W dobie wszechogarniających nas zanieczyszczeń występujących w powietrzu którym oddychamy potrzebny jest nam dopływ świeżego powietrza. Dopływ który możemy otrzymać w domu dzięki Xiaomi Air Purifier 2.

Produkt przybył do mnie 2 tygodnie temu i miałem trochę czasu aby go przetestować jak sobie radzi z filtracją powietrza. Akurat pora roku na testy nie sprzyja ponieważ skończył się już sezon grzewczy a ja sam mieszkam z dala od zatłoczonego miasta. Nie mniej jednak opiszę co mnie spotkało w ramach testów :)

Po pierwsze kilka danych:

Wytyczne WHO mówią jednak, że dobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m3 (i to nie częściej niż trzy dni w roku), zaś stężenie roczne nie powinno być wyższe niż 10 µg/m3

Pył zawieszony PM2,5

Pył zawieszony PM2,5 (particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Do atmosfery emitowany jest jako zanieczyszczenie pierwotne powstające w wyniku procesów antropogenicznych i naturalnych oraz jako zanieczyszczenie wtórne, powstające w wyniku przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, lotnych związków organicznych i trwałych związków organicznych.

Pył PM2,5 jest również zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery.

Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

27 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2013
25 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2015
20 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2020

Tyle w skrócie w temacie zanieczyszczeń. Po co jest to urządzenie? Aby kontrolować i zmieniać stan zanieczyszczeń na mniejszy.

W zestawie otrzymujemy filtr HEPA ale możemy dokupić:

–  wersję antybakteryjną

– wersję „rozszerzoną” usuwającą formaldehyd – wersję „rozszerzoną” usuwającą formaldehyd

Filtry są wymienne i kosztują około 200 zł. Wymiana ich jest łatwa a producent opisuję że starczą na 3-6 miesięcy.

Teraz o Oczyszczaczu parę słów.

Waga 5 kg, wymiary to 52 cm na 24 cm na 24 cm. Zużycie prądu 4,8 W, głośność 31 DB. Sterujemy przez aplikację w Mi Home poprzez WiFi lub zdalnie poprzez sieć komórkową.

Proces parowania z aplikacją Mi Home następuję standardowo. Podłączamy urządzenie do prądu (musimy mieć dodatkową wtyczkę EU bo w zestawie jej zabrakło). Włączamy urządzenie. Dodajemy produkt do ekosystemu Mi Home i jest już aktywny.

Co do funkcji pracy:

Mamy 3 tryby:

Auto – praca bezszelestna – monitorująca stan powietrza i w razie potrzeby załączy się większa moc aby wyeliminować zanieczyszczenie,

Sleep Mode  – praca bezszelestna – ciągła filtracja,

Favorites  – turbo, głośna praca  -w tym miejscu ustalamy zakres pracy – czyli podajemy wielkość pokoju – od 1 do 37 m2.

Co dodatkowo możemy ustawić:

– czas załączania urządzenia o wybranej godzinie i w wybranych dniach;

– ustawić scenę aby załączać oczyszczacz gdy poziom zanieczyszczeń przekroczy ustawioną przez nas normę  i tak samo możemy ustawić gdy norma zostanie już osiągnięta,

– sceny inne – gdy mamy podłączony do okien/drzwi czujnik otwarcia to możemy ustawić scenę że gdy będzie otwarte okno/drzwi powyżej 1 minuty to oczyszczać się wyłączy,

– scena – otwarcie okna/drzwi – od razu wyłączy oczyszczacz,

– scena – gdy mamy Smart Switch możemy włączyć /wyłączyć urządzenie.

Przykład z życia wzięty- wczoraj źle dogasiłem papierosa w popielnicy (wiem – przestanę palić ) przez co palił się filtr od papierosa przez długi czas i wytworzył się nieprzyjemny zapach i scena ustawiona załączyła Purifier do pracy (wyskoczyło powiadomienie również na telefon) – palę papierosy w garażu a do głównego salonu jest kilka metrów – Purifier był wyłączony  – sam się załączył :) Stan zanieczyszczeń pokazał 110 µg/m3 !!! Filtrował przez około godzinę – zmiennie raz tryb „turbo” a raz Auto ale poradził sobie wyśmienicie.

Proces parowania:

 

Działanie:

Produkt kupiłem tu:

Kupon: GBMiAirP obniża cenę na 119,99 USD 

Xiaomi Air Purifier 2 – Magazyn China

Magazyn w Polsce:

Kupon: KKXMAP za 145,99 USD

Xiaomi Air Purifier 2 – Magazyn w Polsce

Darmowa przesyłka i żadnych dodatkowych opłat  – kurier DPD.

Ja polecam :)

Kategorie: Recenzja

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *