Odkurzać w domku trzeba ale czy trzeba to robić samemu?

Przede mną druga wersja Smart Robota od firmy Xiaomi. Młodszy brat  zmienił nazwę na Roborock, otrzymał facelifting i ma nową funkcję jaką jest mopowanie powierzchni. Ale od początku.

Odkurzacz otrzymałem na testy od znajomych ponieważ posiadam już 1 wersję i chciałem się dowiedzieć co się zmieniło. Roborock został zamówiony z opcji Presale pod koniec października ze sklepu GearBest. W połowie listopada zaczęły się wysyłki. Opcja dostawy to Priority Line. Ten sposób wysyłki trwa około 3 tygodni.

Kurier DPD dostarcza kartonik. Co ciekawe wraz z nim była przejściówka do gniazdka ale dlaczego jeśli wersja jest International? A to dlatego że w GB można otrzymać 2 wersję – CN i International właśnie i pewnie w standardzie dodawana jest ta przejściówka.

Po wyjęciu z kartonika „bezpieczeństwa” mamy już opakowanie wraz z nowym odkurzaczem.

Po wyjęciu z pudełka czas na sprawdzenie.

Dostęp do pojemnika z brudem jest podobny jak w pierwszej wersji natomiast jest „do góry nogami”.

Ciekawostką jest że stworzono miejsce na czyścik. Czyścik u dołu jest z miękkim włosem więc jest inny niż w pierwszej wersji. Wg ciężej będzie opróżnić nieczystości z turbo szczotki. Ale w razie czego ten czyścik z 1 wersji jest w gratisie gdy dokupimy szczotkę.

Pojemnik wraz z filtrem.

Tu mamy diodę Wi-Fi oraz dziurkę do Resetu.

Na obudowie mamy 3 przyciski. Od lewej przycisk – powrót do bazy. Po środku mamy włączenie odkurzania. Po prawej SPOT – praca na przestrzeni metra kwadratowego.

Od dołu turbo szczotka. Obudowa do niej jak i sama jest identyczna jak 1 wersji więc bez problemu jest do kupienia w sklepie.

Tak wygląda po wyjęciu.

To był odkurzacz a co dostajemy w zestawie. Mamy matę do zamontowania lub nie. Mata jest plastikowa i ma wypustki do przywarcia do podłoża. Jako dodatek otrzymujemy filtr HEPA. Mamy też bazę (ładowarkę) oraz kabel zasilający z wtyczką EU.

Instrukcja jest po angielsku.

Przyrząd do mopowania. Jest również dodatkowy materiał + zaciski.

Materiał jest łatwo wymienny.

Tak wygląda pojemnik na wodę/mop. Po prawej mamy korek do wlewu wody.

Ważne ! Nie używamy mopowania gdy odkurzacz ma w swoim planie pracy dywany.

Montujemy a gdy chcemy wyjąć przyciskamy po obu stronach w tych miejscach.

Wystarczy wcisnąć aby wyjąć.

Wystarczy wsunąć aż usłyszymy klik.

Gotowe. Zamontowany. Oczywiście wcześniej musimy wlać wodę 😉

Dla przypomnienia gdy pracuję po dywanie to wyciągamy mop.

Każdemu wydaję się że mamy czysty dom. Jednak nie….. 

I możemy go włączać codziennie i zawsze cwaniak coś znajdzie 🙂

Aha inny niż na zdjęciach i filmie dywan ma wysokość 3 cm. Robot nie podołał zadaniu ale podstawa dywanu była jak ściana więc nie mógł pod nią podjechać, po prostu się odbijał.

Dodatkowe fotki z aplikacji która jest w 95 % po angielsku w wersji na Android a na IOS niewiele mniej.

Poniżej po podłączeniu informacja o aktualizacji.

Pierwsze kroki.

Jeśli nie mamy to tworzymy konto na https://account.xiaomi.com/pass/register

ja polecam rejestrację przez podanie nr telefonu a nie @ ponieważ trwa to dużo szybciej. Potwierdzamy…klikamy…aktywujemy….Chwilka i mamy już konto. Ściągamy aplikację Mi Home ze sklepu z telefonu/tableta na Android lub IOS. Logujemy się. Wybieramy lokalizaję Mainland China w przypadku Android a w przypadku IOS – Mainland. W Settings ustawiamy Language na ENGLISH. Uff zrobione 😉

Aplikacja Mi Home jest potrzebna do do obsługi/aktualizacji robota. Do ustawienia jego pracy w określonych godzinach/ dniach o godzinach kiedy nie ma odkurzać gdyby ktoś go włączył. Sprawdzamy tam poziom zużycia materiałów. Odczytujemy błędy. Sprawdzamy mapę. ustawiamy miejsce gdzie ma pracować. Możemy w niej ustawiać moc pracy odkurzacza i inne funkcje takie jak tworzenie stref pracy, sterować pilotem – ukazane w filmie.

Po wyjęciu robota z pudełka ustalamy gdzie będzie jego baza. Może być pod szafką ale robot po bokach potrzebuje trochę miejsca aby mógł swobodnie do niej wracać. Baza powinna być podłączona non stop do gniazdka ponieważ nie zużywa prądu gdy nie jest ładowany. Taka informacja jest w aplikacji sterującej robotem.

Po podłączeniu do ładowania (bazy) i mając włączoną aplikację Mi Home a telefon podłączony do Wi-Fi aplikacja powinna wykryć nowy sprzęt – robota – (film) Postępujemy wg instrukcji. Podajemy hasło do Wi-Fi i czekamy. Jeśli nie wykrywa robota możemy wtedy wcisnąć RESET i spróbować ponownie. Dla osób które mają sprzęt z IOS wygląda to inaczej. Najpierw próbujemy czy sama aplikacja znajdzie robota. Jeśli nie to wybieramy z listy (+). Jeśli występuje błąd to próbujemy się przełączyć na inny REGION – Settings. wtedy po kilku razach znów powracamy na Mainland  i czekamy czy znajdzie robota. Jeśli nie to znów (+). Gdy znajdzie to wtedy musimy najpierw połączyć się z robotem a on się połączy z Mi Home.

Po połączeniu wyskoczy aktualizacja (3 kropki i czerwona kropka) którą przeprowadzamy. Cały czas robot komunikuje się z nami po EN potwierdzając to co robimy. Możemy teraz wrócić do głównego pulpitu i tam ustawiać co tylko chcemy. Tak jak pisałem wcześniej robot posiada 3 klawisze na obudowie więc gdy ustawimy wszystko w aplikacji możemy już sterować jego pracą bez użycia sprzętu elektronicznego. Robot pozostaje wciąż w połączeniu z Wi-Fi więc jeśli mamy ochotę to możemy go włączać zdalnie poprzez sieć komórkową z każdego miejsca na świecie gdzie mamy dane mobilne 🙂

Odkurzacz po pracy zapisuje ją sobie w bazie do przeglądu. Natomiast w czasie pracy tworzy ją na bieżąco ponieważ codziennie może mieć inaczej do posprzątania. Ale to w niczym nie przeszkadza ponieważ ruch jego lasera bardzo szybko „buduje” sobie mapkę przestrzeni do poruszania się. Teraz od nas tylko zależy czy użyjemy mopa. Uważam że jest to miła dodatkowa opcja i wiele osób w innych robotach ją sobie chwali. Producent nawet twierdzi że również poleruje podłogę. I pewnie usunie plamy bo do tego został stworzony.

Ja wcześniej zamówiłem Mopa elektrycznego od Xiaomi więc dla mnie ta opcja pozostanie  – muszę działać samemu 🙂

Zapraszam na film:

O odkurzaczu:

Te same funkcje, co pierwsza generacja:
Laserowy czujnik odległości (LDS) skanuje otoczenie o 360 stopni, 1800 razy na sekundę, aby odwzorować wnętrza domu. Trzy procesory śledzą ruchy w czasie rzeczywistym, a algorytm jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM) oblicza najbardziej wydajną drogę czyszczenia. Akumulator litowo-jonowy 5200 mAh starcza na 2,5 godziny czyszczenia. 4 tryby pracy.  4 czujniki schodowe zapobiegające upadkowi  – testowane na stole 🙂

Możemy w aplikacji Mi Home ustawić sceny wykorzystując obecne produkty. Czyli gdy mamy Smart Switch położony/zamontowany w przedpokoju to jeden klik i wychodząc z domu włączamy sprzątanie. Opcji jest duzo więcej i każdy sam może stworzyć taką jak mu najlepiej odpowiada.

Ssanie (pa): 2000
Moc (W): 55 W
Napięcie wejściowe (V): 100-240 V.
Natężenie: 2.2A
Czas pracy: 2,5 godz

Pojemnik na brud: 0,5 L. Waga 3,5 kg. Wymiary: 35.30 x 35.00 x 9.65 cm

Czy polecam? Jasne że tak. Pierwsza wersja zrobiła na mnie piorunujące wrażenie względem „inteligencji” pracy. Ten również nie jeździ gdzie wygodnie ale wg szczegółowego planu. Czy zamienię na drugą wersję? Nie, ponieważ tak jak wspomniałem mam mopa (recenzja wkrótce).

I jeśli ktoś chciałby wrócić do domu po ciężkiej pracy a tam odkurzone i umyte to szczerze polecam !!! Czego więcej pytam, czego? 🙂

Zakupiony został tu:

https://www.gearbest.com/robot-vacuum/pp_954639.html?wid=4&lkid=12736119

z kuponem: Kupon: WEIKIO125 za 459,99 USD

lub:

https://www.gearbest.com/robot-vacuum/pp_954639.html?wid=4&lkid=12285421

z kuponem: Kupon: smarthome za 424,99 USD z Priority Line za 0,00 USD !!!

lub wersja bez wtyczki i instrukcji EN 😉 za 449,99 USD

Kupon:  NEWXMVCM za 449,99 USD z Priority Line za 0,00 USD

https://www.gearbest.com/robot-vacuum/pp_895577.html?lkid=12579994

 

Kategorie: Recenzja

10 Komentarzy

Mike · Styczeń 6, 2018 o 7:44 am

Czesc. Sam mam odkurzacz w wersji 1 u z ciekawości przeczytałem recenzje o nowej wersji. Mam pytanie, na sreenie aplikacji podczas ladowania sa opcje wybrania stref sprzątania. Ta opcja jest dostępna tylko dla drugiej generacji robota, czy pierwszej również? Bo nie widze tej opcji u mnie. Dzięki

  miboy · Styczeń 6, 2018 o 9:12 am

  Witam,
  Jeszcze nie aktywowano tej opcji w 1 wersji odkurzacza. Czekamy i miejmy nadzieję że będzie 🙂
  Na tą chwilę tylko 2 wersja ma.

   Mike · Styczeń 8, 2018 o 7:12 pm

   Szkoda, bo tylko tego mi brakuje. Jak będziesz tylko coś wiedział, proszę daj znać.

Tomek · Styczeń 16, 2018 o 6:47 am

Jak podawana jest woda do mopowania, grawitacyjnie czy pompką z wężykiem?

  miboy · Styczeń 16, 2018 o 11:57 am

  Przykro mi ale nie wiem. Trzeba by pisać do producenta.

  RoboExpert · Styczeń 24, 2018 o 11:36 am

  Witam,
  Tomek w Xiaomi woda grawitacyjnie sączy się do ściereczki. Jedyny robot o jakim nam wiadomo, który ma pompkę w zbiorniku do Deebot z serii OZMO czyli model 610 albo 930. Zajmujemy się sprzedażą robotów więc gdybyś czegoś potrzebował zapraszamy po poradę 😉

Tomek · Styczeń 16, 2018 o 1:18 pm

A dałbyś radę spytać znajomych? Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji 🙁

  Tomek · Styczeń 16, 2018 o 1:26 pm

  Chodzi mi o to, czy można go zostawić bez problemu samego w domu podczas mopowania – w iLife podobno jeśli odkurzacz utknie np. na dywanie, woda powoli ścieka, co może się źle skończyć dla paneli podłogowych.

   miboy · Styczeń 16, 2018 o 5:39 pm

   Osoba która go używa nie ma dywanu więc nie sprawdzi. Producent opisał to tak że jeśli ma pracować gdzie jest dywan to nie zaleca się instalowania mopa. Można też w aplikacji ukazać gdzie nie ma pracować (dywan) lub zaznaczyć to miejsce taśmą od Xiaomi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *