Przyznam się szczerze że to mój pierwszy dron. Myślałem o Xiaomi dużym dronie ale chyba za bardzo się go bałem 🙂 Duży jest strasznie. Na szczęście producent pomyślał o takich osobach jak ja i wypuścił na rynek malutkiego drona o nazwie Mitu. Dron ten przybył do mnie ze sklepu GearBest pocztą belgijską bez dodatkowych opłat. Ale po kolei.

Tak wygląda kartonik.

A w środku.

Dron oraz części do jego złożenia. Instrukcja w języku CN. To czerwone to bateria.

W zestawie znajduje się korpus, 6 śmigieł (2 zastępcze), 4 ochronki, kabel do ładowania, instrukcja i ulotka też w CN.

Tak wygląda korpus od dołu.

A tak od góry. Tu już widać czerwone miejsca na końcówkach do śmigieł. A ta dziura to miejsce na baterię.

Baterię już włożyłem a teraz śmigła. Zauważ że 2 z nich mają czerwone kropki. To oznacza że wciskamy je tam gdzie silniczki, które również były oznaczone na czerwono.

Teraz 2 pozostałe śmigła i nakładamy 4 osłonki. Narysowane jest poniżej jak. Po prostu wciskamy oraz sprawdzamy czy się docisnęły na ząbkach.

Z przodu drona jest kamerka 720p i ona jest wyznacznikiem lotu na wprost.

Z boku jest gniazdko micro usb do ładowania.

Z drugiego boku mamy włącznik.

A ten guziczek to do wyjęcia baterii. On jest z tyłu drona.

ok. Teraz przejdźmy do aplikacji. Chociaż producent pozwolił nam zdecydować czy chcemy korzystać z apki czy sterować padem Bluetooth czy sterować padem i oglądać na telefonie.

Najpierw opiszę wersję z apką.

W instrukcji jest kod QR do ściągnięcia jej z chińskiego sklepu. Możemy ale nie musimy. Po kolei. Jeśli z chińskiego to. W instrukcji też ważne info. Kod do WiFi to 123456789.

Jedziemy.

Alternatywa 🙂 Sklep Google nie wiem jak na IOS.

Teraz bardzo ważne ponieważ wiele osób pisze że dron się nie łączy z apką a wystarczy wybrać Mainland China 🙂

Klikamy na dole.

Logujesz się przez wybraną przez Ciebie opcję. Ja zrobiłem przez Mi.

Tak wygląda główny pulpit apki.

W ustawieniach mamy takie opcje.

Wracamy i wciskamy Enter Device.

Pokaże nam się jeśli chcemy samouczek, gdzie opisane są najważniejsze funkcje oraz co powinniśmy wiedzieć przed pierwszym lotem.

Info na temat gdzie możemy latać.

Sterowanie.

Gdzie przód a gdzie tył.

Ta opcja to zabawa gdy mamy 2 drona i zaczynamy wojnę na IR. Mamy naboje i takie tam 🙂

Tryb zablokowania przodu. W tym trybie sterujemy dronem ale „dziób” pozostaje nieruchomy tam gdzie zapamiętał ostatni raz swoją pozycję.

Latanie jednym palcem (na ekranie). Nie polecam.

Zaczynamy !

Dajemy Skip.

Teraz wciskamy Connect now. Nastąpi wyszukiwanie Wi-Fi. Znajdzie sieć MiDroneMini_XXXXX za pierwszym razem podajemy kod czyli 123456789.

Mamy pulpit drona. Możemy przełączać poszczególne jego opcję – opisałem wyżej. Od lewej mamy opcję jego startu – z ziemi na około 1 m lub z ręki. Dalej to opcja walki powietrznej, opcja bez ruchu i opcja G-Sensor.

Dodatkowo w drugim rzędzie po lewej jest opcja trików (rozwijana) a po prawej dane na temat trybu,Wi-Fi i baterii. Na dole mamy gałki od sterowania. Robienie zdjęć i nagrywanie filmów.

W settings mamy kilka opcji.

W pierwszej kolejności zrób Horizontal Calibration. Dron powinien stać na ziemi.

I druga ciekawa wg mnie to zmiana na jaką dron może wznieść się wysokość.

Widok raz jeszcze z pulpitu.

Gdy chcemy obejrzeć swoje nagrania to wchodzimy w Galerię i mamy podgląd na pliki.To jest tylko podgląd więc taka słaba jakość.

Wybieramy plik  i aby go ściągnąć musimy wcisnąć Download.

Czasami tak to długo trwa że dron się wyłącza. Na szczęście pamięta gdzie było ostatnio pobrane.

Wyszukiwanie ściągniętych nagrań.

Pad Xiaomi.

Ok pisałem wcześniej o połączeniu z padem Xiaomi.

W pierwszej kolejności wciskamy przycisk włączania na dronie. Po chwili 3 razy wciskamy raz jeszcze. Wtedy dron aktywuje opcję BT. Dioda miga na niebiesko w celu wyszukiwania pada. Ta druga dioda jest czerwona  – informuje o włączonym urządzeniu.

Na padzie wciskamy guzik MI. trzymamy go chwilę aż zacznie mrugać. Puszczamy. Po chwili gdy nastąpi połączenie to pad zawibruje.

Połączenie aktywne to świecący MI. Zasięg w terenie to około 13 metrów. Dalej nie sprawdzałem. Raz sparowany pamięta.

Na plus pada to sterowanie. Jest dużo łatwiej niż na telefonie. Minus to że nie chce wzlecieć wyżej niż kilka metrów aniżeli gdy steruję z telefonu.

Możemy również połączyć się z telefonem ale mamy tylko podgląd. Nie możemy włączyć żadnych opcji ani uruchomić nagrywania lub zdjęć. Szkoda, może w nowym sofcie to dodadzą.

Kilka faktów.

Dron informuję nas co jakiś czas na pulpicie komórki a to że właśnie zrobił „bum” i trzba go zanieść w inne miejsce. Że bateria jest słaba. O niej również informuję głos – najpierw informacja o słabej baterii a później o ekstremalnie słabej baterii. Gdy to nastąpi a my wciąż latamy to dron się zatrzyma i opuści na ziemię.

Latanie trwa około 7-9 minut w zależności co robimy. Ładowanie to około 60 minut. Bateria: 920mAh LiPo. Najlepiej mieć powerbanka pod ręką. Zasięg około 50 metrów. Działa na 5.8 GHz. Kamera to 720p czyli zdjęcia 2.0 Mpx (1600 x 1200). Filmy w rozdzielczości 1280 x 720. Pamięć to 4 GB. Nie można jednocześnie ładować i być połączonym w aplikacji z dronem. Waga 88 gramy. Wymiary to  9.10 x 9.10 x 3.80 cm .Wytrzymały plastik. Wiele razy już miał styczność z podłożem 🙂

Film i zdjęcia z drona.

Kupiłem ze sklepu GearBest za około 70 USD.

Lubię to 🙂


6 Komentarzy

Sebek · 9 grudnia 2018 o 12:28

Niestety mi dron nie paruje się na 3 różnych telefonach. Zmienione na Mainland China. Po prostu go nie widzi. Włączyłem tryb samolotowy itd. Nadal nie działa. Jakieś pomysły bo jak na razie to jestem o krok od wyrzucenia go do śmieci.

  miboy · 12 grudnia 2018 o 10:36

  Hej,
  ja kupowałem wersję z China nie wiem Ty skąd?

   Sebek · 16 marca 2019 o 14:08

   Witam,
   kupowałem z joybuy.com. Niestety dron tylko od kilku miesięcy leży bo nie udało mi si sparować na żadnym z telefonów – Mi Max1, Mi Max2. Ewentualnie gdzie moge kupić kontroler Mipad do drona i czy będzie obsługiwał częstotliwość 5,8 Ghz?

    miboy · 16 marca 2019 o 18:20

    Hej,
    Z tego co wiem są 2 wersje. International i Chińska. Chińska działa, nie mam z nim problemu.
    International – z tego co piszę mój kolega z Mi Store – jest problem ponoć z telefonami. Bo nie obsługują jakieś pasma Wi-Fi.
    Trochę to dziwne ale ok.
    Odnośnie Pada – ja kupowałem na aliexpress. Musisz poszukać czy jeszcze jest dostępny.
    Podejdź z nim do Mi Store i poproś żeby sprawdzili z innymi telefonami żeby wykluczyć czy działa prawidłowo, lub pisz do sklepu.

     Sebek · 18 marca 2019 o 12:51

     Dzięki za info. Kupiłem Mi pada na DHGate – był ponad dwukrotnie tańszy niż na Aliexpress. Może w końcu zacznie działać – córka się ucieszy, bo to w końcu był prezent dla Niej.

     miboy · 18 marca 2019 o 16:47

     O i elegancko 🙂
     Daj znać jak poszło jak przyjdzie 😉

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.