Czy projektor może zastąpić TV?

Parę miesięcy temu stanąłem przed tym dylematem. Czy zmienić TV czy może kupić projektor. Jako że już testowałem model Hgimi H1 to wiedziałem czego mogę się spodziewać po tego typu urządzeniach. Natrafiłem na model również od firmy Xiaomi ale tym razem ciut inny? Z opcją „rzucania” obrazu z bliska? Laser jakiś? Hmm……

Tu kupisz w promocji w wersji ENGLISH za 999$ z wysyłką z Czech. Kod: BG50c6a1 link: https://www.banggood.com/custlink/KvGdlI8qyB

Nie do końca byłem optymistycznie nastawiony, ponieważ obsługa systemowa była tylko w języku chińskim wraz nakładką MIUI TV. Oprócz tego można go było kupić tylko w Chinach. Jako że wiem co nieco na temat sklepu GearBest 😉 to sprawdziłem czy jest dostępna opcja wysyłki Priority Line. Postarałem się o kupon od kolegów z grupy na FB i zakupiłem produkt. Oczywiście zrobiłem zakup się poprzez PayPal i czekałem.

Po ponad miesiącu wyczekiwania, projektor pojawił się u mnie w domu. Miły pan kurier przywiózł mi karton pod dom. Był solidnie zapakowany. Zapewne aby nic się nie zniszczyło w trakcie podróży. Po otwarciu dodatkowego opakowania (karton w kartonie) pojawił się on.

Z boku miał takie napisy.

Otworzyłem kartonik.

W zestawie znajduję się również:

– Pilot na Bluetooth, szmatka, kabel zasilający – wtyczka CN oraz specjalne powinszowania dla miboy-a od Lei Jun.

A jednak nie, była to tylko instrukcja 😉

Przy pilocie pozostanę. Jest na BT czyli na +. Działa na nim również opcja przełączania pomiędzy aplikacjami. Wystarczy przytrzymać domek i mamy dostęp do aplikacji w tle. Na pilocie jest również klawisz wyłączania/włączania projektora. Klawisz nawigacyjny. Domek czyli menu projektora. Klawisz cofania. Klawisz do szybkiego dostępu do Menu ekranowego. Klawisze głośności – te są czułe i szybko zmieniają natężenie dźwięku.

Sam projektor prezentuje się tak.

Z tyłu znajdują się wejścia takie jak:

HDMI x 2, HDMI ARC x 1 (podłączenia do amplitunera), USB 3.0 x 1, Audio Output, AV Input, S/PDIF, Internet – przez kabel oraz wejście zasilania.

Na prawym boku jest również wejście USB ale 2.0. Jednakże ono bez problemu odtwarza pliki multimedialne nawet te bardzo duże.

Nazwę to „kratka” do przepływu powietrza oraz pokrętło do ustawienia nóżek.

Z lewej strony obudowy jest również „kratka” z której wydobywa się ciepłe powietrze – po tej stronie jest wentylator. Również jest pokrętło od regulacji nóżki.

Od dołu wygląda tak.

Głośniki zajmują cały przód urządzenia.

Po środku na „lustrze” jest oczko lasera. Lubi się bardzo brudzić. Dlatego ta szmatka 😉

Po bokach „lustra” gdzie jest oczko lasera znajdują się czujniki odpowiedzialne za wyłączenie przesyłu obrazu gdy wykryją ruch. Zabezpieczenie jest po to aby nie uszkodzić wzroku gdybyśmy przypadkowo pochylili się nad urządzeniem. Z lewej strony.

Oraz drugi z prawej strony.

Jak z wymiarami projektora?

Dokładne to: 41.00 x 29.10 x 8.80 cm a waży aż 7 kg.

1. Przygotowanie.

No dobrze i co dalej?

Pomysł był taki że gdy sprawdzi się jako TV to pozostanie a gdy nie, to będę go używał na zewnątrz, na tarasie, mam dużą ścianę, to i letnie kino mogę zrobić 🙂

Z mojej kanapy miałem taki widok. Wiem, trochę dużo ściany a mało….

Hmm musiałbym przygotować całą ścianę.

No dobra. Zdjąłem TV i miałem taki widok 🙂

Oprócz dziur – widać również jak są krzywe ściany na łączeniach z regipsu.

Dodatkowo musiałem pokryć farbą ścianę. Wybrałem tej firmy ponieważ ma w ofercie farby specjalnie do projektorów. Kupiłem standardowy kolor który poleca producent oraz podkład w kolorze białym.

Farby:

C668910001 TIKKURILA OPTIVA PRIMER FARBA DO GRUNTOWANIA ŚCIAN I SUFITÓW 0,9l
2 x pojemnik 0,9l 
7216001P110_H499 Produkt Barwiony Farba TIKKURILA H499 FEELINGS INTERIOR PAINT | 0,9l
1 x pojemnik 0,9l 

Teraz do pomocy poprosiłem p. Roberta.

Po wyschnięciu kolor się ustabilizował i nie jest jak ten na zdjęciu 😉

Skończyło się tak.

Przykład gdy świeci słońce.

W świetle.

Taki mamy widok gdy naciśniemy wyłączanie projektora pilotem. Możemy to cofnąć poprzez naciśnięcie klawisza Cofnięcia.

Trochę ciemniej. Smugi widoczne są przez aparat telefonu. W rzeczywistości ich nie widać.

Noc.

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości  –  na moim dysku – klik

2. MENU zmiana z CN na EN.

Gdy włączyłem to się przestraszyłem. Wszystko po chińsku a z nauką języka ciężko 🙂

Jednak jest dostępny plik który zmienia tylko podstawowe dostępne opcje w projektorze.

Plik – pobieramy z mojego dysku -klik- i instalujemy poprzez pednrive-a jako normalny .apk. Aby otrzymać dostęp to polub moją stronę na Facebooku oraz zrób suba na YouTube.

Na „ekranie” wyskoczy chiński napis – odnośnie instalowania z nieznanych źródeł, ale dajemy w prawo, ok – na pilocie i zaraz zaczyna się instalacja.Teraz mamy EN 🙂

3. Aplikacje.

Ogólnie ja mam zainstalowane Aptoidetv w wersji 3.2.5 – dzięki niemu wgrywamy sobie apki takie jak YouTube, Yalp Store, Smart YouTube, MX Player, IPLA, Kodi – jedyne działające to w wersji 17.3. Wszystkie aplikacje pobrane właśnie z AptoidTV lub Yalp Store.

4. Jakość.

Ustawiłem projektor tak.

Od ściany do końca szafki na której stoi projektor jest 48 cm. Od ściany do „oczka lasera” jest 45 cm. Dzięki temu mam 230 cm obrazu po przekątnej co daje mi około 90 cali.

Test poniżej został wykonany poprzez zainstalowaną aplikację Smart Youtube z fajną opcją zmiany jakości. Począwszy od HD, poprzez FHD i na 2,5K kończąc.

Poniżej różnice. Ekran to 90 cali.

HD

FHD

2.5K

I drugi test

HD

FHD

2.5K

Dlaczego nie pokazuję różnic w 4K? Tłumaczę poniżej.

5. Odtwarzanie materiałów w 4K.

Projektor nie odtwarza materiałów w formacie .vp9  w jakości 4K z zainstalowanej aplikacji Smart YouTube . Również nie odtwarza innych materiałów w 60 klatkach na sekundę.  Winą też nie jest prędkość przesyłu danych poprzez internet. Na tą chwilę tak jest że nie działa. Czy będzie w przyszłości odtwarzanie w tych formatach? Nie wiem.

Lub tu:

Testowo ściągnąłem ów plik z YouTube w jakości 4K oraz w wersji w 60 klatkach/s i próbowałem odtworzyć poprzez zainstalowany odtwarzacz MX Player. Jednakże też miał problem z tą wyświetlaniem materiału. Klatkował nagranie nawet gdy przełączałem w apce opcję zmiany dekodera.

Co ciekawe. Bez problemu projektor odtwarza pliki multimedialne w jakości 4K ale gdy są zapisane jako plik mkv lub mp4. Testowałem film Anihilacja w 4K (mkv) i film z nagrań Mijia 4K (mp4). Nie mówię nic o FHD – Star Wars wyświetla bezproblemowo. I ponownie napiszę nawet z USB 2.0 – boczne wejście.

Na filmie pokaże jak to wygląda.

Dlaczego mam zainstalowane 2 wersje aplikacji YT? Standardowa odtwarza „tylko” FHD jako maksymalna rozdzielczość a Smart YouTube ma opcję zmiany jakości, tak jak wspominałem wcześniej. Dlatego z niej korzystam częściej. Ale czasami lubi się zawiesić.

6. Obraz – Opcje Korekcji, Ustawienia oraz Korekta Dźwięku. 

Poniżej tłumaczenia z języka chińskiego na język polski.


Znalazłem również test w francuskiej prasie w internecie. Francuzi dokładnie opisali jakie użyć ustawienia dla wyświetlania obrazu w HDR, 4K oraz standardowe do oglądania nagrań z TV. Jednakże u mnie się nie sprawdzają. Pewnie dlatego że użyłem ściany + farby zamiast białego rzutnika. Trudno. I tak nie narzekam 🙂

Poniżej zamieszczam francuską recenzję. Można użyć translatora Google z językiem EN lub PL 😉

Ustawienia obrazu przez francuskich recenzentów

7. Mi Home, Pogoda i Kalendarz.

Gdy podamy nasz dane do logowania z konta MI to możemy poprzez projektor kontrolować naszymi urządzeniami Smart podłączonymi do aplikacji Mi Home. W aplikacji na telefonie lub tablecie musimy mieć podaną lokalizację jako Mainland China.

Wchodzimy w prawy górny róg. Wtedy w „zakładce” obok ustawień mamy Smart Home – dostęp do swoich produktów. Nie wszystkich. Mamy dostęp do Smart żarówek, gniazdek, kamer oraz Oczyszczacza Powietrza. Na materiale wideo pokaże jak to działa.

To nie jest moja pogoda a szkoda 🙁

Mamy również dostęp do naszej wybranej kamerki z rozwijanego Menu, wprost z opcji podstawowych.

Moje kamery domowe:

Sam projektor w aplijacji Mi Home wygląda tak. Gdy w niego klikniemy, nastąpi parowanie a później kontrola jako pilot. Również poprzez parowanie mamy możliwość odtwarzania materiałów wprost z komórki na projektorze.

8. Dźwięk.

Możliwe opcje ustawień opisałem wyżej.

Ja nie jestem rozczarowany. Nie jest źle a jest dobrze. Nie jestem znawcą ale głośniki grają według mnie zadowalająco. Nie jest to oczywiście extra, super, hiper kino domowe albo listwa z subwooferem ale jest przyzwoicie. Wcześniej korzystałem z głośników wbudowanych w TV i czasami Soundbara więc dla mnie duża różnic. Nie mogę przedstawić nagrania ponieważ nie posiadam profesjonalnego urządzenia do nagrywania dźwięku a to co posiadam mogłoby słabo nagrać i efekt byłby mizerny.

Tu jedynie dodam próbkę głosu kobiety która mówi że nie słyszy jak do niej mówię – jest to wybieranie głosowe na pilocie. Samo jego umiejscowienie jest bardzo nie przemyślane ponieważ tuż pod wyłączeniem projektora. Zdarza mi się w nocy przypadkowo nacisnąć a pani mówi bardzo głośno…

wybieranie głosowe – próbka dźwięku

9. Dane.

Wyświetlacz: 0,47 cala DMD
Rozdzielczość: Full HD (1920 x 1080)
Rozdzielczość odtwarzana: 4K
Źródło światła: ALPD 3.0
Jasność: 5000 lumenów
Tryb oświetlenia: podświetlenie, film, normalny
Tryb automatyczny: oszczędność energii, ochrona oczu
Jednorodność jasności: JBMA ponad 80 procent
Gama kolorów: NTSC 80 – 85 procent
Środkowy kontrast: 2500: 1 – 3500: 1
Temperatura barwowa: standardowa, zimna, ciepła
Parametr projekcji
Współczynnik rzutu: 0,233: 1
Najlepsza odległość projektu: 150 cali

Parametr systemowy
Procesor: T968 Cortex-A53 4-rdzeniowy 1,8 GHz / 64-bitowy
Pamięć RAM: 2 GB pamięci DDR3
ROM: 16 GB eMMC Flash

System operacyjny: MIUI TV
Obsługa Androida: Android 6.0 lub 6.0+
WiFi: dwuzakresowe 2,4 GHz + 5 GHz
Bluetooth: V4.0 + Pilot na BT
HDR: Tak, wsparcie
Korekcja zniekształceń trapezowych: cztery rogi, osiem rogów
Ostrość: Tak, wybór
3D: Tak,wsparcie.

Napięcie: 200-240 V przy 50/60 Hz
Dźwięk: DOLBY
Głośnik zewnętrzny: Tak,wsparcie
Głośnik: głośnik x 2 + głośnik wysokiej częstotliwości x 1
Zdalne sterowanie: pilot Bluetooth – głosowe – CN, sterowanie dotykowe – aplikacja
Połączenie: Ethernet x 1, SPDIF x 1, wyjście audio x 1, AV 3,5 x 1, USB 3.0 x 1, ARC x 1, HDMI 2.0 x 2, USB 2.0 x 1
Głośność – około 59 dBA
Pobór mocy: 250 W (maks.)

Tutaj jak to wygląda u mnie. Wynik to 223.00 W.

10. Cena.

Tu kupisz w promocji w wersji ENGLISH za 999$ z wysyłką z Czech. Kod: BG50c6a1 link: https://www.banggood.com/custlink/KvGdlI8qyB

Oczywiście w tej cenie można kupić TV z OLED, 65 cali, HDR …… Ale to już nie dla mnie….

11. Film.

12. Kilka słów podsumowania.

Hmm czy polecam?

Na innych forach osoby korzystające z projektora piszą że ma problemy z białym światłem lub z bardzo jasnymi scenami. Tak ma, ale w przypadku odtwarzania materiałów SD, HD, nie zauważyłem problemu gdy jest wyświetlany materiał video w FHD lub w 4K. Zgodzę się że nie ma aż 5000 lumenów. Wydaje mi się że jest mniej. Dodatkowo czytałem że nienaturalnie odzwierciedla kolory – tak, zgadza się ale przecież wystarczy dobrze ustawić parametry wyświetlania.

Dla kogo jest ten projektor?

Według mnie rewelacyjnie się sprawdzi dla osób które rzadziej oglądają TV a w szczególności lubią obejrzeć filmy, seriale i audycje jako wieczorny relaks. Dla osób które często oglądają telewizję mam mały tip –  projektor najlepiej sprawdzi się gdy nie ma obok niego dostępu do światła w formie okna, balkonu a jeśli jest to najlepiej aby był w połączeniu z roletą. U mnie w domu akurat mam obok projektora ścianę a dalej dopiero wyjście na taras. Jak dla mnie jest elegancko.

13. I jeszcze kilka słów podsumowania 🙂

Ten pierwszy raz gdy podłączyłem projektor i usiadłem na kanapie to ciężko mi było się przyzwyczaić do jakości i do wymiaru na ścianie… oraz dziur po TV 🙂

Od obrazu do kanapy dzieli mnie tylko 290 cm. Teraz mam około 90 cali a wcześniej było „tylko” 46. Dla moich bliskich już na początku nie było problemu „przestawić” się na wielkość odtwarzanych materiałów ale ja musiałem przyzwyczajać się trochę dłużej.

Na odpowiedź czy polecam……. opiszę realne zdarzenie.

Zamieściłem wpis jakiś czas temu na FB na profilu miboy-a że już otrzymałem, że przygotowuję ścianę itp. Moi przyjaciele to widzieli. On podpytywał kiedy może wpaść, kiedy zobaczyć, czekał.

Ona nie pytała, nie interesowała się bo czemu miałaby 😉

Przyjaciółka wiedziała że jakiś rzutnik czy tam projektor. I coś tam robione było ze ścianą.

Zaprosiłem ich ostatnio, już na gotowe. I co?

Najpierw usłyszałem od Niej – „Wow ale jakość, nie spodziewałam się że to tak można”.

I wszystko jasne. Przyjaciel już nic nie dopowiedział.

Ja szczerze polecam 🙂

P.S. Ma jeden minus – przyciąga kurz. Lubi go bardzo.

Tu kupisz w promocji w wersji ENGLISH za 999$ z wysyłką z Czech. Kod: BG50c6a1 link: https://www.banggood.com/custlink/KvGdlI8qyB

EDIT:

Zakupiłem jeszcze takie cudo:

WEMAX SUBWOOFER FOR MIJIA LASER <KLIK>


80 Komentarzy

maczek · 14 kwietnia 2018 o 05:54

W recenzji miał być film. Gdzie on jest bo nie mogę znaleźć?

  maczek · 14 kwietnia 2018 o 05:57

  Dobra, znalazłem 🙂

kazzam79 · 16 kwietnia 2018 o 11:01

Czy próbowałeś podłączyć soudnbara do tego, bo ja rozważam taką opcję jakak to kupię??

  miboy · 16 kwietnia 2018 o 12:11

  Tak,
  Ale bardziej testowo ale może, może od Xiaomi ponieważ jest już w sprzedaży ich nowy produkt. Szkoda że nie ma Subwoofera.
  Obecny Soundbar który mam jest za to w innej kolorystyce i marce….. i źle by wyglądał na szafce a pod nią się nie zmieści.

maczek · 23 kwietnia 2018 o 10:44

Mam pytanko – czy da się wyregulować wielkość ekranu żeby była mniejsza niż 100 cali?

xF · 9 maja 2018 o 10:12

Fajna recenzja. Mam jedno pytanko: Projektor nie wyświetla w 50 fps, czyli obraz z naszej telewizji jest konwertowany z 50 do 60 klatek. Dałbyś radę zobaczyć i opisać (a najlepiej pokazać na filmie) jak wygląda np mecz piłki nożnej po takiej konwersji (chodzi o przeskoki, brak płynności przy wolnym ruchu kamery, z ang. judder). Próbowałem coś takiego na dekoderze i jak dla mnie ciężko coś takiego się ogląda. Możesz napisać z jakiej części Polski jesteś?

Baki · 17 maja 2018 o 14:13

czy mozesz prosze potwierdzic czy projektor obsluguje odbicie orbazu w pionie/pozimie tak by moc go uzywac gdy jest zawieszony „do gory nogami” lub w polaczeniu z ekranem typu „tylna projekcja” ?

  miboy · 17 maja 2018 o 16:39

  Hej
  są takie opcje:
  Mirror,
  Flip,
  Mirror&Flip

Grzegorz · 18 maja 2018 o 10:30

Witam.
Jestem od 2 dni szczęśliwym (no właśnie nie wiem)posiadaczem tego projektora.Było by fajnie ,ale jest jeden problem.Mianowicie nie udaje mi się ustawić prosto lini ekranu.Czyli zwłaszcza gorna krawędż pływa i to bardzo.Próbowałem ustawić to w pozycji ustawienia trapezowe ale nie ma efektu.Pierwszy raz włączyłem projektor i rzuciłem obraz na zamontowany wcześniej zwijany ekran.Linie pływały i pomyślałem że to wina ekranu.Niestety na idealnie prostej ścianie nie jest wiele lepiej.Czy miałeś taki problem no i oczywiście co z tym zrobić?Wyrzucić przez okno?:-)

  miboy · 18 maja 2018 o 15:00

  Hej,
  Ja myślałem że też mam prostą ścianę ale okazało się że nie i musiałem tak jak w opise ją całkowicie poprawiać. U mnie to było winą.
  Po jej wyprostowaniu jest ok.
  Odezwij się na PW przez FB na miboy.blog.pl pokażesz mi fotki.

   Grzegorz · 19 maja 2018 o 12:52

   Hej.
   Nie uwierzysz ale nie mam FB.Sciana na ktorej testowałem projektor jest idealnie równa,bo jest to płyta rygipsowa na ktorej położona była jedna warstwa tapety.Niestety krzywa jest nie tylko górna linia ekranu,ale pływa cały obraz od połowy w górę.Chętnie prześle Ci zdjęcia jeśli napiszesz do mnie na maila.

    miboy · 19 maja 2018 o 13:53

    Ok,
    Ale ja miałem również płytę gipsową i właśnie ona była powodem na łączeniu z inną dlatego potrzebny był pan Robert 🙂
    Już wysyłam @

     Grzegorz · 20 maja 2018 o 20:02

     Jednak miałeś rację.To bardzo dobry sprzęt jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości.Wyświetlany obraz z płyty blu-ray jest jakości co najmniej kinowej.Projektor wymaga jedynie ściany płaskiej jak tafla i raczej zwijane ekrany opdpadają.Mój zwijany ekran ze średniej półki musi niestety wrócić do sprzedawcy.

     miboy · 21 maja 2018 o 04:28

     I elegancko 🙂
     Tak, ściana musi być gładziutka i równiutka 😉

     Murdock · 9 lipca 2018 o 14:34

     Czyli praca Pana Roberta polegała na położeniu gładzi szpachlowej i malowaniu natryskowemu? Czy coś jeszcze było robione?

     miboy · 9 lipca 2018 o 14:50

     Malowanie wystarczyło ręczne. Ale najpierw musiał szlifować i szlifować i szlifować ponieważ to co nam się wydaje proste to dla rzutnika nie jest 🙂
     Później znów gładź, podkład pod farbę. I sama farba.

  Marcino · 31 sierpnia 2018 o 19:52

  Ile litrów farby i podkładu poszło Ci na tą ścianę ? Jakiś link do sklepu z tymi farbami do projekcji.

Bartosz · 30 sierpnia 2018 o 11:57

Cześć 🙂
Właśnie przymierzam się do zakupu takiego ustrojstwa, ale mam kilka wątpliwości. Po pierwsze, czy zwijany ekran naprawdę odpada? Będzie widać wszelkie „fale” i nierówności? I druga sprawa, jak daleko od ekranu może znajdować się rzutnik? Chciałbym go umieścić jakieś 3-4 metry od ekranu i chyba ten się nie nada?

  miboy · 11 września 2018 o 06:11

  hej,
  ekran musi być idealny aby nie było widać fal, musiałbyś tak go zamontować bo inaczej widać
  3-4 metry – obawiam się że musisz poszukać innego ponieważ będzie za daleko

tomasz · 9 września 2018 o 07:23

Hmm. A jest planowana oficjalna wersja z językiem angielskim lub polskim oraz w dystrybucji w Polsce z normalną gwarancją?

  miboy · 11 września 2018 o 05:38

  Hej,
  wersja ang pojawiła się w „do sprzedaży” – tutaj – https://goo.gl/Cs7ig2
  nie słyszałem żeby jakaś firma planowała go wprowadzić do sprzedaży

Ac-3 · 15 października 2018 o 16:50

Witam,

Projektor w polskiej dystybucji. Można go kupić w sklepie komputerowym proline:).
https:///proline.pl/xiaomi-mi-laser-projector-150-cali-p1284178

miboy zastanawiam się nad kupnem tego projektora – czy istnieje możliwość zobaczenia go u Ciebie?
(jak coś to priv Ac-3@wp.pl)

Pozdrawiam:)

  miboy · 16 października 2018 o 04:33

  Hej,
  ciekawe, cena jakieś $1750, w magazynach w EU bywały już po 1400 z kawałkiem 😉
  odnośnie demo to kurczę nie robię
  napisz do mnie na pw na fb

Krzysztof · 2 stycznia 2019 o 14:38

Super recenzja ! Mam pytanko czy testowałeś projektor z jakąś konsolą do gier typu PS4 bądz Xbox ONE ? Jaką maksymalną rozdzielczość można wycisnąć w przypadku konsol ?

  miboy · 3 stycznia 2019 o 13:29

  Dzięki 🙂
  No właśnie nie kurcze… Nie mam osobiście nie mam skąd pożyczyć. Pomyślę jakoś 😉
  Odnośnie rozdziałki, to teraz gdy podłączam Xiaomi Mi Box 4K i wybiorę YT, to filmy w 4K śmigają, powyżej już nie 😉

Krzysztof · 12 stycznia 2019 o 22:55

Czy Netflix działa na Mi laser ?

  miboy · 15 stycznia 2019 o 09:17

  Działa ale słabo. Czekam na aktualizację apki lub softu.
  Na tą chwilę podłączam Xiaomi Mi Box 4K i oglądam w FHD.

   Kamila · 25 listopada 2019 o 19:03

   Czy mogę wiedzieć jak zainstalowałeś Netflixa?

    miboy · 25 listopada 2019 o 19:56

    Poprzez apkę Aptoide. Jest podana w recenzji. Jednakże nie działa, więc trzeba podłączyć jakiś TV BOX, np Mi Box-a 😉

Marian · 24 stycznia 2019 o 17:12

Witam,
Potrzebuje odpowedzi na pytanie: „czy można podwiesić projektor Xiaomi pod sufitem, za pomoca uchwytu do projektorow”?
Co udalo mi sie dowiedziec:
1. Flip picture – jest dostępna opcja, aby obraz był wyświetlany „do góry nogami”, OK, fajnie.
2. W dokumentacji i na stronie internetowej producenta nie ma nawet wzmianki o standardzie VESA. Czyli tak jak by sprzęt nie obsługiwał montarzu na uchwycie.
3. Na zdjęciach i filmach widać 4 otwory na spodzie projektora. Wyglądają one jak do montarzu na uchwycie, ale nie wiadomo czy pelnia taka funkcje.

Czyli projektor tylko „wygląda” jakby bylo to mozliwe, ale producent i kazdy testujacy recenzent pomija ta kwestie.

Bede bardzo wdzieczny za solidna i wyczerpujaca odpowedz.

Dziekuje, pozdrawiam.

  miboy · 25 stycznia 2019 o 05:20

  Hej,
  Nie przewidziano takiego sposobu montażu.

Ziemek · 15 lutego 2019 o 19:52

Dzięki za recenzję! Akurat rozglądam się za jakimś fajnym projektorem w cenie do 6,5K.
Mam pytanie, bo strasznie mnie to nurtuje. Co to znaczy, że projektor „wspiera 4K”? Natywnie ma matrycę HD, ale niektóre projektory z taką matrycą potrawią emulować tryb 4K. Czy ten projektor też to umie? A jeśli nie, to co to za „wsparcie 4K”?

  miboy · 16 lutego 2019 o 11:18

  Hejka,
  tak, materiały w 4K są wyświetlane
  napisz na PW to pogadamy

Artur · 20 lutego 2019 o 07:48

Hej Miboy,
jestem bliski kupna tego projektora. Twoja recenzja bardzo pomogła mi w podjęciu decyzji.
Mam jedno pytanie i myślę, że odpowiedź zainteresuje wszystkich szukających informacji na temat tego projektora. Otóż niedługo minie rok od czasu twojej recenzji. Napisz proszę co w tym czasie zaskoczyło Cię, na czym się zawiodłeś lub inne spostrzeżenia z perspektywy czasu odnośnie użytkowania tego sprzętu. Dzięki za odp.

  miboy · 20 lutego 2019 o 10:42

  Hejka,
  tak, mija właśnie roczek. Co mogę powiedzieć. Kupiło go kilka osób, z którymi jestem w kontakcie. Jeden kolega trafił na feler. W 3 miesiącu zakończył żywot 1 piksel, po krótkim czasie następny i zakończył bodajże na 3. Miał go odesłać do sklepu. Czekam na jego informację. On używał maks 1-2 h/dzień.
  Ja tak jak pisałem, użytkuje codziennie po 6-8h. Służy jako tv z NC+ oraz Netflixa. NC+ = w wakacje zmieniłem dekoder na 4K aby oglądać mecze w 4K. I serio, jest różnica 🙂 W międzyczasie było kilka aktualizacji ale za dużo nie wniosły w mojej wersji CN.
  Odnośnie Netflix, super jakość ale odtwarzanie z Xiaomi Mi Box 4K – ponieważ apka z APKURE nie radziła sobie z zalogowaniem się.
  Inna osoba kupiła również wersje CN ale zrootowała go na wersję EN. Inną niż ja mam. czyli da się.
  Ogólnie można już w PL też kupić wersję EN. Wersja CN/EN jest wciąż w chińskich sklepach – taniej.
  W zeszłym m-cu pojawił się w wersji 4K. Cena w chińskich sklepach to jakieś 3 tyś USD. I ja nie zmieniam, nie mam takiej potrzeby.
  Co jeszcze. Działa. Nie przeszkadza mi wentylator, jedynie w wakacje, gdy były upały to załączał się bardzo często. Lubi też się kurzyć.
  Baterie od pilota wciąż działają.
  Teraz mam również subwoofer i fajnie gra w komplecie 🙂
  Ja wciąż zadowolony jestem xD

Dariusz · 28 lutego 2019 o 10:27

Cześć Miboy,

czy pomalowałeś farbą całą ścianę czy tylko tam gdzie ekran ? Wg tikurilli to kolor jakby srebny ale na ekranie wyglada jakby to był odcień szarości. Jak jest w rzeczywistości ? Z góry dzięki za odpowiedź !

  miboy · 28 lutego 2019 o 13:00

  Hejka,
  pomalowałem całą ścianę, tak na w razie czego 😉
  Z podkładem białym, wyszedł ostatecznie kolor szary.

Ziemek · 10 lipca 2019 o 16:13

Cześć ponownie 🙂
Czy możesz napisać jak się ogląda wideo w ciągu dnia, w jasnym/słonecznym pomieszczeniu? Czy obraz jest widoczny, wyraźny, może blady? Z góry dziękuję!

  miboy · 11 lipca 2019 o 05:31

  Hej,
  w ciągu dnia gdy pada słońce na ścianę to ledwo coś widać ale to nawet na każdym tv jest tak samo.
  Gdy jest słoneczny dzień to ja normalnie oglądam, jest wyraźny ale wiadomo, że wieczorem jest dopiero moc.
  Dodatkowo wspominałem, że mam z boku ścianę bo bez niej wątpię że będzie dobrze w ciągu dnia. U mnie słońce własnie pada od tyłu.

Jacek · 21 września 2019 o 12:50

Witaj witaj, prosba o pomoc… Jak zainstalować Youtuba i netflixa? Dziękuję baardzo

  miboy · 21 września 2019 o 13:29

  Hej,
  Nie wiem jaką masz wersję czy CN czy Global. U mnie Netflix nie działa ponieważ nie ma Google.
  W recenzji jest link do dysku Google a tam Aptoide (sklep) – wyszukaj YT i zainstaluj.

Łukasz · 6 października 2019 o 18:58

Z ciekawości, po co oglądać materiał 4K na projektorze, którego matryca to FHD?

  miboy · 6 października 2019 o 19:19

  W momencie jego zakupu nie było lasera w 4K.
  Bo nc+ dekoder obsługuje 4K a on ma wsparcie.
  Bo odtwarza 🙂

WalNow · 10 listopada 2019 o 21:12

Fajny opis i fajne komentarze. Nie chcę kupić w tej chwili tego projektora, ale podoba mi się wątek i komunikacja na tej stronie. 🙂
Pozdrawiam Wszystkich.

George Debugger · 26 listopada 2019 o 20:40

You are LIAR! There i snot even half of 5000 lumens! It is just 1500.
LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR! LIAR!

  miboy · 27 listopada 2019 o 07:00

  This is information from the specification, so you can report it to Xiaomi, not to me 🙂

Dawid · 27 grudnia 2019 o 21:10

Hej, mam projektor od niedawna i mam pewien problem. Nie dział internet po kablu, a zależ mi bo mam słaby sygnał prze wifi. Może spotkałeś się z problemem. Nie wiem, czy coś trzeba w ustawieniach przestawić, czy może jednak wada.
PS. Dzięki za opis, pomógł w podjęciu decyzji 🙂

  miboy · 27 grudnia 2019 o 21:39

  Hejka. Ja przełączyłem na 5Ghz i śmiga elegancko. Nie mam routera tak blisko aby połączyć go kablem.

Arek · 27 stycznia 2020 o 14:11

Czy ktoś używa tego projektora z ekranem projekcyjnym? Jak tak to jaki polecacie?
Chciałem kupić coś co można powiesić na tarasie i tam oglądać TV w lato

Krzysztof · 31 stycznia 2020 o 09:12

Na dzisiejszy : https://www.banggood.com/Xiaomi-MIJIA-Laser-Projector-Global-Version-5000-Lumens-ALPD-HD-4K-bluetooth-Prejector-p-1369579.html?rmmds=search&cur_warehouse=CZ

Wysyłka z czech ? po rabacie 10 proc wychodzi 4651 zł , czyli już cła nie będzie ?

Zastanawiam się …

Czarek · 30 marca 2020 o 11:46

Witam, chcialem zapytac jak z odwtarzaniem meczow sportowych przez rozne streamingi, gier np na ps4 i czy dekoder z4k faktycznie wyglada zadowlajaca?

  miboy · 30 marca 2020 o 12:52

  Hej,
  na tę chwilę najlepszym rozwiązaniem dla mnie jest dekoder nc+, ten z 4K, mecze jeśli były w 4K wyglądają obłędnie, nawet mam kilka z nich nagranych na dysku 🙂
  fajnie że N dodała Netflixa i też leci w UHD więc elegancko
  inne streamingi odpuściłem bo jakość jest słaba
  nawet ściągając coś na pena i włączając na dużym, musisz liczyć się min 1280/720 da się jakoś oglądać, ale tylko da, bo lepiej nawet serial obejrzeć w FHD, tak to wygląda na około 100 calach
  ps4 nie mam bo czekam na 5 pod koniec roku

   Czarek · 30 marca 2020 o 14:52

   Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz ;). Ale mowisz o tym 4k konwertowalbym jakby? Bo jakosciowo to jest nadal FHD z tego co sie orientuje ?

    miboy · 30 marca 2020 o 15:01

    Spox, tak dokładnie.
    Mając dekoder NC+ 4K ustawiasz mu rozdziałkę 2160p i bez problemu odtwarza wszystko, i serio mecze z zeszłego roku z TVP 4K wyglądają jak gra komputerowa 🙂
    Tak wciąż mam FHD i nie wymienię dopóki nie padnie. A to się stanie za około 3 lata bo dziennie chodzi przez jakieś 12h minimum.

     Czarek · 31 marca 2020 o 05:48

     Jesli chodzi o jakies wady bylbys w stanie cos wymienic? jak jest jeszcze jesli chodzi o 'solidnosc’ urzadzenia? jak sie zapatrujesz na dlugoletnia eksploatacje? jak daleko u Ciebie lezy od sciany i ile cali uzyskujesz 😉 ?

     Czarek · 2 maja 2020 o 10:23

     Hej, chcialem tylko napisac, ze projektor kupilem – takze bardzo dziekuje za pomoc. Od siebie dodam tylko, ze efekt po 1 dniu jest wow, odpalam wszystko na ps4 fat i test fify20 wyglada oblednie(az sie doczekac nie moge az sezon w pilke nozna wznowia 🙂 ). Netflix nic dodac nic ujac, rowniez super 😉

miboy · 31 marca 2020 o 06:17

90 cali, 23 cm. Nie widzę wad. Wersja Global cichsza = mniej ustawień dźwięku i obrazu. A czy wytrzyma? Nie wiem, jak pisałem mam przelatene tysiące godzin i za 3 lata padnie 🙂

  Czarek · 31 marca 2020 o 12:28

  Dzieki za odpowiedz na wszystkie pytania i dzieki rowniez za recenzje!

LukSky · 8 kwietnia 2020 o 20:21

Hej, a czy jest opcja aby wyświetlić większy obraz niż 150 cali? Np. gdybym odsunął go trochę dalej to czy dam radę ustawić ostrość?
Pozdrawiam 😉

  miboy · 9 kwietnia 2020 o 05:11

  Hej,
  ja akurat nie próbowałem ale może ktoś?
  Na pewno zwykłe projektory mogą do 300 chyba nawet a tego odsuwając od ściany to chyba dziwnie by wyglądał + kable jeszcze.

Daro · 6 czerwca 2020 o 10:58

Farba którą użyłeś to na pewno G499 a nie H499?

  miboy · 6 czerwca 2020 o 11:32

  No tak jak podałem w recenzji. Kopiowałem nazwę z linku do sprzedaży.

Daro · 6 czerwca 2020 o 21:10

Pytam bo w recenzji piszesz H499 a link kieruje do G499.

  miboy · 7 czerwca 2020 o 07:08

  Aaaa ok. Wrzucałem link 2 lata temu, więc może zmienili. Porównaj ze zdjęciem puszki.

Konrad · 7 sierpnia 2020 o 20:03

Witam pytanie do testera czy po ostatniej aktualizacji adrroida wszystko jest ok
kupiłem projektor 1.04.2020 działał super do połowy maja potem aktualizacja androida (dokonała się automatycznie) i projektor zgubił dziwęk na wejściach HDMI. Serwis 1- cofnęli androida w dół i ok ….. znowu automatyczna aktualizacja i znowu to samo 2 serwis i sklep chce mi pieniądze oddać bo żaden serwis pseudo xiaomi w Polsce nie wie jak to naprawić. może masz info co sie dzieje lub wiesz co się stało.
pozdrawiam

  miboy · 8 sierpnia 2020 o 03:35

  Hej,
  Pytanie zasadnicze jaką masz wersję czy China, Global czy kupowałeś w Pl?
  W ustawieniach jest opcja nie robienia aktualizacji.

Rosso · 11 listopada 2020 o 22:55

Witam, zastanawiam się nad zakupem. Zastanawia mnie tylko jedno jak głośno chodzi projektor podczas oglądania filmu gdy panuje cisza. Bardzo go słychać?. Mam małe pomieszczenie i obecny projektor jest ok w trybie eco zaś przy normalnym jest już maskara około 37db co wpływa negatywnie na oglądany film

Larry · 12 listopada 2020 o 11:47

Cześć, mam pytanie czysto techniczne: czy jest możliwość montażu w pozycji odwróconej (do sufitu) i obrót o 180 stopni wyświetlanego obrazu?

  miboy · 12 listopada 2020 o 13:40

  Hej. Tylko że to jest krótkiego rzutu więc miałbyś przy suficie zaraz przy ścianie. Obrót jest.

   Paweł · 24 stycznia 2021 o 21:35

   Możesz sprawdzić czy przy odwróceniu obrazu zmienia się również dźwięk z głośników tzn czy „lewy” głośnik staje się prawym? Jeżeli tak to można by go podwiesić pod sufitem. Montaż pod sufitem ma sens w przypadku chęci skorzystanie z większego obrazu niż 100″ bo nie wyobrażam sobie żeby odsunąć projektor na szafce na odległość 80cm co jest chyba wymagane przy 150″.
   Dodatkowy + to rzadsze czyszczenie powierzchni lasera ze względu na podwieszenie.

    miboy · 24 stycznia 2021 o 21:58

    90 cali które mam to jest 23 cm od ściany do obudowy, czyli będzie jeszcze naście cm aby było 150. Ale jak dla mnie 150 jest za dużo, bo musiałbym mieć jeszcze dalej kanapę a jak pisałem, on robi jako „tv”. Ale rozumiem, że może dla Ciebie będzie jako typowo projektor do materiałów video. Jak odwrócisz to lewy stanie się prawym, bo sam nie wykryje zmiany. Dla mnie i tak nie słychać roznicy. Odnośnie powieszenia, ja nie próbowałem bo mam wersje China i musiałbym podłączyć np mi boxa lub jak mam teraz mi sticka, dodatkowo podłączam dysk, pendrive’a a w takim rozwiązaniu trochę by mi to utrudniało. No chyba że kupujesz global lub będziesz streamingował. Jednakże do tej pory, od 3 lat nikt mi nie pisał że tak go powiesił, więc nie wiem jak działa po takim czasie.

     Paweł · 24 stycznia 2021 o 22:12

     23 cm do której krawędzi obudowy? Na szafce ważna jest odległość przedniej krawędzi do ściany, przecież projektor nie zawiśnie w powietrzu;)
     Producent podaje 50cm od tylnej krawędzi przy 150″ + 30cm samego projektora daje 80cm.
     Co do dźwięku to jak nie słychać różnicy? Jak oglądasz film i dla przykładu postać „strzeli” z prawej strony ekranu to chyba ma znaczenie czy dźwięk usłyszymy z prawej czy z lewej strony, w tym drugim wariancie będzie trochę bez sensu.

miboy · 25 stycznia 2021 o 06:58

Wystarczy mieć głęboka szafkę 😉 nieważne, producent nie opisuje taki sposób zamontowania projektora. Co do dźwięku pisałem że dla mnie nie ważne ale nie dopisałem że mam kino domowe. Najlepiej wstrzymaj się z zakupem, poczekaj na otwarcie galerii i podejdź do mi store i sprawdź jak to będzie działać, oni a ofercie mają wersję global.

ŁW · 7 stycznia 2022 o 17:22

cześć,

używa ktoś z Was nowszej wersji 4k? jeśli tak to proszę o informację czy netflix jest w 4k? jakieś rożnice co do poprzednika? warto wymienić/dopłacić do opcji 4k?

  miboy · 7 stycznia 2022 o 20:55

  Jeśli masz dekoder C+ to Netflix działa w 4K. Ja mam podwyższenie do 4K HDR w moim FHD ale kolega ma wersję 4K i normalnie wyświetla 4K w HDR.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.