Od prawie roku, posiadam kamerkę sportową Xiaomi 4K. Dodatkowo, dokupiłem do niej Gimbala, czyli urządzeni pomagające stabilizacji obrazu. Nie mam tu na myśli kijka, rozsuwanego, takiego do selfie a stabilizator, który posiada silniczki, a one utrzymują kamerę/aparat w takim położeniu aby eliminować drgania, kiedy Ty nagrywasz kamerką/telefonem. Dzięki Gimbalowi, obraz jest „płynny”, nawet gdy idziemy lub biegniemy. Tak najprościej mogę to opisać.

Ja, ze swojego Gimbala do kamerki Mijia 4K jestem bardzo zadowolony. Zabieram go ze sobą zawsze tam, gdzie będę wykonywał nagrania. I sprawdza się bardzo dobrze ale czasami operator zawodzi 🙂

Tym razem, chciałbym przedstawić Gimbala do telefonów. Xiaomi, jakiś czas temu wypuściło właśnie wersję „mobilną”. Dodatkiem jest to, że może obsługiwać również kamerki sportowe.

A, jeśli bardzo dużo nagrywasz telefonem, to uważam że produkt może Ci się przydać. Ale po kolei.

Paczka.

Gimbal, w cenie powyżej 100 dolarów <KLIK> najlepiej zamówić, przez opcję wysyłki Priority Line 😉 Czekałem około 3 tygodni.

Tak wygląda kartonik.

A tak w środku. Gimbal, instrukcja, kabelek. Pudełko jest wyłożone wewnątrz „ochronką”.

Kabelek do ładowania Gimbala.

Instrukcja, całkowicie w języku chińskim.

A tak się prezentuje sam Gimbal. W przedniej części na obudowie, w miejscu gdzie go trzymamy jest: 4 kierunkowy nawigator, poniżej guzik do robienia zdjęć i na końcu, włącznik Gimbala i zaraz przycisk do nagrywania.

Po przeciwnej stronie, jest: czerwony „przełącznik”, służy on do oddalania i przybliżania, czyli Zoom, korzysta on z z tego samego, którego mamy w aparacie telefonu. Poniżej jest przycisk M, gdy go wciśniemy to powracamy do naszego spersonalizowanego ustawienia Gimbala. Jednym zdaniem, wciskamy go gdy chcemy, aby Stabilizator, powrócił do pierwotnego ustawienia.

Dolna część jest obudowana materiałem gumowym, dzięki czemu, pewnie trzymamy Gimbala. Jest też miejsce, na włożenie „sznurka na rękę”. Nie było go jednak w zestawie.

Mamy tez podgląd na stan baterii. cztery świecące kropki. Każda z nich, podpowiada nam, ile jej jeszcze pozostało.

Od dołu Stabilizatora, mamy możliwość wkręcenia statywu.

Z boku urządzenia, jest miejsce na microUSB. Służy on do ładowania Gimbala. Nie znalazłem informacji, czy można podłączyć mikrofon zewnętrzny.

Teraz, górna część. Uchwyt. Jest pokrętło z rysunkiem. Służy ono do odkręcania/luzowania uchwytu, oraz do jego dokręcania. Pamiętaj o tym, gdy już włożysz telefon.

Od wewnętrznej części uchwytu, mamy następne pokrętło (wraz z rysunkiem). Odpowiada ono za regulację (góra/dół) przy montażu smartfona lub kamery.

TIP. Jeśli mamy różne wielkości telefonów, kamer itp., to za każdym razem musimy idealnie „wyważyć” go, w taki sposób aby, bez problemu mógł się obracać. Działa on jaga waga. Regulacja konieczna.

Pamiętaj, że trzeba włożyć telefon tak, aby jego dolna część weszła w szczelinę. Jest ona gumowa, a spełnia funkcję zabezpieczenia przed wyślizgnięciem się z uchwytu.

Tak wygląda włożony telefon. W tym przypadku to Xiaomi Redmi Note 5, który opisałem tu <KLIK>.

 

Instalacja APP.

W sklepie Google Play (nie sprawdzałem na iOS) jest aplikacja Mi Gimbal. Instalujemy ją. Pamiętaj o włączonym Bluetooth w telefonie.

Wchodzimy, rejestrujemy się przez możliwe sposoby. Ja robiłem przez konto Mi.

Teraz mamy ekran, przez który łączymy się z Gimbalem.

Po prawej mamy ustawienia konta.

Ok, gdy to mamy opanowane to cofamy się strzałką i wciskamy Enter Device. Pokaże nam się zapytanie czy chcemy obejrzeć demo w formie slajdów. Później musimy potwierdzić Gimbala aby sparował się z Bluetooth.

Włączony Gimbal to świecąca niebieska dioda. 

Funkcje.

Tak widzimy włączony wyświetlacz telefonu, wraz z włączonym Gimbalem. Od lewej mamy ikonkę BT, oznaczania przedmiotów/ludzi do śledzenia, Flash i info o Gimbalu. Po prawej, zmiana kamerki na przednią, zmiana z nagrywania na aparat, rozpoczęcie nagrywania, balans bieli, Galeria. Fotki poniżej.

Aha ten pasek na dole to zbliżanie i oddalanie. Działa bezproblemowo 🙂

Na dole po lewej mamy Settings Gimbala (zębatka) i tu możemy poustawiać wg siebie funkcje takie jak: sceny, ustawienia „spustu”, ustawienia położenia Stabilizatora, kalibracja, firmware (warto zerknąć, ja miałem), ustawienia video, siatka. Ja jedynie ustawiałem sceny pod siebie, w trakcie nagrywania, gdy ruszamy – góra/dół i lewo/prawo. Każdemu inaczej pasują ruchy Gimbala, więc jest pole do popisu, reszty funkcji nie zmieniałem.

Funkcja śledzenie. Działa to tak, że na ekranie telefonu, zaznaczamy palcem element, człowieka, zwierzę i gdy jest on w zasięgu to kwadracik jest na zielono. Wtedy, możemy się oddalić, zmieniać nasze miejsce, poruszać Gimbalem a on będzie nakierowywał się na ten zaznaczony element. Działa elegancko z przedmiotami ale trochę gorzej z ludźmi. Zapewne z aktualizacją to poprawią. Gdy wyjdziemy poza strefę, to pokaże się stosowna informacja, oraz zaznaczenie zmieni kolor na czerwone. Fotki poniżej.

Możliwe błędy Gimbala.

Czasami, gdy źle zainstalujemy, lub za bardzo chcemy go przechylić, to Stabilizator odmówi nam współpracy.

Działanie z kamerami sportowymi.

Uchwyt pozwala również zamontować kamerkę sportową, wraz z obudową wodoodporną jak i bez niej. To na plus. Chwyt jest bardzo mocny, próbowałem „wyrzucić” ją z niego ale się nie udawało. Kamerki sportowe mogą być używane do wagi własnej 200 gram.

Bluetooth w kamerce nie przydaje się, nie łączy się z Stabilizatorem, więc nie możemy jej włączać/wyłączać. Oprócz tego, kamerkę wkłada się ją pleckami i nie mamy żadnej opcji jej operowania. Pozostaje nam jedynie włączyć/wyłączyć (nagrywanie itp) kamerkę ręcznie, chyba że mamy model, który obsługuje część funkcji na przednim panelu, wtedy jest łatwiej. Jest oczywiście rozwiązanie, bo wszystkie funkcje kamerki, możemy kontrolować z APP, jeśli kamerka posiada taką funkcje (+dedykowaną APP). Nie mniej jednak, można i da się, a efekt jest dużo, dużo lepszy aniżeli wszelkie EIS/OIS w kamerkach sportowych. Nagrywałem testy dwoma kamerkami – Xiaomi Mijia 4K oraz MGCOOL Explorer 1S. Efekt, będzie dostępny w video.

Uniwersalność.

Gimbal bez problemu łączy się z innymi telefonami aniżeli Xiaomi. Na testach miałem telefon firmy Samsung, bez problemu można było korzystać z wszystkich funkcji, zbliżanie i oddalanie również. Trzeba pamiętać żeby za każdym razem gdy zmieniamy telefon go wyważyć!

Nagrywanie wertykalne.

Jest i działa, trzeba tylko przestawić uchwyt Gimbala i już możemy nagrywać. Bez problemu 🙂

Dane.

Uchwyt w Gimbalu pozwala instalować telefony w wymiarach (szerokość) od 56 do 86 mm. Mamy wbudowaną baterię o pojemności 5000mAh, ma wystarczyć na 16 godzin pracy. Można go nawet naładować z powerbanka (5V, 1.5A). Stabilizator 3-osiowy. Wymiary to 28.83 x 11.67 x 10.33 cm. Waga to 476 gram. Precyzja ±0.03°. Bluetooth: 4.0. Zakres pracy w temperaturze od 0℃ ~ 40℃. Zakres kąta nachylenia: +35°~ -140°. Zakres kąta kierunkowego: 360°. Model: SJYT01FM. 

INSTRUKCJA W EN DO POBRANIA TUTAJ <KLIK>

FILM.

Film z funkcjami.

Podsumowanie.

Tak jak wspomniałem na początku, lubię nagrywać filmiki wraz z Gimbalem. Moją kamerkę zabieram wszędzie gdzie mogę. Dzięki Stabilizatorowi jest super efekt „płynności”. Jeśli nie używasz kamerki sportowej a lubisz kręcić filmy telefonem i chcesz troszkę „przyprofesjonarzyć” to produkt, który mogę Ci polecić. Spełnia swoją funkcję a ma kilka dodatkowych opcji. Cena też jest rozsądna.

Mój minus to waga. Z telefonem, to około 600-650 gram więc rączka może boleć po jakimś czasie 🙂

 

 


4 Komentarze

dodo · 19 grudnia 2019 o 22:38

Elo, właśnie kupiłem to cacko,jednak mam problem z aplikacją, z pobraniem i jak już udało mi się pobrać, z zalogowaniem, jakby wyłączyli serwis. Coś Ci o może wiadomo w temacie? ewentualnie jakaś alternatywna apka?

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.