Nadarzyła się okazja na zakup podręcznego odkurzacza. Pewnego, pięknego dnia, aż 2 sztuki które miałem w domu, nagle odmówiły posłuszeństwa. Serio, jednego dnia…. Długo nie szukałem 🙂 Xiaomi Roidmi model XCQ01RM (F8) mi się napatoczył. Posiada wbudowaną baterię i filtr HEPA, oraz co najważniejsze, usuwa roztocza, bakterie i oczywiście również odkurza. Taki multikombajn. Więc, jeśli ktoś lubi czystość ale nie tylko podłóg to znalazł fajne urządzenie. A dlla tych co lubią Smart Produkty, to ma nawet swoją aplikację w Mi Home na Bluetooth.

W Roidmi F8 silnik o mocy 100 000 obr / min obraca się z dużą prędkością, a objętość powietrza osiąga 1100l / min. Może wytwarzać odśrodkowe ciśnienie do 18500 Pa i skutecznie usuwać cząstki pyłu przyczepione do podłoża. Poczwórny system oczyszczania może skutecznie filtrować cząstki kurzu, unikać zatykania i utrzymywać długotrwałe ssanie. Efektywna adsorpcja małych cząstek wynosi do PM0.3 (cząstki atmosferyczne 0,3 μ). Wskaźnik oczyszczania wynosi 99 procent. Wbudowana bateria 2500 mAh, wytrzymuje do 55 minut pracy na standardowym trybie. Głośność 75dBa. Brzmi nieźle 🙂

Ok. Ja mam już od 1,5 roku Xiaomi, odkurzacz samojezdny, wersję pierwszą. Do dziś dnia sprawuje się rewelacyjnie i każdemu mogę go polecić. Ale są miejsca u mnie w domu, gdzie Mijia nie wjedzie i trzeba samemu zabrać się za posprzątanie. Jasne, że są do kupienia odkurzacze w każdym sklepie AGD (już dziękuję) ale ja chciałem, wróć, żonka chciała aby był bezprzewodowy, wielofunkcyjny, bo jej bardzo zależało na tych opcjach. No i jest. Używamy go już 3 miesiące. Zaczynamy 🙂

Paczka.

Wybrałem opcję dostawy Priority Line ze sklepu GeaBest <KLIK>  lub z Magazynu z Czech <KLIK> , aby uniknąć dodatkowych opłat 😉 Z kuponem płaciłem około 320$. Karton w kartonie 🙂 Najpierw było wzmocnione opakowanie, takie przygotowane pod przesyłkę, a w nim, docelowy karton, ten z produktem.

Po otwarciu, w środku było wiele części.

Tak wygląda “odkurzacz – baza”. Jest mocarny, czuć jego wagę w ręce. Trzeba się trochę przyzwyczaić do jego ciężkości. Każdy ma odkurzacz, i trzyma się tylko rurę z końcówką i jest lekko, tu już nie.

Na przodzie znalazły się diody, informujące o stanie baterii, o tym czy zbiornik jest pełen, połączeniu Bluetooth. Jest też włącznik urządzenia.

W zestawie są trzy końcówki do czyszczenia. Używamy ich w zależności, od potrzeby posprzątania miejsca zabrudzenia.

Pierwsza z nich, to nakładka elektryczna, która ma swój własny, niezależny silnik. Ma taśmę z nylonowej szczotki i gumowego paska. Kręci się z dużą prędkością i zbiera roztocza, włosy i bakterie z takich materiałów jak kołdra, pościel itp. Najlepiej gdy jest bezpośrednio podłączona do bazy, bo tak jest najwygodniej. Można ją dokupić osobno.

Druga nakładka wraz z wbudowaną lampą LED, służy do codziennego odkurzania. Światełko zapali się, gdy wykryje że jest zbyt ciemne miejsce. Ma rolkę do zbierania większych kawałków śmieci. Jest skrętna w obie strony, bardzo łatwo się manewruje, gdy jest podłączona przedłużką do bazy. Opisana jest jaka ELECTRIC BRUSH, czyli ma w sobie również silnik aby jeszcze szybciej i lepiej zbierać nieczystości.

Trzecia nakładka jest wraz z końcówką z włosiem, można ją ustawić w dwóch położeniach. Zdejmując tą końcówkę, możemy dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, takich jak wnętrze samochodu.

W zestawie jest również rura-przedłużka.

Oraz giętka rura. Bez możliwości nałożenia na nią innych końcówek (oprócz tej małej z włosiem).

Dalej mamy ładowarkę chińską ale jest przejściówka EU.

W zestawie była dodatkowa, inna rolka do końcówki tej dziennej. Jeszcze z niej nie korzystałem.

Aby odkurzacz nie “walał” nam się po kątach, producent dołączył nam magnetyczny uchwyt, aby postawić do w pozycji pionowej. Montujemy go do ściany.

Wtedy zamontujemy go tak, ja jeszcze wciąż nie podjąłem decyzji gdzie ma stać 🙂

To nie wszystko. Dostajemy też 1 dodatkowy filtr HEPA.

Co ciekawe. W kartonie znalazły się aż 2 instrukcje a jedna z nich jest po angielsku 🙂

Jest opis produktu oraz części.

Następnie jest opisane są poszczególne diody i ich oznaczenia.

Wejście ładowania. Tu wtykamy końcówkę od zasilacza. Nie można się pomylić bo ma bolec z boku.

Sprzątanie.

Podoba mi się to, że wszystkie końcówki są na KLIK. Nie można się pomylić, którą stroną mamy je włożyć. Połączenia wyglądają na przemyślane i wyglądają na to, ze będą trwale. Fajnie, bo pamiętam jak inne szybko mogą pękać.

Przed przystąpieniem do pracy, usuńmy wszystkie naklejki, folie itp. Sprawdźmy czy jest naładowana bateria.

Instrukcja nam podpowiada, jakich końcówek użyć do czyszczenia.

Dobierzmy końcówkę i możemy działać. Są dwa tryby mocy, STANDARD i TURBO. Aby włączyć Turbo wciskamy na górnej części przycisk, aby zmniejszyć, czyli powrócić na STANDARD, wciskamy raz jeszcze.

 

Aplikacja.

Pokażę jak wygląda w aplikacji Mi Home na Android. Apkę ściągamy z Google Play. Włączamy Bluetooth w telefonie. Po prawej stronie na pulpicie głównym wciskamy “+”. Znajdziemy produkty w pobliżu:

Klikamy na odkurzacz. Teraz pokaże się on, wciskamy na niego.

Nastąpi łączenie. Co ciekawe, kilku domowników może mieć dostęp do niego w aplikacji.

Połączenie nastąpiło. U góry po prawej, mamy dostęp do ustawień. Na dole opcje mocy pracy odkurzacza.

Gdy przejedziemy palcem na dół, to pokażą nam się dane, odnośnie baterii, czasu do wymiany filtra i metrów posprzątanych.

Teraz. Zmieniając siłę pracy, możemy sprawdzić w ustawieniach – Device Info – Battery Information, że zmienia się czas pracy na baterii. Największy będzie na 80W – 50 minut, na 130W i 180W będzie to 25 minut. Bateria była na 90% naładowania. Czasy podane są bez opcji  TURBO. Dodatkowo, możemy ustawić powiadomienia, ważne dla nas, podejrzeć dokładniejsze dane filtra i statystyki.

Najpierw sprawdzimy jak z baterią na mocy 130W. Ciekawe, bo 180W ma tą samą wartość.

 

 

Bateria 25 minut.

Moc 80W. Bateria 50 minut.

A tu dane i statystyki.

Sprawdziłem również czy jest nowy update, nie ma.

Video + Testy.

Dane.
● Napięcie znamionowe: 29,6V
● Moc znamionowa: 415 W (główny + szczotka elektryczna)
● Pojemność baterii: 2500mAh
● Czas ładowania: 2,5 godziny
● Pojemność kubka na kurz: 0,4 l
● Napięcie: 220V

Wymiary to 25.60 x 15.70 x 117.80 cm. Waga 2,5 kg. Materiał: metal, PCV.

Podsumowanie.

Pierwszy minusik na obudowę. Lubi zbierać brud 🙁

Drugi minusik za zbyt mały pojemnik na śmieci. Bateria w trybie TURBO, to tylko 10 minut ale wystarczy przełączyć na STANDARD (około godziny) ponieważ nie jest wg mnie potrzebna. Cena jest wysoka, to prawda, ale podobne modele z takimi funkcjami, również tyle kosztują a raczej więcej. U nas w domu, najczęściej z niego korzysta małżonka właśnie i nie skarży się na jego wagę, bo już przywykła. Fajnie, twierdzi bo teraz może sięgnąć gdziekolwiek, bez kabli, i nie zdarzyło się jeszcze, aby czegoś nie “wciągnął”. Jeśli zależy Ci na jakości, filtrze HEPA, wbudowanej baterii oraz usuwaniu roztoczy, bakterii to jak najbardziej polecam.

Ważne wymieniajcie filtr HEPA co 3 miesiące, ja już myślałem że odkurzacz się popsuł, ponieważ była jego głośna praca i nie zaciągał powietrza!! A to filtr 🙂


12 Komentarzy

Grzegorz · Październik 21, 2018 o 8:51 am

A ja kurde pospieszyłem się i kupiłem w pierwszym rzucie za 500 USD. Na dodatek nie było giętkiej rury i małej szczotki.

marszal462 · Październik 23, 2018 o 2:27 pm

Fajna rzecz. Na ogół kupuję na gearbest. Gdzie teraz są na to najlepsze promocje na to cacko. Czy da radę na powierzchni ok 125 M2? Dom. Dziękuję

Witek · Październik 31, 2018 o 7:36 am

Witam! A jak jest z częściami zamiennymi? Tylko filtr hepa? – Ile kosztuje? Gdzie kupić? I na jak długo starczy?

  miboy · Październik 31, 2018 o 12:21 pm

  Hej,
  odnośnie używalności – w Apce jest info ile nam pozostało, dodatkowo w zestawie jest 1 filtr extra,
  filtry i szczotki są już dostępne w GearBest
  aha jest kupon bo nie dopisałem do recki – GB-APRM za 320 usd

Marta · Marzec 15, 2019 o 11:42 am

A co z akumulatorem? Wbudowany i jak się zuzyje i przestanie trzymać to co? Do wyrzucenia?

  miboy · Marzec 16, 2019 o 11:03 am

  Hej,
  nie zastanawiałem się jeszcze, być może się pojawią jako części zamienne w sprzedaży
  jednakże jak ktoś projektował baterię to na pewno na kilka lat 😉
  natomiast używam Xiaomi Vacuum ver 1 (samojezdny) od 2 lat i wciąż pracuje prawidłowo a zrobił już 8345 m3, ładowany był 255 razy (w bazie do 100%)

Lucek · Kwiecień 30, 2019 o 4:18 pm

Tak czytam te pozytywna recenzje i mnie strzela. kupiłem robota roborock też xiaomi i strasznie kiepsko odkurza, zawiedziony jestem, mogłem ten odkurzacz kupić…

  miboy · Kwiecień 30, 2019 o 7:10 pm

  Hmm a czemu? Sprawdź czy masz najnowszą wersję i ewentualnie w ustawieniach daj na full moc. Roidmi jest dla mnie jako dodatkowy. Tam gdzie nie może dojechać samojezdny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi