasz · 6 lutego, 2020 o 1:00 pm

Witam po wgraniu polskiego oprogramowania zegarek działa chwilę i sie zawiesza tak jka by wchodził w tryb uspienia ponownie idzie go włączyć tylko po przez wyłączenie i włączenie ponowne zegarka działa 3 min i zpowrotem trzeba go uruchomić