Nadarzyła się okazja na zakup podręcznego odkurzacza. Pewnego, pięknego dnia, aż 2 sztuki które miałem w domu, nagle odmówiły posłuszeństwa. Serio, jednego dnia…. Długo nie szukałem 🙂 Xiaomi Roidmi model XCQ01RM (F8) mi się napatoczył. Posiada wbudowaną baterię i filtr HEPA, oraz co najważniejsze, usuwa roztocza, bakterie i oczywiście również odkurza. Taki multikombajn. Więc, jeśli ktoś lubi czystość ale nie tylko podłóg to znalazł fajne urządzenie. A dlla tych co lubią Smart Produkty, to ma nawet swoją aplikację w Mi Home na Bluetooth.

W Roidmi F8 silnik o mocy 100 000 obr / min obraca się z dużą prędkością, a objętość powietrza osiąga 1100l / min. Może wytwarzać odśrodkowe ciśnienie do 18500 Pa i skutecznie usuwać cząstki pyłu przyczepione do podłoża. Poczwórny system oczyszczania może skutecznie filtrować cząstki kurzu, unikać zatykania i utrzymywać długotrwałe ssanie. Efektywna adsorpcja małych cząstek wynosi do PM0.3 (cząstki atmosferyczne 0,3 μ). Wskaźnik oczyszczania wynosi 99 procent. Wbudowana bateria 2500 mAh, wytrzymuje do 55 minut pracy na standardowym trybie. Głośność 75dBa. Brzmi nieźle 🙂

Ok. Ja mam już od 1,5 roku Xiaomi, odkurzacz samojezdny, wersję pierwszą. Do dziś dnia sprawuje się rewelacyjnie i każdemu mogę go polecić. Ale są miejsca u mnie w domu, gdzie Mijia nie wjedzie i trzeba samemu zabrać się za posprzątanie. Jasne, że są do kupienia odkurzacze w każdym sklepie AGD (już dziękuję) ale ja chciałem, wróć, żonka chciała aby był bezprzewodowy, wielofunkcyjny, bo jej bardzo zależało na tych opcjach. No i jest. Używamy go już 3 miesiące. Zaczynamy 🙂

Paczka.

Wybrałem opcję dostawy Priority Line ze sklepu GeaBest <KLIK>  lub z Magazynu z Czech <KLIK> , aby uniknąć dodatkowych opłat 😉 Z kuponem płaciłem około 320$. Karton w kartonie 🙂 Najpierw było wzmocnione opakowanie, takie przygotowane pod przesyłkę, a w nim, docelowy karton, ten z produktem.

Po otwarciu, w środku było wiele części.

Tak wygląda „odkurzacz – baza”. Jest mocarny, czuć jego wagę w ręce. Trzeba się trochę przyzwyczaić do jego ciężkości. Każdy ma odkurzacz, i trzyma się tylko rurę z końcówką i jest lekko, tu już nie.

Na przodzie znalazły się diody, informujące o stanie baterii, o tym czy zbiornik jest pełen, połączeniu Bluetooth. Jest też włącznik urządzenia.

W zestawie są trzy końcówki do czyszczenia. Używamy ich w zależności, od potrzeby posprzątania miejsca zabrudzenia.

Pierwsza z nich, to nakładka elektryczna, która ma swój własny, niezależny silnik. Ma taśmę z nylonowej szczotki i gumowego paska. Kręci się z dużą prędkością i zbiera roztocza, włosy i bakterie z takich materiałów jak kołdra, pościel itp. Najlepiej gdy jest bezpośrednio podłączona do bazy, bo tak jest najwygodniej. Można ją dokupić osobno.

Druga nakładka wraz z wbudowaną lampą LED, służy do codziennego odkurzania. Światełko zapali się, gdy wykryje że jest zbyt ciemne miejsce. Ma rolkę do zbierania większych kawałków śmieci. Jest skrętna w obie strony, bardzo łatwo się manewruje, gdy jest podłączona przedłużką do bazy. Opisana jest jaka ELECTRIC BRUSH, czyli ma w sobie również silnik aby jeszcze szybciej i lepiej zbierać nieczystości.

Trzecia nakładka jest wraz z końcówką z włosiem, można ją ustawić w dwóch położeniach. Zdejmując tą końcówkę, możemy dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, takich jak wnętrze samochodu.

W zestawie jest również rura-przedłużka.

Oraz giętka rura. Bez możliwości nałożenia na nią innych końcówek (oprócz tej małej z włosiem).

Dalej mamy ładowarkę chińską ale jest przejściówka EU.

W zestawie była dodatkowa, inna rolka do końcówki tej dziennej. Jeszcze z niej nie korzystałem.

Aby odkurzacz nie „walał” nam się po kątach, producent dołączył nam magnetyczny uchwyt, aby postawić do w pozycji pionowej. Montujemy go do ściany.

Wtedy zamontujemy go tak, ja jeszcze wciąż nie podjąłem decyzji gdzie ma stać 🙂

To nie wszystko. Dostajemy też 1 dodatkowy filtr HEPA.

Co ciekawe. W kartonie znalazły się aż 2 instrukcje a jedna z nich jest po angielsku 🙂

Jest opis produktu oraz części.

Następnie jest opisane są poszczególne diody i ich oznaczenia.

Wejście ładowania. Tu wtykamy końcówkę od zasilacza. Nie można się pomylić bo ma bolec z boku.

Sprzątanie.

Podoba mi się to, że wszystkie końcówki są na KLIK. Nie można się pomylić, którą stroną mamy je włożyć. Połączenia wyglądają na przemyślane i wyglądają na to, ze będą trwale. Fajnie, bo pamiętam jak inne szybko mogą pękać.

Przed przystąpieniem do pracy, usuńmy wszystkie naklejki, folie itp. Sprawdźmy czy jest naładowana bateria.

Instrukcja nam podpowiada, jakich końcówek użyć do czyszczenia.

Dobierzmy końcówkę i możemy działać. Są dwa tryby mocy, STANDARD i TURBO. Aby włączyć Turbo wciskamy na górnej części przycisk, aby zmniejszyć, czyli powrócić na STANDARD, wciskamy raz jeszcze.

Aplikacja.

Pokażę jak wygląda w aplikacji Mi Home na Android. Apkę ściągamy z Google Play. Włączamy Bluetooth w telefonie. Po prawej stronie na pulpicie głównym wciskamy „+”. Znajdziemy produkty w pobliżu:

Klikamy na odkurzacz. Teraz pokaże się on, wciskamy na niego.

Nastąpi łączenie. Co ciekawe, kilku domowników może mieć dostęp do niego w aplikacji.

Połączenie nastąpiło. U góry po prawej, mamy dostęp do ustawień. Na dole opcje mocy pracy odkurzacza.

Gdy przejedziemy palcem na dół, to pokażą nam się dane, odnośnie baterii, czasu do wymiany filtra i metrów posprzątanych.

Teraz. Zmieniając siłę pracy, możemy sprawdzić w ustawieniach – Device Info – Battery Information, że zmienia się czas pracy na baterii. Największy będzie na 80W – 50 minut, na 130W i 180W będzie to 25 minut. Bateria była na 90% naładowania. Czasy podane są bez opcji  TURBO. Dodatkowo, możemy ustawić powiadomienia, ważne dla nas, podejrzeć dokładniejsze dane filtra i statystyki.

Najpierw sprawdzimy jak z baterią na mocy 130W. Ciekawe, bo 180W ma tą samą wartość.

Bateria 25 minut.

Moc 80W. Bateria 50 minut.

A tu dane i statystyki.

Sprawdziłem również czy jest nowy update, nie ma.

Alternatywna Aplikacja z Google Play to Roidmi Cleaner

Video + Testy.

Dane.
● Napięcie znamionowe: 29,6V
● Moc znamionowa: 415 W (główny + szczotka elektryczna)
● Pojemność baterii: 2500mAh
● Czas ładowania: 2,5 godziny
● Pojemność kubka na kurz: 0,4 l
● Napięcie: 220V

Wymiary to 25.60 x 15.70 x 117.80 cm. Waga 2,5 kg. Materiał: metal, PCV.

Podsumowanie.

Pierwszy minusik na obudowę. Lubi zbierać brud 🙁

Drugi minusik za zbyt mały pojemnik na śmieci. Bateria w trybie TURBO, to tylko 10 minut ale wystarczy przełączyć na STANDARD (około godziny) ponieważ nie jest wg mnie potrzebna. Cena jest wysoka, to prawda, ale podobne modele z takimi funkcjami, również tyle kosztują a raczej więcej. U nas w domu, najczęściej z niego korzysta małżonka właśnie i nie skarży się na jego wagę, bo już przywykła. Fajnie, twierdzi bo teraz może sięgnąć gdziekolwiek, bez kabli, i nie zdarzyło się jeszcze, aby czegoś nie „wciągnął”. Jeśli zależy Ci na jakości, filtrze HEPA, wbudowanej baterii oraz usuwaniu roztoczy, bakterii to jak najbardziej polecam.

Ważne wymieniajcie filtr HEPA co 3 miesiące, ja już myślałem że odkurzacz się popsuł, ponieważ była jego głośna praca i nie zaciągał powietrza!! A to filtr 🙂


36 Komentarzy

Grzegorz · 21 października 2018 o 08:51

A ja kurde pospieszyłem się i kupiłem w pierwszym rzucie za 500 USD. Na dodatek nie było giętkiej rury i małej szczotki.

  miboy · 21 października 2018 o 16:05

  Hej,
  Szkoda, gdzie kupowałeś? Może podeślą brakujące części.

   Grzegorz · 26 października 2018 o 12:53

   Na Gearbeście

   Konvi · 21 maja 2019 o 14:55

   Jak dodać odkurzacz do aplikacji? Moja apka go nie widzi, z samojezdnymi mi vacum nie było problemu dodały się bez problemu.

    miboy · 21 maja 2019 o 16:40

    Hej,
    Jeśli wersja EU to zmień lokalizację na EU. Jeśli China to wyszukaj jako urządzenia w pobliżu.
    Alternatywna Aplikacja z Google Play to Roidmi Cleaner.

     konvi · 22 maja 2019 o 08:53

     dzięki sprubuję. mam jeszcze 2 pytania: 1. bluetooth w odkurzaczu się jakoś uruchamia czy jest cały czas włączone bo też tego nigdzie nie widzę 2. kiedy odkurzacz jest naładowany? – w instrukcji jest napisane kiedy palą się 3 diody u mnie nie ma takiego stanu palą się 2 i 3 miga ładuje się ale po pewnym czasie palą się 3 a 4 miga – taka sytuacja w instrukcji nie występuje 🙂 uznaje że to znak że się naładował

     miboy · 22 maja 2019 o 20:03

     BT jest włączony jeśli jest dostępna bateria. Czyli cały czas. U mnie naładowany, gdy diody nie migają.

marszal462 · 23 października 2018 o 14:27

Fajna rzecz. Na ogół kupuję na gearbest. Gdzie teraz są na to najlepsze promocje na to cacko. Czy da radę na powierzchni ok 125 M2? Dom. Dziękuję

Witek · 31 października 2018 o 07:36

Witam! A jak jest z częściami zamiennymi? Tylko filtr hepa? – Ile kosztuje? Gdzie kupić? I na jak długo starczy?

  miboy · 31 października 2018 o 12:21

  Hej,
  odnośnie używalności – w Apce jest info ile nam pozostało, dodatkowo w zestawie jest 1 filtr extra,
  filtry i szczotki są już dostępne w GearBest
  aha jest kupon bo nie dopisałem do recki – GB-APRM za 320 usd

   N. · 7 sierpnia 2019 o 07:48

   Od niedawna jestem użytkownikiem Roidmi Cleaner F8. Wszystko ok., ale niestety nie udaje mi się uruchomić aplikacji w wersji na IOS. iPhone nie widzi urządzenia, a aplikacja Mi Home dostępna w App Store nie ma tego odkurzacza. Ponieważ bluetooth w odkurzaczu nie działa (dioda nie świeci się) urządzenia dodać nie można. Czy może ktoś wie, jak rozwiązać ten problem?

    miboy · 7 sierpnia 2019 o 15:21

    A dla iOS jest apka ROIDMI? Tam również można podejrzeć urządzenie.
    A w Mi home jaka lokalizacja? Na China jest bez problemu widoczna, tzn dla zakupu z Chin, nie wiem gdzie kupowałeś.

     N. · 7 sierpnia 2019 o 16:57

     Kupowałem w PL, http://www.aze.com.pl, ale gdzie kupuje sklep internetowy – nie wiem.
     Apka na IOS jest, ale nie ma tam tego odkurzacza, a dodać go nie mogę bo nie mam aplikacji. I koło się zamyka.

     miboy · 8 sierpnia 2019 o 08:49

     Po kolei:
     Odkurzacz naładowany. Włączone BT w telefonie, wykrywalne dla wszystkich urządzeń.
     Sprawdź w telelefonie – z włączonym BT czy wykrywa ROIDMI.
     Poszukaj apki Roidmi Cleaner. Jak jest to powinien odkurzacz się dodać nawet gdy jest wersją EU/China.
     Jeśli możesz to zainstaluj Mi Home. Ustaw lokalizację na EU/Polska. Poszukaj automatycznie lub ręcznie
     Ewentualnie ustaw na lokalizację China. Wyszukaj automatycznie lub ręcznie.

     N. · 8 sierpnia 2019 o 14:56

     Wszystko zrobione jak należy:
     Odkurzacz naładowany, bt w telefonie włączony (na pewno jest ok. bo z innymi urządzeniami komunikacja jest bez zarzutu). Zainstalowana jest aplikacja mi home, roidmi cleaner, MOJIETU . Próbowałem: Mainland China, próbowałem Europe – bez efektu. Tak jak pisałem wcześniej: w aplikacji, w dostępnych urządzeniach, roidmi cleaner nie występuje, a przez bluetooth dodać nie można bo nie ma komunikacji – niebieska dioda ani razu nie mignęła. Próbowałem nawet przy pracującym odkurzaczu. Na Mi Home założyłem konto, mam hasło, ale po podaniu np. Numeru telefonu i hasła aplikacja roidmi cleaner oczekuje jakiegoś kodu weryfikacyjnego tylko nie wiem skąd go wziąć bo przecież nic odwrotnie nie przychodzi. Ciekawe, że w sieci wszystkie filmiki o łączeniu odkurzacza z aplikacją dotyczą wyłącznie androida a nigdy ios?
     Czy jest możliwe, że bluetooth w roidmi cleaner jest uszkodzony? Mogłoby nie być parowania z telefonem, ale dioda powinna chyba się świecić reagując na bluetooth w iPhonie?

     miboy · 8 sierpnia 2019 o 16:53

     Logowanie do Mi Home spróbuj przez adres @ i sprawdź czy znajduje.
     Jeśli nie to:
     To są 3 opcje wg mnie:
     Spróbuj na jakimś androidzie – aby wyeliminować błąd.
     Może to wersja F8 SE – bodajże, która nie ma apki.
     Wina sprzętowa.

Marta · 15 marca 2019 o 11:42

A co z akumulatorem? Wbudowany i jak się zuzyje i przestanie trzymać to co? Do wyrzucenia?

  miboy · 16 marca 2019 o 11:03

  Hej,
  nie zastanawiałem się jeszcze, być może się pojawią jako części zamienne w sprzedaży
  jednakże jak ktoś projektował baterię to na pewno na kilka lat 😉
  natomiast używam Xiaomi Vacuum ver 1 (samojezdny) od 2 lat i wciąż pracuje prawidłowo a zrobił już 8345 m3, ładowany był 255 razy (w bazie do 100%)

Lucek · 30 kwietnia 2019 o 16:18

Tak czytam te pozytywna recenzje i mnie strzela. kupiłem robota roborock też xiaomi i strasznie kiepsko odkurza, zawiedziony jestem, mogłem ten odkurzacz kupić…

  miboy · 30 kwietnia 2019 o 19:10

  Hmm a czemu? Sprawdź czy masz najnowszą wersję i ewentualnie w ustawieniach daj na full moc. Roidmi jest dla mnie jako dodatkowy. Tam gdzie nie może dojechać samojezdny.

Darek · 20 czerwca 2019 o 20:34

Krótkie pytanie Roidmi czy jimmy jv51?

Adrian · 12 września 2019 o 18:37

Chciałem Cię zapytać jaka jest różnica między modelami XCQ05RM vs XCQ03RM vs XCQ01RM

  miboy · 13 września 2019 o 04:26

  Hej,
  ROIDMI XCQ03RM ma moc 18500Pa i 415W z elektryczną szczotką (CN PLUG) + APP
  ROIDMI XCQ05RM ma moc 17000Pa i 300W
  ROIDMI XCQ01RM ma moc 18500Pa i 415W z elektryczną szczotką (EU PLUG) + APP

Lucky · 7 stycznia 2020 o 08:17

Chciałem kupić ten odkurzacz, ale nabrałem wątpliwości gdy zobaczyłem, że na stronach różnych dystrybutorów (Empik, Aliexpress) moc ssąca jest różna:
Empik podaje 80W, natomiast Aliexpress 115 W.

https://www.empik.com/odkurzacz-xiaomi-roidmi-f8-cleaner-xcq03rm-29-6-v,p1223853565,agd-p

Skąd ta różnica?

Klaudia · 29 marca 2020 o 20:40

A jak się sprawuje po dłuższym użytkowaniu, np. po roku, czy akumulator dalej tak samo długo trzyma? Jeszcze jestem ciekawa czy można go używać bez instalowania aplikacji?

  miboy · 30 marca 2020 o 12:55

  Wciąż trzyma na baterii, wiadomo tryb turbo i ginie w oczach.
  Filtry trzeba regularnie wymieniać bo czyszczenie ich i mycie jest bez sensu jak dla mnie. Nie działały tak super jak nowe.
  Możesz używać bez APP ale docelowo nie jest ustawiony najwyższy tryb pracy. Przynajmniej u mnie tak pokazuje.

Ilona · 1 maja 2020 o 12:32

Mam go od 14 miesięcy, akumulator pracuje jak na początku, nic tu nie szwankuje. A ja mam pytanie odnośnie części. Poszukuję szczotki głównej oraz szczotki do dywanów, no i filtry. Są gdzieś dostępne w Polsce?

Kuba · 24 maja 2020 o 10:39

Dzień dobry, potrzebuje pomocy! Dwa tygodnie temu zakupiłem roidmi f8e i dzisiaj jak odkurzałem na chwilę go wyłączyłem i już nie idzie uruchomić. Jak podłączam pod ładowanie to tylko diody przelecą w dół i tyle. Nic nie świeci i nie da się włączyć. Ktoś miał taki problem?

  Tomek · 11 września 2020 o 13:38

  Mam ten sam problem :/ znalazłeś rozwiązanie?
  Może ktoś miał podobnie?

   KaskaKonieczko · 21 stycznia 2021 o 08:56

   Moj zakupiony w lipcu 2020. Od tygodnia problem się pojawił, ze na niższych obrotach odkurza ok a jak się wlaczy na szybsze to się co chwile wlacza i wylacza i za chwilkę pada bateria. Ktoś tak mial? Co to może być?

Renata · 14 stycznia 2021 o 10:03

W moim F8 cały czas swieci niebieska dioda, a nie jest podłączony przez bluetooth, ktoś wie o co chodzi ?
Pojemnik na śmieci wyczyszczony.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.