Rodzina produktów Smart Home od Xiaomi wciąż się powiększa. Jednym z takich przykładów, jest nowy sensor ruchu Aqara. Ale co to jest? Jak to działa?

Najprościej opiszę to tak, że sensor ten ma wbudowany akcelerometr i żyroskop, po to aby wykryć przemieszczenie się. Innymi słowy, Aqara jest w stanie wykryć gdy się go poruszy, dotknie, przesunie a nawet gdy wyczuje wibracje wokół siebie.

Nasuwa się pytanie, a po co mi to? Przykładów jest wiele. W moim domu mam wiele czujników ale to zapewne wiesz, jeśli czytałeś moje poprzednie wpisy, lub nie, to zapraszam 😉

Jednym z miejsc, gdzie nie miałem informacji o pojawiających się zmianach, był garaż. Oczywiście mam tam czujnik ruchu Xiaomi, który wykryje postać, zwierzę, gdy ono wejdzie w jego wiązkę, która skanuję przestrzeń. Mam tam również, podłączoną żarówkę Smart od Xiaomi + tą właśnie czujkę ruchu. Gdy wejdzie się do garażu, to załącza się światło. A gdy nie ma mnie w domu a wykryje intruza, to załączy alarm.

Nie miałem jednak takiego sensora, który będzie działał z bramą garażową. Nie mogłem użyć czujki Xiaomi/Aqara – Window/Door, ponieważ na bokach bramy nie ma miejsca do ich zamontowania. a gdybym nawet znalazł to jest tam dużo metalu, które zakłóca pracę urządzeń. I nagle pojawił się Sensor Aqara. Fajnie.

Paczka.

Chyba ktoś w trakcie transportu, chciał sprawdzić czy można grać w piłkę tym kartonikiem 🙂

I chyba próbował zatopić?

Dyrektywa RoHS, CE, jest dobrze 🙂

Niemniej jednak w środku była cała.

W zestawie mamy również dodatkową podkładkę z taśmą klejącą.

Instrukcja w języku angielskim.

Sensor nie jest duży. Tu porównanie.

A tak z tyłu. Bateria CR2032 była w środku urządzenia.

Działanie.

Możemy wybrać 3 opcje Sensora:

– Wibracje,

– Tilt (przechylenie)

– Drop (upadanie, spadanie)

Dodatkowo w opcjach urządzenia mamy:

– wybór czułości wibracji – Adjust vibration sensitivity – LOW, MEDIUM i HIGH

– mamy też możliwość zobaczenia wykresu drgań – Vibration Curve

Dzienne i miesięczne.

Urządzenie zamontowałem na bramie. Próbowałem wybrać jak najkorzystniejszą opcję wykrycia zmiany położenia. Pozostawiłem jednak zostać z opcją Tilt (Przechylenie).

Dla mnie to działa najkorzystniej (w przypadku bramy). Gdy włączę pilotem na otwieranie, to po 1-3 sekundach dostaję powiadomienie na telefon o zaistniałym ruchu. Gdy po chwili zamknę bramę to muszę odczekać trochę dłużej na to samo powiadomienie. Czasami nawet do 1-5 minut a czasami już po 10 sekundach. Dziwne, ale może z nowym upgradem firmware to poprawią.

Inne przykłady użycia Sensora to:

– okno/balkon,

– barek z alkoholem xD,

– szuflada z ważnymi dokumentami,

– szafka ze słodyczami xD,

– łóżeczko dziecka, jeśli mały/mała lubi w nocy się przemieszczać (drgania na łóżeczku),

– jeśli mieszkasz w obszarze wstrząsów, itp.

Montaż.

Prosty. Wystarczy że odkleimy z tyłu warstwę ochronną a pod nią jest taśma samoprzylepna. Przykładamy w wybranym miejscu.

Test i dodawanie do Mi Home.

Dane.

Waga 11 gram. Wymiary to 3.60 x 3.60 x 0.90 cm. Materia:  Zasilany baterią CR2032 (powinna starczyć na rok) i zgodny z normą ZigBee HA1.2Zawiera precyzyjne przyspieszenia i żyroskopy o sześciu osiach, służące do zbierania wibracji zewnętrznych i danych o ruchu. Musi współpracować z Xiaomi Gateway, Gateway Aqara oraz może być połączona z innymi inteligentnymi urządzeniami (w Mi Home). Czyli możemy ustawić scenę np. jest ruch i załącza się światło, oczyszczacz itp.

Produkt kupiłem w sklepie GearBest za około 15 USD <KLIK>

Podsumowanie.

Ja nie mogłem połączyć Sensor z opcją Alarmu. Tzn, dodałem produkt do sceny Alarm, ale gdy następuję ruch to jego nie załącza. Nie wiem, czy jest to wina tej wersji oprogramowania, czy w ogóle jednak tak nie można połączyć. Trudno. Ja i tak jestem zadowolony 🙂

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.