Xiaomi Smart Odkurzacz – Post oryginalny napisany w lutym 2017.

APLIKACJA JEST W JĘZYKU EN + KOMUNIKATY I POWIADOMIENIA SĄ W EN

 

Dlaczego wybrałem Xiaomi Vacuum Cleaner a nie inny? Dla mnie najważniejsze to że chce mieć wszystkie produkty Xiaomi w jednej aplikacji, co umożliwia mi właśnie aplikacja Mi Home ponieważ mogę łączyć z odkurzaczem inne urządzenia np. Smart Switch aby włączyć odkurzacz wychodząc z domu a jednocześnie załączając alarm lub ustawić sobie skrót na pulpicie telefonu i jednym kliknięciem włączyć pracę odkurzacza. Na rynku jest akurat wysyp samo jeżdżących odkurzaczy w różnym przedziale cenowym w zależności od potrzeb ich obsługi i zasobności portfela. Odkurzacze z serii ILIFE są tańsze a np. IROBOT ROOMBA droższy. Ja uważam że w cenie do 1,8 tyś zł ten odkurzacz jest bliski rozwiązaniom droższej ROOMBY nawet w jej topowej wersji czyli około 4,5 tyś zł a wg mnie jest lepszy bo rozwiązania w nim użyte do skanowania i sprzątania, inteligencji (?!) są na najwyższym poziomie. Xiaomi posiada czujniki krawędziowe więc nie spadnie ze schodów lub innych powierzchni. Posiada łącznie wbudowanych 12 różnych czujników.

Laserowy czujnik odległości (LDS) skanuje pomieszczenie w 360 stopniach aż 1800 razy na sekundę w celu zrobienia mapy pomieszczenia. Cztery procesory (Cortex-A7 1,2GHz) śledzą ruchy urządzenia w czasie rzeczywistym, a korzystanie z implementacji algorytmu SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) sprawia, że odkurzacz oblicza najbardziej efektywną drogę do czyszczenia pomieszczenia. Laserowy czujnik odległości (LDS) skanuje pomieszczenie w 360 stopniach aż 1800 razy na sekundę w celu zrobienia mapy pomieszczenia. Cztery procesory (Cortex-A7 1,2GHz) śledzą ruchy urządzenia w czasie rzeczywistym, a korzystanie z implementacji algorytmu SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) sprawia, że odkurzacz oblicza najbardziej efektywną drogę do czyszczenia pomieszczenia.

Odkurzacz przyjechał do mnie w zastępczym kartonie, w środku nie brakowało niczego. Komplet to odkurzacz, baza, urządzenie do czyszczenia – mały biały przedmiot i instrukcja w języku chińskim oraz przejściówka do gniazdka.

Odkurzacz posiada Filtr HEPA. Filtr cząsteczkowy powietrza.I to czuć. Mam w domu Oczyszczacz od Xiaomi. Czasami są miejsca w domu gdzie trzeba sięgnąć rurą od standardowego odkurzacza. Gdy on się załącza następuje powiadomienie od Oczyszczacza że nastąpiło większe stężenie zanieczyszczeń aniżeli dopuszczalne i się włącza.

Wymiary odkurzacza:

Szerokość 34,5 cm

Wysokość 9,6 cm

Wymiary bazy:

Wysokość 13 cm

Szerokość 23 cm

Głębokość 11 cm

Parametry:

– ssanie, zamiatanie – moc ssania (PA): 1800pa

– własne ładowanie,

– czas pracy: około 2,5h,

– typ baterii: Li-ion 5200mAh,

– waga produktu: 3,8kg.

– Głośność pracy około 65 dB.

 

Odkurzacz po usunięciu kilku kartek z instrukcją był gotowy do pracy. Jedna była przy włączniku a druga przy pojemniku na brud. Przystępujemy do parowania. Włączamy aplikację Mi Home. Teraz na górnej obudowie odkurzacza wciskamy przycisk włączenia i czekamy, aż w aplikacji ukaże nowy produkt. Po chwili jest już dodany na naszą listę produktów. I tu niedogodność, na tą chwilę aplikacja jest w języku chińskim ale ma to się zmienić na angielski w najbliższym czasie. Po włączeniu w aplikacji wyskakuje informacja o aktualizacji – czerwona kropka tak jak przy innych aktualizacjach produktów Xiaomi w Mi Home. Uwaga – aktualizację przeprowadzamy i możemy ją wykonać tylko i wyłącznie w podłączonej bazie do prądu a w niej nasz odkurzacz – ja poświęciłem trochę czasu aż na to wpadłem po za „Chiny” nie chciał się zaktualizować, pomógł mi wtedy Google Tłumacz w wersji nasłuchu.

Tak wygląda główny pulpit po włączeniu aplikacji odkurzacz – tu akurat już po pracy odkurzacza – mapa. Jest ukazywana na bieżąco – odkurzacz nie wrzuca jej do pamięci, za każdym razem tworzy ją na nowo.

U siebie dodałem tłumaczenie na język angielski. Jeżeli posiadasz w języku chińskim, możesz podejrzeć do czego jest dany przycisk.

 

Zdjęcia:

Na niebieskim tle od lewej są informacje:

ilość metrów posprzątanych,

stan baterii,

czas pracy

Poniżej na dole od lewej są dostępne następujące opcje :

CHARGE – jeśli podświetlony to wymuszamy nim powrót do bazy,

CLEAN – sprzątamy,

STANDARD, MUTE, FULL POWER – opcje pracy odkurzacza

U góry trzy kropki to ustawienia, a w nich:

określenie godzin pracy,

opcja pracy aby nie pracował w określonych godzinach,

Ekstra prędkość pracy,

Powiadomienia – są na pulpicie po EN

– historia ładowania,

– status zużycia części,

– pilot !!!! – tak działa ale tylko jeśli jesteśmy w obrębie wi domowego – ale jako kelner podający drinki się sprawdza – można sterować w

przód, w lewo i prawo, dalej opcja Spot – praca w okręgu, Sweep -zamiatanie i opcja Return – wyłączenie pilota (również strzałka back).

instrukcja :

– filmy,

– ustawienia – nazwa, firmware update, tworzenie skrótu itp.

– lokalizacja robota –

 

W pierwszym dniu pracy napotkałem na problemy w pracy – takie jak zaplątanie, brudne szczotki, nie możność pracy.

Robot wjeżdża na dywany. Mam wysoki z włosami w kolorze brązowo ciemnym i ecru – nie ma z nim problemu. Na moim dywanie nawet gdy nie ma siły wjechać na jedną cześć dywanu aby go odkurzyć to objeżdża go z innej strony i próbuje do skutku dotrzeć do miejsca z którym miał problem.

Użytkownicy odkurzacza zgłaszają że nie chce odkurzać na czarnych dywanach, czarnego nie posiadam i niestety nie mogłem tego sprawdzić. Pamiętajmy że przenosząc odkurzacz do innego pokoju sam już nie wróci do bazy, ponieważ od nowa skanuje przestrzeń do sprzątania nie rozpoznając już lokalizacji bazy.

U mnie największy test sprzątania odbył się łącznie na 120 -140 metrach (11 pomieszczeń) i pod koniec przy 19% baterii musiałem go podłączyć do bazy ponieważ nie chciał pracować. Był to test długości pracy ponieważ przenosiłem go do pokoi które nie potrzebują sprzątania regularnego co kilka dni. Normalnie bateria starczy na 50 – 80 metrów w zależności w jakim trybie będzie pracował.

Bazę odkurzacza ustawiamy w takim miejscu aby odkurzacz miał do niej łatwy dostęp. Ja chciałem go ustawić w rogu pokoju obok firan ale okazało się że firana to dla niego problem ponieważ chciał ją omijać i nie znajdował bazy a ciekawostką jest to że z samym odkurzaniem w tym miejscu gdzie są firany nie ma problemu.

Znalazłem mu miejsce pod szafką. Odkurzacz potrzebuje około 10 – 15 cm na boki aby mógł się „pokręcić” i zeskanować otoczenie. Zakupiłem również Wirtualną Ścianę od Xiaomi a to dlatego że pod szafką na dekoder i inne sprzęty mam wiele kabli i za każdym razem jak tam sprzątał to się plątał. Koszt Ściany to około 60 zł – 15 USD.

Jest to taśma magnetyczna 2 metrowa, dosyć ciężka, możliwa do cięcia na mniejsze kawałki. Wraz z nią dostajemy 3 taśmy dwustronne do jej podklejenia. U mnie się sprawdza. Odkurzacz omija to miejsce. Zdjęcie z dywanem.

Teraz najważniejsze, jak odkurzacz radzi sobie ze sprzątaniem. Nie wiedziałem że w domu jest tak wiele brudu. Jest nas 4 osoby i kot. Pojemnik odkurzacza szybko się zapełnia jak i szczotka szybko się brudzi . Wyrzucenie nieczystości to błahostka. Klik i już mamy pojemnik w ręce. Szczotkę czyścimy dołączonym przyrządem. Przedmiot ma nożyk z jednej strony i nim „tniemy” włosy i inne zapychacze a z drugiej strony czyścika mamy jakby grzebień którym od dołu do góry usuwamy inne nieczystości znajdujące się na włosach szczotki.

Sprzęt Xiaomi, Vacuum Cleaner okazał się strzałem w 10. Sprząta bardzo dobrze i tego od niego oczekiwałem. Jest to mój pierwszy odkurzacz ale się nie zawiodłem. Według mnie dobry produkt za dobre pieniądze.

Dodatkowo zakupiłem wymienne akcesoria takie jak Filtr HEPA, szczotki główne i boczne. Komplet 2 x szczotka boczna, 1 x główna, 2 x Filtr Hepa za 30 około USD.

baza

pojemnik na brud

Przycisk główny

 

Film:

Odkurzacz kupisz tu:

Odkurzacz Magazyn China

Odkurzacz Magazyn PL

Odkurzacz Magazyn Czechy

O kupony pytaj tu:

GearBest Kupony Polska

Szczerze polecam 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie: Recenzja

2 Komentarze

Maroooo · 15 kwietnia 2019 o 17:47

W jaki sposób można ustawić wirtualna ścianę w aplikacji? Ewentualnie gdzie można ją dokupić?

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.